Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 września 2023, 15:23

autor: Retromaniak

32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd 32 naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Któż z nas nie marzył kiedyś o rozkręceniu intratnego biznesu czy o stanowisku menadżera w poważnej firmie? Wielu ta sztuka pewnie się nawet udała. O ile jednak w realnym życiu błędy mają swoje konsekwencje, w wirtualnym świecie możemy eksperymentować bez żadnych ograniczeń. Gry ekonomiczne – zwane popularnie tycoonami – dają możliwość sprawdzenia się w roli właściciela firmy, burmistrza miasta, starożytnego wodza, farmera czy pirata na dorobku. Nieważne, kim tak naprawdę jesteśmy. I za to właśnie chyba najbardziej je kochamy.

AKTUALIZACJA 2023

Do zestawienia trafiło aż osiem nowych pozycji. Większość z nich wskoczyła na miejsce gier, które przestały być dostępne w szerokiej sprzedaży. Nad odświeżeniem materiału pracował Mateusz „rassi” Ługowik.

Jak powstawała ta lista? Kierowaliśmy się paroma zasadami:

 1. Stawiamy na różnorodność – chcieliśmy wymieszać klasykę ważną dla rozwoju gatunku z grami, które są warte polecenia tu i teraz.
 2. Nie boimy się staroci. Dlaczego? Bo są one w większości przypadków znacznie lepsze od swoich nowszych odpowiedników i często wciąż grywalne.
 3. Jedna seria – jedna gra. Zdarzyły się nam wyjątki, niemniej przeważnie staraliśmy się wybrać najlepszą odsłonę danego cyklu (co nie znaczy, że pozostałych nie doceniamy).

Szczyt popularności gatunku przypadł mniej więcej na okres od połowy lat 90. ubiegłego wieku do połowy pierwszej dekady obecnego stulecia. Nie znaczy to jednak, że w ostatnich latach na rynku w ogóle nie pojawiały się prawdziwe perełki tego typu. Chcąc przybliżyć Wam zarówno te starsze, jak i nowsze produkcje, przekopaliśmy się przez ponad 30 lat historii gatunku i wybraliśmy 30 najważniejszych według nas tytułów, a potem dodaliśmy do nich dwa nowe. Gotowi? No to zaczynamy!

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Anno 1404

Gry z serii Anno od lat imponują rozmachem i przepiękną oprawą graficzną. - 32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC - dokument - 2023-09-27
Gry z serii Anno od lat imponują rozmachem i przepiękną oprawą graficzną.

ANNO 1404 W SKRÓCIE

 1. Rok wydania: 2009
 2. Platformy: PC, NDS, WII
 3. Tematyka: ekonomiczny city builder w średniowiecznych realiach

Pierwsza odsłona popularnego cyklu Anno stworzona została w 1998 roku przez austriackie studio Max Design jako swoista odpowiedź na popularność konkurencyjnej serii The Settlers. Podobnie jak jego bezpośredni rywal Anno 1602 bardzo mocno uprościło aspekt militarny, koncentrując się na ekonomii i handlu (również morskim). Z czasem pieczę nad serią przejęło niemieckie Related Designs, a następnie (o ironio!) niegdysiejsi konkurenci z Blue Byte Software (twórcy serii The Settlers). Choć poszczególne części cyklu osadzone zostały w różnych okresach historycznych, łączy je podobna mechanika rozgrywki, a także fakt, że suma cyfr w tytułach kolejnych odsłon zawsze wynosi 9.

Do naszego zestawienia wybraliśmy wydane w 2009 roku Anno 1404, będące pierwszą pozycją z serii, przy powstawaniu której pomagali deweloperzy z Blue Byte Software. W grze przenosimy się do tytułowego początku XV stulecia, a naszym zadaniem jest stworzenie sprawnie funkcjonującej osady, która z czasem przekształci się w tętniącą życiem metropolię. Wraz z postępami w rozgrywce zasiedlamy kolejne wyspy, zaspokajając potrzeby kolonistów i popyt na określone towary, a także prowadząc działania o charakterze dyplomatycznym. Nie bez znaczenia pozostaje również handel morski pomiędzy poszczególnymi wyspami naszego imperium i uproszczona walka.

Anno 1404 to przedostatnia jak dotąd wydana odsłona serii, osadzona w realiach historycznych. Po niej twórcy wykonali ostry zwrot w kierunku science fiction, a akcja kolejnych gier toczyła się odpowiednio w roku 2070 i 2205. Dopiero potem nastąpił powrót do 1800 roku. Trzeba przyznać, że mimo upływu lat produkcja ta wciąż prezentuje się bardzo dobrze i potrafi wciągnąć na naprawdę długie godziny. Do tego Anno 1404 (najlepiej w edycji Gold zawierającej dodatek Venice) wciąż bez problemu zakupimy na wszystkich liczących się platformach dystrybucji cyfrowej – choć w odróżnieniu od rodzimego wydania pudełkowego wyłącznie w angielskiej wersji językowej.

 1. Karta gry w serwisie Steam
 2. Karta gry w serwisie Ubisoft Store
 3. Karta gry w serwisie GOG.com
 4. Karta gry w serwisie Epic Games

Banished

Sroga zima to prawdziwa szkoła przetrwania dla naszych osadników. - 32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC - dokument - 2023-09-27
Sroga zima to prawdziwa szkoła przetrwania dla naszych osadników.

BANISHED W SKRÓCIE

 1. Rok wydania: 2014
 2. Platforma: PC
 3. Tematyka: sandboksowy city builder z elementami survivalowymi

Banished to jedna z niewielu w pełni niezależnych gier w naszym zestawieniu. Za jej powstanie odpowiada studio Shining Rock Software, liczące tylko jednego członka zespołu, którym jest nasz rodak Łukasz Hodorowicz (jego brat skomponował muzykę do gry). Opisywana produkcja to swoisty ekonomiczny sandbox osadzony w realiach średniowiecza. Choć widać tu inspiracje najważniejszymi przedstawicielami gatunku (takimi jak serie The Settlers oraz Anno), dzięki kilku świeżym i oryginalnym pomysłom autora już na etapie produkcji projekt ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem graczy.

Podczas zabawy obejmujemy dowództwo nad niewielką grupą ludzi, wypędzonych ze swego rodzinnego miasta. Kiedy znajdują oni miejsce odpowiednie do osiedlenia, ich jedyny majątek stanowią ubrania oraz kilka wozów z podstawowymi surowcami. Naszym zadaniem jest zadbać, by nasi podopieczni utrzymali się przy życiu, a z czasem rozwinęli swą małą społeczność.

Na pierwszy rzut oka pod względem mechanizmów rozgrywki Banished nie różni się znacząco od większości podobnych gier ekonomicznych: wznosimy kolejne budynki i nakazujemy swoim podwładnym zająć się np. łowiectwem, zbieractwem, rolnictwem czy handlem. Co ważne, w grze nie znajdziemy typowych drzewek rozwoju, a posiadając odpowiednie surowce, możemy w każdej chwili wybudować dowolną strukturę, co nadaje całości znacznie bardziej sandboksowego charakteru.

W Banished umiejętnie wpleciono również silny wątek survivalowy. Głównym „surowcem” w grze są bowiem osadnicy, którzy z upływem czasu dorastają, płodzą potomstwo i umierają ze starości. Do zaspokojenia wszystkich ich potrzeb niezbędna jest więc odpowiednia gospodarka zasobami, a nie lada problemem może okazać się przetrwanie srogiej zimy czy gnębiące naszą populację klęski nieurodzaju, plagi, pożary lub susze. Wszystko to sprawia, że każda zła decyzja doprowadzić może do masowych zgonów, a rosnący w miarę postępów w grze poziom trudności i skomplikowania rozgrywki może zrazić niejednego niewprawnego amatora tycoonów.

 1. Oficjalna strona gry
 2. Karta gry w serwisie Steam
 3. Karta gry w serwisie GOG.com

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

TWOIM ZDANIEM

Która grę lub serię najcieplej wspominasz?

Anno
15%
Caesar / Faraon
11,3%
Cities: Skylines
13,2%
Jurassic World: Evolution
2,9%
Planet Coaster
0,8%
Port Royale
2,7%
RollerCoaster Tycoon
11%
The Settlers
29,8%
SimCity
6,6%
Tropico
6,9%
Zobacz inne ankiety
Cities: Skylines

Cities: Skylines

Faraon

Faraon

The Settlers II: 10-lecie

The Settlers II: 10-lecie

SimCity 4

SimCity 4

Planet Coaster: Console Edition

Planet Coaster: Console Edition

Pizza Connection 2

Pizza Connection 2

RollerCoaster Tycoon 3

RollerCoaster Tycoon 3

Tropico 3

Tropico 3

Railroad Tycoon Deluxe

Railroad Tycoon Deluxe

Najlepsze gry strategiczne na PC - nasze TOP 15
Najlepsze gry strategiczne na PC - nasze TOP 15

Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze gry strategiczne. Wybór nie był prosty i w zestawieniu znalazły się naprawdę zróżnicowane tytuły. Zdecydowana większość pozycji nie powinna nikogo zdziwić.

Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków
Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków

Przygotujcie się na podróż w czasie. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu klasycznych retro strategii, które w większości wciąż można bezproblemowo zakupić i ograć.

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne
Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.