Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Anno 2205 (PC)

Anno 2205 PC

Szósta pełnoprawna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, którego akcję osadzono początkowo w średniowieczu (1404-1701), by w końcu przenieść graczy w całkiem futurystyczne realia (Anno 2070).

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | multiplayer | budowa miasta

PC Windows
Okładka Anno 2205 (PC)

producent: Ubisoft Blue Byte

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

3listopada2015

5listopada2015

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Anno 2205 to kolejna odsłona uznanej serii strategii ekonomicznych, będąca niejako sequelem części oznaczonej numerem 2070. Tym razem za produkcję odpowiadają deweloperzy ze studia Blue Byte, którzy postawili sobie za cel powalczenie o miano najlepszego city buildera na rynku.

Akcja produkcji rozgrywa się w odległej przyszłości, w związku z czym mamy do czynienia z futurystycznymi budowlami i rozwiązaniami technologicznymi. Gracze wcielają się w zarządcę powstającej metropolii, którą trzeba stworzyć od podstaw i doprowadzić do rozkwitu, by w późniejszym czasie wyruszyć w kosmos. Jest to o tyle ważny element, ze podczas rozgrywki cały czas staramy się pozyskiwać niezbędne surowce, a że Ziemia nie dysponuje nieograniczonymi bogactwami naturalnymi, które dodatkowo zostały mocno wyeksploatowane przez ludzi, to po prostu nie ma innego wyjścia – trzeba podbić przestrzeń kosmiczną.

W związku z tym akcja Anno 2205 rozgrywa się najpierw na powierzchni Ziemi, a później także na Księżycu, gdzie zakładamy ludzką kolonię. Nowi mieszkańcy Srebrnego Globu pracują dla nas przy wydobywaniu surowców, które następnie są transportowane i obrabiane na planecie. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczamy do dalszej rozbudowy ziemskiej metropolii oraz księżycowej kolonii.

Twórcy zatroszczyli się o szereg rozmaitych budynków – zarówno tych mieszkalnych, jak i przemysłowych. Każda z budowli rozwija się samoczynnie z biegiem upływającego czasu. Deweloperzy umożliwili jednak samodzielne ulepszanie konstrukcji, poprzez dobudowywanie rozmaitych modułów.

Autorzy postarali się także o wprowadzenie modelu rozgrywki symultanicznej, podobnej do tego, co mogliśmy zaobserwować w najnowszym SimCity. Oznacza to, że rozgrywka może być prowadzona jednocześnie na kilku mapach, zarówno w kosmosie, jak i na powierzchni ziemi.

Mimo kilku nowości, rozgrywka nie odbiega w znacznym stopniu od innych odsłon serii Anno, zwłaszcza poprzedniej wersji z numerem 2070. Osoby mające z nimi do czynienia od razu po rozpoczęciu zabawy poczują się jak ryba w wodzie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6 / 10 na podstawie 501 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 139 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 144,90 PLN

Gry podobne do Anno 2205

Klasyfikacja PEGI Anno 2205

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Anno 2205

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 750 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForc GTX 460/Radeon HD 5870 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 2.5 GHz/AMD FX 4100 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 680/Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8/10 64-bit
Graliśmy w Anno 2205 – kosmiczne zmiany czy powtórka z Anno 2070?
Graliśmy w Anno 2205 – kosmiczne zmiany czy powtórka z Anno 2070?

Przed premierą 16 czerwca 2015, 13:00

Nie zmienia to jednak faktu, że po solidnej rozbudowie kolonii na Srebrnym Globie z ekranu zaczyna troszkę wiać nudą – owszem, możemy podejmować działalność na kolejnych mapach, ale wydaje się, że atrakcji jest zbyt mało, przynajmniej na tę chwilę. Nieco rozczarowuje także sztuczne ograniczenie rozmiaru mapy na Księżycu – twórcy zdecydowali bowiem, że teren budowy obejmie wyłącznie małe kratery, które stanowią co najwyżej 1/3 całej kosmicznej powierzchni. Szczerze – trochę dziwi mnie ta sytuacja, zwłaszcza że na Ziemi wygląda to zupełnie odwrotnie: mapy są duże, a największa lokacja z Anno 2205 ma według autorów pięciokrotnie większą powierzchnię od najbardziej rozległej mapy z poprzedniej odsłony serii.