Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 października 2020, 14:34

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze

Nie każda klasyka interaktywnej rozrywki trafia na sklepowe półki w idealnym stanie technologicznym. Czasami to właśnie produkcje najmniej dopracowane zdobywają serca graczy swoją historią i klimatem, potrafiącym odwrócić uwagę od wszechobecnych błędów.

Far Cry 2

Do której frakcji należycie? Tych, którzy zakochali się w Far Cryu 2, czy tych, którzy nie mogli znieść jego fatalnego stanu technicznego i błędów projektowych? Niektórzy gracze już pierwszą sekwencję z przejazdem do hotelu dostali w zglitchowanej formie z postaciami, które odgrywając swoje scenki, podskakiwały, odlatywały w niebo albo kręciły głowami, jakby odganiały nieznośne muchy. Zdarzały się też błędy, które dosłownie uniemożliwiały kontynuowanie zabawy, przez co część osób nie mogła jej ukończyć.

Wiele z tych bugów ostatecznie naprawiono, pozostałymi musieli zająć się moderzy. W międzyczasie jednak gracze zdążyli „zjeść” grę na Metacriticu, dając jej uśrednioną ocenę 5,9/10. Zresztą nie tylko stan techniczny był tu problemem. Niektórzy na przykład sugerowali, że pozycja ta tak naprawdę składa się z dwóch godzin gameplayu skopiowanego i wklejonego niezliczoną ilość razy.

Osobiście uważam, że te zarzuty są grubo przesadzone. Far Cry 2 był faktycznie zbyt dużą grą. Ogromnej mapy nie udało się wypełnić treścią. Był jednak też szalenie ambitnym projektem, testującym nowe podejście do rozgrywki i samego projektowania otwartego świata. Ostatecznie płomień miłości do Far Crya 2 rozgorzał w sercach graczy dopiero wtedy, kiedy twórcy porzucili swe dzieło i dopisali do tytułu „trójkę”.

Czy ja właśnie sugeruję, że „trójka” to ta sama gra? To oczywiście bzdura, niemniej „dwójka” była jednym wielkim poligonem doświadczalnym, dzięki któremu stała się możliwa świetna kontynuacja pokochana przez graczy, potem jeszcze jedna, w mojej opinii nawet lepsza, a potem zmęczenie materiału i taka sobie „piątka”.

Jak być może pamiętacie, Far Cry 2 pokazał bardzo realistyczne afrykańskie krajobrazy. Twórcy w trakcie procesu produkcji faktycznie pojechali na Czarny Ląd, żeby zobaczyć, jak to powinno wyglądać. Później tego typu wycieczki deweloperów do krajów, na których się wzorowali, robiąc nową grę, stały się normą.

  1. Więcej o grze Far Cry 2

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-16

Jakub Mirowski

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Gothic

Gothic

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade

Mount & Blade

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.