filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 18 kwietnia 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Dobre i polskie - seriale, z których możemy być dumni

Łatwo zapomnieć, że polska branża filmowa może pochwalić się sporą liczbą wyprodukowanych seriali, także tych jakościowych. Nieważne, czy to klasyk, czy też świeżynka – czas na wyróżnienie najlepszych tytułów.

Spis treści

Alternatywy 4

  1. Co to: absurdy PRL-u w słodko-gorzkim wydaniu
  2. Reżyser: Stanisław Bareja
  3. Rok produkcji: 1983
  4. Gdzie obejrzeć: TVP VOD

Stanisław Bareja jest przez teraźniejsze pokolenia mocno niedoceniany i zapomniany. Nie da się ukryć, że tworzył on filmy z dzisiejszego punktu widzenia hermetyczne, gdyż skupiał się na peerelowskiej rzeczywistości, która niespecjalnie jest teraz przez młodych rozumiana.

Bareja postanowił, że nie będzie Polski Ludowej obrażać, nie będzie też próbował wszczynać rewolucji. Za swój cel postawił po prostu wyśmianie tego peerelowskiego porządku. Jednym z jego najwybitniejszych prześmiewczych dzieł był jednosezonowy serial Alternatywy 4. Opowiada on o grupce szczęśliwców, którzy otrzymali mieszkania w nowo wybudowanym bloku. Zaistniały jednak dwa zasadnicze, wcześniej nieprzewidziane problemy. Pierwszym z nich był intrygujący dobór potencjalnych mieszkańców. Drugim poważnym „ale” był sam budynek, którego budowa nie została ukończona. Te dwa fabularne haki starczyły Barei do przygotowania przezabawnej narracji dotyczącej ówczesnych warunków życia.

Główni bohaterowie to cała gama postaci z różnych szczebli drabinki społecznej. Jest staruszek na wózku inwalidzkim, zadłużona rodzina czy pracownik Wydziału Kultury (w tej pamiętnej roli Roman Wilhelmi). Ludzie wzajemnie sobie dokuczają, przeprowadzają dialogi potęgujące atmosferę społecznego absurdu i przede wszystkim spożywają kolektywnie alkohol. Niezwykle inteligentny kawał serialu, który potrafił w dwojaki sposób pobudzić naród do przemyśleń.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Częściej oglądaliście Polsat czy TVP?

Polsat
80,3%
TVP
19,7%
Zobacz inne ankiety