Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 marca 2021, 20:26

Xbox Game Pass Ultimate zapewnia wsteczną kompatybilność na urządzeniach mobilnych

Frima Microsoft ogłosiła, że od dziś usługa Xbox Game Pass Ultimate pozwala na ogrywanie we wstecznej kompatybilności gier z poprzednich generacji za pośrednictwem chmury i na urządzeniach mobilnych.

W SKRÓCIE:
  • Microsoft dodał do usługi Xbox Game Pass Ultimate na urządzenia mobilne tytuły wstecznie kompatybilne z Xboxem i X360;
  • od dzisiaj na telefonach i tabletach z Androidem za pośrednictwem chmury zagramy m.in. w Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls III i IV, Gears of War 2 i 3 czy Fable II;
  • do zabawy wystarczy pad od Xboxa, który połączy się z urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth.

Gigant z Redmond już u schyłku ery XONE pokazał, że w przyszłości będzie stawiał na pierwszym miejscu model subskrypcji. Od tamtej pory usługa Xbox Game Pass Ultimate jest cały czas rozwijana i wzbogacana o kolejne gry. Jednym z etapów jej ewolucji okazała się dostępność na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Teraz w ramach wstecznej kompatybilności na telefonach i tabletach zagramy także w nieco starsze gry.

Wszystko za sprawą chmury oferowanej w Xbox Cloud Gaming. Dzięki tej usłudze posiadacze abonamentu Xbox Game Pass Ultimate będą mogli uzyskać dostęp do gier wydanych na dwie starsze generacje konsol, czyli Xboxa i X360. Na razie katalog możliwych do ogrania w ten sposób tytułów liczy 16 pozycji – wśród nich są m.in. Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls III i IV, Gears of War 2 i 3 czy Fable II (pełna lista poniżej) – ale kolejne mają zostać udostępnione już wkrótce.

Źródło: Twitter.

Lista gier dostępnych na urządzeniach mobilnych we wstecznej kompatybilności:

  1. Banjo-Kazooie
  2. Banjo-Tooie
  3. Double Dragon Neon
  4. Fable II
  5. Fallout: New Vegas
  6. Gears of War 2
  7. Gears of War 3
  8. Gears of War: Judgment
  9. Jetpac Refuelled
  10. Kameo: Elements of Power
  11. Perfect Dark
  12. Perfect Dark Zero
  13. The Elder Scrolls III: Morrowind
  14. The Elder Scrolls IV: Oblivion
  15. Viva Pinata
  16. Viva Pinata: Trouble in Paradise

Do zabawy wystarczy pad od Xboxa, który połączy się z Waszym urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth. Niektóre tytuły, np. obydwie części Viva Pinata, orzymały także możliwość sterowania za pomcą ekranów dotykowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że za pośrednictwem chmury na telefonach i tabletach z Androidem dostępnych jest również ponad 100 gier, które oferuje Xbox Game Pass Ultimate. Część z nich nie można ograć nawet na PC-tach. Natomiast sama usługa Xbox Cloud Gaming wciąż pozostaje w fazie beta-testów i będzie na bieżąco rozwijana.

Krok ten wydaje się dobrym i – co ważne – logicznym posunięciem za strony Microsoftu. Odzwierciedla też poniekąd słowa Phila Spencera, szefa marki Xbox, który nieraz dawał nam do zrozumienia, że dla firmy priorytetem są gracze i gry, a nie sprzęt, na jakim te ostatnie będą uruchamiane. Trudno o lepszy dowód na poparcie jego słów – gdyby nie to, takie Fable II dostępne byłoby wyłącznie na konsolach Microsoftu.

Usługa Game Pass – określana często mianem „Netflixa dla graczy” – zaczynała na konsolach, potem pojawiła się także na PC-tach i wraz z upływem czasu oferowała coraz większy katalog tytułów. Obecnie w ramach jednego miesięcznego abonamentu udostępniane są produkcje kolejnych producentów, w tym gigantów branży pokroju EA czy Bethesdy, do których może wkrótce dołączyć również Ubisoft. Kto wie, może kolejnym krokiem będzie udostępnienie klasyki „zielonych” także w pecetowej chmurze? Wielu graczy spośród ponad 18 milionów subskrybentów Xbox Game Pass z pewnością skorzystałoby z takiej możliwości. Pytanie tylko, w jaki sposób ta zmiana wpłynie na nasz sposób grania, skoro już samo posiadanie tego typu abonamentu przekłada się na to, że spędzamy więcej czasu w wirtualnym świecie.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej