Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 marca 2021, 20:26

autor: Hubert "hexx0" Śledziewski

Xbox Game Pass Ultimate zapewnia wsteczną kompatybilność na urządzeniach mobilnych

Frima Microsoft ogłosiła, że od dziś usługa Xbox Game Pass Ultimate pozwala na ogrywanie we wstecznej kompatybilności gier z poprzednich generacji za pośrednictwem chmury i na urządzeniach mobilnych.

W SKRÓCIE:
 • Microsoft dodał do usługi Xbox Game Pass Ultimate na urządzenia mobilne tytuły wstecznie kompatybilne z Xboxem i X360;
 • od dzisiaj na telefonach i tabletach z Androidem za pośrednictwem chmury zagramy m.in. w Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls III i IV, Gears of War 2 i 3 czy Fable II;
 • do zabawy wystarczy pad od Xboxa, który połączy się z urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth.

Gigant z Redmond już u schyłku ery XONE pokazał, że w przyszłości będzie stawiał na pierwszym miejscu model subskrypcji. Od tamtej pory usługa Xbox Game Pass Ultimate jest cały czas rozwijana i wzbogacana o kolejne gry. Jednym z etapów jej ewolucji okazała się dostępność na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Teraz w ramach wstecznej kompatybilności na telefonach i tabletach zagramy także w nieco starsze gry.

Wszystko za sprawą chmury oferowanej w Xbox Cloud Gaming. Dzięki tej usłudze posiadacze abonamentu Xbox Game Pass Ultimate będą mogli uzyskać dostęp do gier wydanych na dwie starsze generacje konsol, czyli Xboxa i X360. Na razie katalog możliwych do ogrania w ten sposób tytułów liczy 16 pozycji – wśród nich są m.in. Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls III i IV, Gears of War 2 i 3 czy Fable II (pełna lista poniżej) – ale kolejne mają zostać udostępnione już wkrótce.

Źródło: Twitter.

Lista gier dostępnych na urządzeniach mobilnych we wstecznej kompatybilności:

 1. Banjo-Kazooie
 2. Banjo-Tooie
 3. Double Dragon Neon
 4. Fable II
 5. Fallout: New Vegas
 6. Gears of War 2
 7. Gears of War 3
 8. Gears of War: Judgment
 9. Jetpac Refuelled
 10. Kameo: Elements of Power
 11. Perfect Dark
 12. Perfect Dark Zero
 13. The Elder Scrolls III: Morrowind
 14. The Elder Scrolls IV: Oblivion
 15. Viva Pinata
 16. Viva Pinata: Trouble in Paradise

Do zabawy wystarczy pad od Xboxa, który połączy się z Waszym urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth. Niektóre tytuły, np. obydwie części Viva Pinata, orzymały także możliwość sterowania za pomcą ekranów dotykowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że za pośrednictwem chmury na telefonach i tabletach z Androidem dostępnych jest również ponad 100 gier, które oferuje Xbox Game Pass Ultimate. Część z nich nie można ograć nawet na PC-tach. Natomiast sama usługa Xbox Cloud Gaming wciąż pozostaje w fazie beta-testów i będzie na bieżąco rozwijana.

Krok ten wydaje się dobrym i – co ważne – logicznym posunięciem za strony Microsoftu. Odzwierciedla też poniekąd słowa Phila Spencera, szefa marki Xbox, który nieraz dawał nam do zrozumienia, że dla firmy priorytetem są gracze i gry, a nie sprzęt, na jakim te ostatnie będą uruchamiane. Trudno o lepszy dowód na poparcie jego słów – gdyby nie to, takie Fable II dostępne byłoby wyłącznie na konsolach Microsoftu.

Usługa Game Pass – określana często mianem „Netflixa dla graczy” – zaczynała na konsolach, potem pojawiła się także na PC-tach i wraz z upływem czasu oferowała coraz większy katalog tytułów. Obecnie w ramach jednego miesięcznego abonamentu udostępniane są produkcje kolejnych producentów, w tym gigantów branży pokroju EA czy Bethesdy, do których może wkrótce dołączyć również Ubisoft. Kto wie, może kolejnym krokiem będzie udostępnienie klasyki „zielonych” także w pecetowej chmurze? Wielu graczy spośród ponad 18 milionów subskrybentów Xbox Game Pass z pewnością skorzystałoby z takiej możliwości. Pytanie tylko, w jaki sposób ta zmiana wpłynie na nasz sposób grania, skoro już samo posiadanie tego typu abonamentu przekłada się na to, że spędzamy więcej czasu w wirtualnym świecie.