Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 marca 2021, 20:26

autor: hexx0

Xbox Game Pass Ultimate zapewnia wsteczną kompatybilność na urządzeniach mobilnych

Frima Microsoft ogłosiła, że od dziś usługa Xbox Game Pass Ultimate pozwala na ogrywanie we wstecznej kompatybilności gier z poprzednich generacji za pośrednictwem chmury i na urządzeniach mobilnych.

W SKRÓCIE:
 • Microsoft dodał do usługi Xbox Game Pass Ultimate na urządzenia mobilne tytuły wstecznie kompatybilne z Xboxem i X360;
 • od dzisiaj na telefonach i tabletach z Androidem za pośrednictwem chmury zagramy m.in. w Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls III i IV, Gears of War 2 i 3 czy Fable II;
 • do zabawy wystarczy pad od Xboxa, który połączy się z urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth.

Gigant z Redmond już u schyłku ery XONE pokazał, że w przyszłości będzie stawiał na pierwszym miejscu model subskrypcji. Od tamtej pory usługa Xbox Game Pass Ultimate jest cały czas rozwijana i wzbogacana o kolejne gry. Jednym z etapów jej ewolucji okazała się dostępność na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Teraz w ramach wstecznej kompatybilności na telefonach i tabletach zagramy także w nieco starsze gry.

Wszystko za sprawą chmury oferowanej w Xbox Cloud Gaming. Dzięki tej usłudze posiadacze abonamentu Xbox Game Pass Ultimate będą mogli uzyskać dostęp do gier wydanych na dwie starsze generacje konsol, czyli Xboxa i X360. Na razie katalog możliwych do ogrania w ten sposób tytułów liczy 16 pozycji – wśród nich są m.in. Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls III i IV, Gears of War 2 i 3 czy Fable II (pełna lista poniżej) – ale kolejne mają zostać udostępnione już wkrótce.

Źródło: Twitter. - Xbox Game Pass Ultimate zapewnia wsteczną kompatybilność na urządzeniach mobilnych - wiadomość - 2021-03-31
Źródło: Twitter.

Lista gier dostępnych na urządzeniach mobilnych we wstecznej kompatybilności:

 1. Banjo-Kazooie
 2. Banjo-Tooie
 3. Double Dragon Neon
 4. Fable II
 5. Fallout: New Vegas
 6. Gears of War 2
 7. Gears of War 3
 8. Gears of War: Judgment
 9. Jetpac Refuelled
 10. Kameo: Elements of Power
 11. Perfect Dark
 12. Perfect Dark Zero
 13. The Elder Scrolls III: Morrowind
 14. The Elder Scrolls IV: Oblivion
 15. Viva Pinata
 16. Viva Pinata: Trouble in Paradise

Do zabawy wystarczy pad od Xboxa, który połączy się z Waszym urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth. Niektóre tytuły, np. obydwie części Viva Pinata, orzymały także możliwość sterowania za pomcą ekranów dotykowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że za pośrednictwem chmury na telefonach i tabletach z Androidem dostępnych jest również ponad 100 gier, które oferuje Xbox Game Pass Ultimate. Część z nich nie można ograć nawet na PC-tach. Natomiast sama usługa Xbox Cloud Gaming wciąż pozostaje w fazie beta-testów i będzie na bieżąco rozwijana.

Krok ten wydaje się dobrym i – co ważne – logicznym posunięciem za strony Microsoftu. Odzwierciedla też poniekąd słowa Phila Spencera, szefa marki Xbox, który nieraz dawał nam do zrozumienia, że dla firmy priorytetem są gracze i gry, a nie sprzęt, na jakim te ostatnie będą uruchamiane. Trudno o lepszy dowód na poparcie jego słów – gdyby nie to, takie Fable II dostępne byłoby wyłącznie na konsolach Microsoftu.

Usługa Game Pass – określana często mianem „Netflixa dla graczy” – zaczynała na konsolach, potem pojawiła się także na PC-tach i wraz z upływem czasu oferowała coraz większy katalog tytułów. Obecnie w ramach jednego miesięcznego abonamentu udostępniane są produkcje kolejnych producentów, w tym gigantów branży pokroju EA czy Bethesdy, do których może wkrótce dołączyć również Ubisoft. Kto wie, może kolejnym krokiem będzie udostępnienie klasyki „zielonych” także w pecetowej chmurze? Wielu graczy spośród ponad 18 milionów subskrybentów Xbox Game Pass z pewnością skorzystałoby z takiej możliwości. Pytanie tylko, w jaki sposób ta zmiana wpłynie na nasz sposób grania, skoro już samo posiadanie tego typu abonamentu przekłada się na to, że spędzamy więcej czasu w wirtualnym świecie.