Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 lipca 2009, 08:30

autor: Maciej "Maciej Śliwiński" Śliwiński

Ubisoft pracuje nad nowym zabezpieczeniem antypirackim

Podczas spotkania z inwestorami, prezes Ubisoftu, Yves Guillemot, zapowiedział wprowadzenie nowego narzędzia, które skutecznie ograniczy piractwo gier tej firmy na komputery osobiste.

Podczas spotkania z inwestorami, prezes Ubisoftu, Yves Guillemot, zapowiedział wprowadzenie nowego narzędzia, które skutecznie ograniczy piractwo gier tej firmy na komputery osobiste.

Ubisoft pracuje nad nowym zabezpieczeniem antypirackim - ilustracja #1

Całe spotkanie dotyczyło sytuacji finansowej, a przede wszystkim analizy piractwa na poszczególnych platformach, na które Ubisoft wydaje gry. Najgorzej sytuacja ma się na rynku konsol przenośnych, gdzie francuska firma zanotowała spore straty (w przypadku gier na Nintendo DS sprzedaż spadła o 67 procent). Yves Guillemot przyznał, że szczególnie w Europie gry na Nintendo DS i PSP cieszą się dużym zainteresowaniem piratów. O ile Ubisoft nie produkuje zbyt dużej ilości programów na przenośną konsolę Sony, o tyle katalog gier tej firmy na DS jest dość duży, a wpływy z ich sprzedaży systematycznie spadają. Sposobem na rozwiązanie tego problemu ma być przede wszystkim uatrakcyjnienie oferty na Nintendo DS przez bonusy do gier i dodatkową zawartość, która w zamierzeniach firmy ma przyciągnąć użytkowników tej konsoli do zakupu oryginalnych tytułów.

Yves Guillemot omówił pokrótce również sytuację na rynkach gier na inne platformy. W przypadku klasycznych konsol, PlayStation 3 oraz Xboksa 360, sytuacja w ocenie prezesa Ubisoftu wygląda w miarę dobrze. Stopień piractwa w przypadku obu tych produktów jest niewielki, głównie dzięki temu, że w sporą część dostępnych tytułów na te konsole prowadzi się rozgrywki online, gdzie wykorzystanie nielegalnych kopii programów wiąże się ze sporym ryzykiem.

W opinii prezesa Ubisoftu dużo gorsza sytuacja panuje na rynku gier przeznaczonych na komputery osobiste, gdzie skala piractwa jest bardzo duża. W związku z tym, francuska firma rozpoczęła prace nad nowym narzędziem, które ma skutecznie ograniczyć nielegalne kopiowanie gier. Ze słów Guillemota wynika, że zostanie ono wprowadzone do wszystkich gier, które Ubisoft planuje wydać w 2010 roku. Jest jednak prawdopodobieństwo, że nowy antypiracki system zostanie zaimplementowany już w jednej z gier tej firmy, które zadebiutują na rynku w ostatnim kwartale tego roku.

Według danych Ubisoftu piractwo zdecydowanie bardziej zagraża wpływom do kas tej firmy na rynku europejskim. Gracze ze Stanów Zjednoczonych o wiele częściej sięgają po legalne oprogramowanie, niezależnie od rodzaju platformy. W Europie najgorzej wygląda sytuacja na rynku gier przeznaczonych na Nintendo DS, jednak w ogólnym rozrachunku, na Starym Kontynencie, piractwo jest zjawiskiem o wiele większym niż w USA.