Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 marca 2010, 10:20

autor: Rock Alone

Star Wars: The Old Republic najdroższym projektem EA

Trudno dokładnie powiedzieć ile ostatecznie będzie kosztować Star Wars: The Old Republic ale wiadomo już, że w historii Electronic Arts jest to najdroższa do tej pory produkcja.

Trudno dokładnie powiedzieć ile ostatecznie będzie kosztować Star Wars: The Old Republic ale wiadomo już, że w historii Electronic Arts jest to najdroższa do tej pory produkcja.

Powiedzieć, że EA stoi teraz przed poważnym wyzwaniem to zdecydowanie za mało. Rynek masywnych gier online, jest przecież wyjątkowo wymagający. Jeśli Star Wars: The Old Republic nie odniesie sukcesu, to porażka będzie wyjątkowo bolesna, szczególnie w obliczu poniesionych kosztów.

Przedstawiciel EA - Eric Brown ocenia koszt prac nad World of Warcraft w momencie wydania gry na 100 millionów dolarów. Nie jest to oczywiście informacja potwierdzona przez Blizzard, można więc uznać, że ocena Browna w tej materii poczyniona jest na podstawie wydatków jakie ponosi EA w trakcie produkcji MMO w uniwersum Star Wars.

Star Wars: The Old Republic najdroższym projektem EA - ilustracja #1

Przedstawiciel EA daleki jest od podawania konkretnych kwot. Według eurogamer.net Brown miał jednak stwierdzić, że średni koszt produkcji gry w EA wynosi 30 milionów dolarów, natomiast w przypadku MMO kwoty są zdecydowanie wyższe.

Idąc więc za spekulacjami serwisu 1up.com warto zastanowić się w jakich granicach będzie oscylować koszt produkcji Star Wars: The Old Republic. Skoro WoW w roku 2004 miał kosztować 100 milionów dolarów, to ile należy wydać na konkurencyjną grę w roku 2011? Biorąc oczywiście pod uwagę utrzymanie serwerów, a nawet dalsze wydatki związane z publikacją dodatków. BioWare oferując grę, musi zapewnić co najmniej ten sam lub nawet lepszy poziom zabawy niż konkurencja. Włączając w to jakość wątku fabularnego, mnogość możliwości oraz ilość materiału dostępnego w świecie gry. Jest to bez wątpienia ogromne wyzwanie, zresztą nie tylko finansowe. Koszt produkcji filmu Avatar - Jamesa Camerona to prawie 250 milionów dolarów, ciekawe jak bardzo do tej kwoty zbliży się EA w dniu premiery gry. Szczególnie jeśli do kosztów projektu doliczyć nabycie licencji Star Wars.

Nie od dzisiaj wiadomo, że produkcja MMO jest kolosalnym przedsięwzięciem, by konkurować na tym młodym bądź co bądź rynku, nie wystarczy już tylko dobry pomysł. Potrzebne są ogromne inwestycje. Pisaliśmy niedawno o najdroższych grach w historii, wśród nich znajduje się APB: All Points Bulletin (również EA) kolejna gra MMO, której budżet pochłonął już 50 milionów dolarów. Wygląda więc na to, że Electronic Arts bardzo poważnie traktuje rynek MMO i szykuje ciężki szturm na niezdobyty dotychczas bastion Blizzarda.