Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 stycznia 2017, 13:19

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Star Citizen zostanie ukończony, nawet jeżeli gracze przestaną płacić

Chris Roberts, szef Cloud Imperium Games, zabrał ostatnio głos w sprawie budżetu Star Citizena. Okazało się, że firma ma spore rezerwy, które umożliwiłyby dokończenie Squadron 42, nawet gdyby wpłaty od graczy nagle przestałyby przychodzić. Z kolei ukończony single player przynosiłby dochody, z których sfinansowano by resztę projektu.

Niedawno zbiórka pieniędzy na grę Star Citizen przekroczyła 141 milionów dolarów. Studio Cloud Imperium Games na brak środków raczej nie narzeka, gdyż choć projekt jest ogromny, to ludzie cały czas nabywają kolejne elementy, przyczyniając się do pokrycia kosztów produkcji. W jednym z ostatnich wywiadów Chris Roberts, szef firmy, opowiedział co nieco o budżecie i potwierdził, że o kwestie finansowe jest spokojny. Okazało się, że studio ma pokaźne rezerwy pieniężne, więc nawet gdyby fani nagle przestali wpłacać kolejne kwoty, to deweloper byłby w stanie dokończyć Squadron 42 – czyli kampanię fabularną, która od prawie roku sprzedawana jest jako samodzielny produkt. No dobra, ale co z resztą? Według Robertsa, ukończenie tego modułu pozwoliłoby studiu na dokończenie prac nad Star Citizenem, gdyż zyski ze sprzedaży single playera inwestowano by w rozwój pozostałych elementów.

Star Citizen zostanie ukończony, nawet jeżeli gracze przestaną płacić - ilustracja #1

Tego typu scenariusz obecnie jest raczej mało realny, a przynajmniej nic nie wskazuje na jego rychłe nadejście. Podczas pierwotnej zbiórki w 2012 roku zebrano ponad 6 milionów dolarów, ale kolejne lata zaowocowały dużo większymi kwotami. Po roku deweloperzy mieli już na koncie 26 milionów, siedem miesięcy później 46 milionów, w grudniu 2015 roku informowaliśmy o przekroczeniu 100 milionów, a przez kolejny rok udało się zebrać następne 40 milionów dolarów.

Jak widać zainteresowanie graczy nie maleje, gra rozrasta się w najlepsze, a w tym roku mamy doczekać się wersji alfa 3.0, dzięki której rozgrywka stanie się dużo głębsza, zaoferuje proceduralnie generowane planety i szereg innych rozwiązań. Jednak już w obecnym stanie gra zapewnia sporo atrakcji, a jakiś czas temu doczekała się kolejnej – trybu Star Marine.