Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 kwietnia 2013, 14:00

autor: Bartosz "qjin" Woldański

S.T.A.L.K.E.R. 2 nadal z szansą na powstanie

Siergiej Grigorowicz, właściciel zespołu GSC Game World oraz praw do licencji gry S.T.A.L.K.E.R., w rozmowie z Michaiłem Razumowem, dyrektorem firmy Zov Habara, zdradził, że myśli o przekazaniu marki innemu studiu. Czy nadal jest szansa na wydanie drugiej części tej postapokaliptycznej serii?

Artwork #1 (Źródło: DSOGaming.com)

Na początku kwietnia bieżącego roku Siergej Grigorowicz, założyciel studia GSC Game World, spotkał się z Michaiłem Razumowem, dyrektorem generalnym sklepu Zov Habara, sprzedającego m.in. figurki i grę planszową sygnowane marką S.T.A.L.K.E.R. Z rozmowy wynika, że Grigorowicz wcale nie zamierza porzucić swojej gry, będącej hybrydą FPS-a i cRPG-a w postapokaliptycznym świecie. Co więcej, ma na oku dwa zespoły deweloperskie, które mogłyby podołać zadaniu dokończenia tytułu i wyprodukowania godnego następcy serii S.T.A.L.K.E.R. Nie doprecyzował jednak, jakie studia miał na myśli.

Według informacji, do których dotarł rosyjski portal Stalker-gsc.ru, jest jeszcze zbyt wcześnie na szczegóły, ale Grigorowicz, choć początkowo niechętny na współpracę z zewnętrznymi deweloperami, rozpatruje ewentualną sprzedaż praw do marki innej firmie. Taka decyzja jest uzasadniona, zważywszy na fakt, że GSC Game World zamroziło projekt, a byli pracownicy założyli nowe studio, Vostok Games, które aktualnie pracuje nad Survarium – MMOFPS-em w klimacie zbliżonym do cyklu S.T.A.L.K.E.R. Pozostaje pytanie, czy znajdzie się producent chętny do zrealizowania „dwójki”?

Artwork #2 (Źródło: DSOGaming.com)

Spore zamieszanie w zeszłym roku wywołały spekulacje dotyczące tego, do kogo należy licencja. Jedne plotki mówiły o tym, że trafiła do Bethesdy, inne, iż całość wykupiła firma bitComposer Games, wydawca na kilku istotnych rynkach ostatniej części S.T.A.L.K.E.R.-aZew Prypeci. Okazało się to nieprawdą, gdyż nabyła ona jedynie prawa do Pikniku na skraju drogi – powieści braci Strugackich, na której wzorowała się seria stworzona przez ukraińskie GSC Game World. Konkludując, cykl S.T.A.L.K.E.R. pozostaje ciągle w rękach Siergieja Grigorowicza.

Twórca gry dodał również, że nie planuje wydać modyfikacji Lost Alpha jako komercyjnego produktu, ściśle związanego z serią S.T.A.L.K.E.R. Według niego mod nie spełnia minimalnych kryteriów jakościowych.

Artwork #3 (Źródło: DSOGaming.com)

Obecnie nie trwają żadne prace nad S.T.A.L.K.E.R.-em 2, ale wygląda na to, że stanowisko ojca serii zmieniło się przez ostatnie miesiące. Czy słowa, które padły z ust Siergieja Grigorowicza, dają iskierkę nadziei na powstanie kontynuacji? Czas zweryfikuje, pewne jest jednak to, że twórca gry na pewno nie odda jej w niepewne ręce.

Pierwsze pogłoski o zamknięciu studia GSC Game World pojawiły się w 2011 roku – krótko po tym zostały potwierdzone. Prace nad S.T.A.L.K.E.R.-em 2 zostały wstrzymane, ale twórcy z Ukrainy nie poddali się od razu i próbowali reanimować projekt. Nawet udało im się doprowadzić do wznowienia produkcji w 2012 roku, co według krążących po sieci plotek nie było wcale takie pewne. Niestety, nie musieliśmy długo czekać, aż deweloper zamroził wszelkie prace związane z kontynuacją serii S.T.A.L.K.E.R. Czy po tak długim okresie jest jeszcze realna szansa na odrodzenie się kolejnej części postapokaliptycznego cyklu? Warto wspomnieć, że „dwójka” – w przeciwieństwie do poprzednich odsłon – planowana była na pecety oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3.