Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 grudnia 2012, 12:15

autor: Sarge

Prawa do marki S.T.A.L.K.E.R. jednak w rękach studia GSC Game World?

Wygląda na to, że prawa do marki S.T.A.L.K.E.R. w dalszym ciągu należą do studia GSC Game World oraz Siergieja Grigorowicza. Ukraiński deweloper wystosował oświadczenie w tej sprawie, w odpowiedzi na wczorajsze doniesienia o tym, jakoby stosowną licencję nabyła firma BitComposer Games.

Wczoraj świat obiegła informacja, że firma bitComposer Games pozyskała wyłączne prawa do wydawania gier opartych na marce S.T.A.L.K.E.R., co mogło oznaczać rychłe wskrzeszenie serii. Niestety, zupełnie innego zdania jest studio GSC Game World (twórcy dotychczasowych części cyklu).

Na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiego dewelopera pojawiło się specjalne oświadczenie: „W związku z plotkami pojawiającymi się w prasie, uważamy za konieczne poinformować, że studio GSC Game World oraz Siergiej Grigorowicz nadal są wyłącznymi właścicielami wszystkich praw własności intelektualnej serii S.T.A.L.K.E.R. i ogólnie całej marki, wliczając w to wszystkie znaki towarowe, uniwersum gry, technologię etc. To może być łatwo zweryfikowane przez odpowiednie serwisy”.

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci - Prawa do marki S.T.A.L.K.E.R. jednak w rękach studia GSC Game World? - wiadomość - 2012-12-13
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

Przypomnijmy, że firma bitComposer Games utrzymywała wczoraj, że wykupiła prawa do marki S.T.A.L.K.E.R., opartej w sposób luźny na klasycznej powieści Piknik na skraju drogi braci Strugackich. Studio GSC Game World widzi tę sprawę nieco inaczej: „Powiązujemy takie zainteresowanie marką z jej wyjątkową popularnością. Nawet nabycie praw do stworzenia gry bazującej na książce Piknik na skraju drogi przez małego wydawcę jest ogłaszane jako chęć kontynuacji serii S.T.A.L.K.E.R.

Jeśli stanowisko studia GSC Game World jest zgodne z prawdą (a to zdjęcie wskazuje na to, że tak jest), to firma bitComposer Games nabyła prawa wyłącznie do powieści Piknik na skraju drogi autorstwa braci Strugackich. Oznacza to, że wydawca gry Jagged Alliance: Back in Action nie może stworzyć, ani nadzorować prac nad nową odsłoną serii S.T.A.L.K.E.R.

Do tej pory ukazały się trzy gry wchodzące w skład cyklu S.T.A.L.K.E.R.Cień Czarnobyla, Czyste Niebo i Zew Prypeci. Wszystkie zostały stworzone przez studio GSC Game World. Firma bitComposer Games wydała ostatnią z nich w Europie, Północnej Ameryce, Australii i Japonii. Studio GSC Game World nie ma jednak dobrych wspomnień z tej współpracy. Na oficjalnej stronie czytamy, że firma bitComposer Games „posiada znaczne zadłużenie w zakresie wypełniania zobowiązań na podstawie istniejącej umowy między naszymi firmami”. Nie jest wykluczone, że całe zamieszanie zakończy się w sądzie.