Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 sierpnia 2009, 09:50

autor: Piotr Doroń

Sony ponownie o wstecznej kompatybilności PlayStation 3

Wsteczna kompatybilność względem konsoli PS2 została usunięta wraz z wycofaniem ze sklepów modelu PlayStation 3 wyposażonego w dysk twardy o pojemności 60GB. Czy zapowiedź PS3 Slim jest w stanie zmienić coś w tej dosyć palącej kwestii? Z ostatnich wypowiedzi Johna Kollera, jednego z głównych marketingowców Sony wynika, że zdecydowanie nie.

Wsteczna kompatybilność względem konsoli PS2 została usunięta wraz z wycofaniem ze sklepów modelu PlayStation 3 wyposażonego w dysk twardy o pojemności 60GB (w pewnym stopniu zapewniała ją jeszcze wczesna wersja z 80GB HD). Czy zapowiedź PS3 Slim jest w stanie zmienić coś w tej dosyć palącej kwestii? Z ostatnich wypowiedzi Johna Kollera, jednego z głównych marketingowców Sony wynika, że zdecydowanie nie.

Sony ponownie o wstecznej kompatybilności PlayStation 3 - ilustracja #1

PSTwo kontra PS3 Slim.

Co więcej, Koller stwierdził w rozmowie z serwisem Ars Technica, że wsteczna kompatybilność na PlayStation 3 najpewniej nigdy już nie powróci. Według niego, oraz Sony, ludzie kupują PlayStation 3 przede wszystkim po to, by grać w gry przeznaczone na tę platformę. Ważna jest dla nich także możliwość obejrzenia filmów zapisanych w formacie Blu-ray. Koller zasugerował tym samym, że wsteczna kompatybilność nie jest czymś pożądanym wśród fanów marki PlayStation.

Jednak prawda leży prawdopodobnie gdzie indziej. PS2 to platforma, która ciągle się sprzedaje (według danych opublikowanych w trakcie konferencji Sony na gamescom zakupiono już blisko 140 milionów egzemplarzy tej konsoli) i przynosi japońskiemu koncernowi stałe zyski. Inwestowanie we wsteczną kompatybilność byłoby dla niego czymś w rodzaju strzału we własną stopę.

W przyszłości (podobnie zresztą jak i teraz) zagranie w gry wyprodukowane na PS2 możliwe będzie zatem przede wszystkim na PS2. Nie pozostaje nam więc nic innego, ponad wyciągnięcie „czarnulki” z szafy, bądź też skuszenie się na jej nabycie. Należy przy tym pamiętać, że aktualnie kosztuje ona w Polsce około 440 złotych.

Udanego zakupu gratulujemy ponadto szczęśliwcom posiadającym prawdopodobnie najciekawszy model PlayStation 3 – wspomnianą już wersję z 60GB dyskiem twardym (zwróćcie uwagę na tabelę z właściwościami). Aktualnie jego zdobycie jest mocno utrudnione – tak naprawdę można go dostać co najwyżej na aukcjach internetowych. Należy się jednak przygotować na spory wydatek. Ceny używanych konsol z 60GB HD zaczynają się od 1200 złotych, a potrafią osiągnąć nawet 1400-1500 złotych w zestawie z kilkoma grami.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej