Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 lipca 2011, 14:35

autor: Olek

Sąd w Lyonie zabezpieczył płatność dla twórców gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Decyzją sędziów firma Namco Bandai Partners ma przelać na rachunek sądu w Lyonie ponad 1 mln euro tytułem zabezpieczenia należnej płatności dla CD Projekt. Producent Wiedźmina 2 zobowiązany został z kolei powstrzymać koncern THQ od działań związanych z promocją i dystrybucją xboksowej wersji gry do czasu rozstrzygnięcia sporu prawnego.

Trwa batalia pomiędzy firmami Namco Bandai Partners i Optimus S.A. (CD Projekt) dotycząca praw do dystrybucji Wiedźmina 2. Jak donosi serwis WirtualneMedia, japoński koncern zobowiązany został do przelania na rachunek sądu w Lyonie kwoty 1,025 mln euro, stanowiącej „zabezpieczenie płatności wymagalnej” dla twórców gry. Wciąż nie wiadomo jednak, kto będzie miał prawa do dystrybucji Wiedźmina 2 w wersji na konsolę Xbox 360. Decyzja w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej pod koniec września.

O konflikcie pomiędzy Namco Bandai Partners i CD Projekt informowaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, że podstawą sporu są przede wszystkim prawa do dystrybucji xboksowej wersji gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na terenie Europy Zachodniej, Australii, Nowej Zelandii i krajów Środkowego Wschodu. Polski producent wybrał bowiem ofertę koncernu THQ, co bardzo nie spodobało się firmie Namco Bandai Partners. Japończycy, którzy zajmują się dystrybucją Wiedźmina 2 na pecetach, stanęli bowiem na stanowisku, że doszło do naruszenia zapisów umowy rzekomo gwarantujących im pierwszeństwo w wydaniu gry także na inne platformy sprzętowe. W konsekwencji wstrzymali też płatność dla twórców.

Sąd w Lyonie zabezpieczył płatność dla twórców gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - ilustracja #1

Sprawa trafiła do sądu w Lyonie. Ten, póki co, postanowił zabezpieczyć należną firmie Optimus S.A. (właściciel CD Projekt) kwotę ponad 1 mln euro z tytułu prowadzonej przez Namco Bandai dystrybucji pecetowej wersji gry. Sędziowie zaznaczyli jednak, że wstrzymanie płatności nie upoważniało CD Projekt do wypowiedzenia umowy wydawniczej. Decyzją francuskiego sądu producent gry ma powstrzymać firmę THQ od prowadzenia działań promocyjnych i dystrybucyjnych związanych z grą Wiedźmin 2 w wersji na konsolę Xbox 360 do czasu rozstrzygnięcia sporu. Adam Kiciński, prezes Optimusa, poinformował, że spółka będzie się od tego odwoływać. Rozprawa sądowa wyznaczona została na 27 września i prawdopodobnie dopiero wtedy dowiemy się, kto ostatecznie zostanie globalnym wydawcą przygód Geralta z Rivii na Xboksie 360.