Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2010, 13:15

autor: Jakub "Taven" Wencel

Rusza darmowy EverQuest II

Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że Sony Online Entertainment zadecydowało, że głośny tytuł MMORPG, EverQuest II, doczeka się swojej darmowej wersji. Wraz z dniem wczorajszym, 19 sierpnia, poznawanie tajemnic krainy Norrath nie kosztuje już nic. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie produkcji i z miejsca można zacząć swoją przygodę.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że Sony Online Entertainment zadecydowało, że głośny tytuł MMORPG, EverQuest II, doczeka się swojej darmowej wersji. Wraz z dniem wczorajszym, 19 sierpnia, poznawanie tajemnic krainy Norrath nie kosztuje już nic. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie produkcji i z miejsca można zacząć swoją przygodę.

Premiera EverQuest II Extended, bo taką nazwę nosi darmowa edycja gry, nie oznacza, że znika tym samym „normalny” EverQuest II. Model biznesowy, jaki przyjęło Sony Online Entertainment jest dość oryginalny, choć może przypominać trochę znane z innych MMORPG systemy mikropłatności – równolegle będą działały serwery płatnej i niepłatnej wersji tego MMORPG. Oczywiście wraz z uiszczaniem miesięcznych opłat przychodzą dodatkowe korzyści, a gracze, którzy skuszą się na darmową opcję Extended będą mogli osiągnąć maksymalnie tylko 80 poziom doświadczenia, pozbawieni zostaną dostępu do części przedmiotów i klas, a zawartość gry ograniczy się do dodatku The Shadow Odyssey włącznie, bez najnowszego rozszerzenia pod nazwą Sentinel’s Fate. Co ciekawe użytkownicy regularnego EverQuesta II również będą mieli możliwość przeniesienia swoich postaci na darmowe serwery, ale bez złota i specjalnych przedmiotów – chyba, że zapłacą.

Rusza darmowy EverQuest II - ilustracja #1

Dodatkowo istnieje możliwość „podciągnięcia” statusu swojego konta do poziomu płatnej wersji gry poprzez wykupienie odpowiedniej subskrypcji, których to szczegółowe zestawienie znajduje się na stronie produkcji. Posiadając wyłącznie „brązowe” konto nie płacimy nic, ale mamy ograniczony dostęp do wielu opcji, z kolei już przy „złotym” cieszymy się niemal identycznymi bonusami co dotychczasowi użytkownicy oryginalnego EverQuesta II (o ile zakupimy oczywiście brakujący dodatek Sentinel’s Fate). Platinium zezwala nam na dostęp do pełnego zestawu opcji dostępnych w płatnej wersji gry. Nawet więc jeśli zadecydujemy się grać bez opłat i tytuł nam się spodoba zawsze będzie istnieć możliwość upgrade’u konta bez utraty postaci i wielu godzin rozgrywki.

EverQuest II Extended zostanie dodatkowo wzbogacony o nową aplikację, poprzez którą uzyskamy dostęp do gry oraz ulepszony interfejs. Dodatkowo, choć pełna wersja gry dostępna jest już dzisiaj, to ci z Was, którzy od razu chcieliby skorzystać z opcjonalnej, najdroższej subskrypcji Platinium będą musieli poczekać do końca miesiąca – dopiero wówczas zostanie ona udostępniona.

Rusza darmowy EverQuest II - ilustracja #2

EverQuest II to kolejny przykład płatnej kiedyś produkcji, która zyskuje swoją darmową wersję. Kilka miesięcy temu Warner Bros poinformowało, że do gry w Lord of The Rings Online nie będą potrzebne opłaty, a przedwczoraj donosiliśmy, że będzie to możliwe już od września. W poprzednim roku podobny los spotkał Dungeons & Dragons Online. Wygląda na to, że dominacja Blizzarda w rynku gier MMORPG staje się już tak przygniatająca dla oponentów, że oni muszą szukać sobie miejsca w innych sektorach rynku – między innymi właśnie wśród darmowych gier MMO, gdzie zyski czerpie się głównie z mikropłatności. Brak konkurencji pewno nie wróży dobrze przyszłości sieciowych erpegów, więc można mieć tylko nadzieję, że siła marki EverQuest (i nie tylko) okaże się wystarczająco duża, by utrzymać ten i inne tytuły przy życiu.