Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 czerwca 2010, 12:23

autor: Olek

Lord of the Rings Online bez płacenia

Jedna z najładniejszych gier MMORPG zmieni wkrótce model biznesowy. Firmy Warner Bros. i Turbine poinformowały, że jesienią tego roku gracze ze Stanów Zjednoczonych i Europy mogą spodziewać się nowej odsłony Lord of the Rings Online. Gra udostępniona zostanie na zasadzie „free to play” z szeregiem płatnych opcji.

Jedna z najładniejszych gier MMORPG zmieni wkrótce model biznesowy. Firmy Warner Bros. i Turbine poinformowały, że jesienią tego roku gracze ze Stanów Zjednoczonych i Europy mogą spodziewać się nowej odsłony Lord of the Rings Online. Gra udostępniona zostanie na zasadzie „free to play” z szeregiem płatnych opcji.

Lord of the Rings Online bez płacenia - ilustracja #1

Kilka tygodni temu społeczność graczy LOTRO hucznie świętowała trzecie urodziny produkcji opartej na słynnej powieści J.R.R. Tolkiena. W ramach promocji do końca czerwca obniżono koszty miesięcznej subskrypcji. Wkrótce jednak konieczność płacenia za granie w Śródziemiu odejdzie do przeszłości.

Turbine zamierza zrobić z Lord of the Rings Online to samo, co wcześniej udało się z Dungeons&Dragons Online. O ile jednak przed wprowadzeniem nowego modelu biznesowego i umożliwieniem grania za dramo DDO było grą mało popularną (według analityków z NPD Group zaledwie 4% graczy deklarowało styczność z tytułem), o tyle LOTRO cieszy się dużym zainteresowaniem już teraz. Twórcy liczą zapewne, że uda im się powtórzyć sukces „Lochów i Smoków” w wersji Unlimited, a tym samym zwiększyć rentowność ich największej produkcji MMO.

Lord of the Rings Online bez płacenia - ilustracja #2

Podobieństw pomiędzy „darmowymi” Lord of the Rings Online i Dungeons&Dragons Online jest sporo. Zgodnie z informacjami producenta, „free to play” w przypadku LOTRO oznaczać będzie możliwość bezpłatnego pobrania i instalacji gry, utworzenia konta i grania. Wiele opcji ma być dostępnych jednak dopiero po wizycie w sklepiku gry lub wykupieniu subskrypcji.

Walutą w LOTRO staną się Turbine Points (Punkty Turbine). Można je będzie kupić za prawdziwe pieniądze lub zarobić w trakcie gry. Niestety, mimo tej samej nazwy Turbine Points z Lord of the Rings Online nie będą wymienne z Turbine Points w Dungeons&Dragons Online.

Lord of the Rings Online bez płacenia - ilustracja #3

Po wprowadzeniu zmian konta graczy LOTRO podzielone zostaną na trzy kategorie: Free Player, Premium i VIP. Granie za darmo obwarowane będzie różnymi ograniczeniami, w tym np. limitem jednej postaci na serwerze oraz standardowym priorytetem logowania do gry. Aby stać się graczem Premium wystarczy dokonać jednej transakcji w sklepiku. Korzyściami z posiadania tego rodzaju konta będą m.in. większy limit złota (5), możliwość stworzenia trzech postaci na jednym serwerze (3) oraz wyższy priorytet w kolejce logowania.

Status VIP wiązać się będzie ze stałą opłatą abonamentową. Zapewni on jednak dostęp do wszystkich opcji gry (niektóre pozostaną płatne), pierwszeństwo w logowaniu na serwery i inne korzyści, w tym na przykład 500 Turbine Points miesięcznie.

Lord of the Rings Online bez płacenia - ilustracja #4

Decydując się na zmianę modelu biznesowego gry, twórcy Lord of the Rings Online postawili się w skomplikowanej sytuacji. Wśród dotychczasowych graczy już teraz wyróżnić można posiadaczy dożywotnich abonamentów, fundatorów i subskrybentów. Jakby tego było mało, część z nich posiada dodatki do podstawowej wersji gry – Mines of Moria i/lub Siege of Mirkwood. Według zapewnień producenta po wprowadzeniu zmian nie utracą oni wcześniej nabytych uprawnień, nawet jeśli zrezygnują z płatnych opcji. Na szczęście czasu do wprowadzania modyfikacji jest sporo. Zamknięte testy bezpłatnego LOTRO, do których już można aplikować, rozpoczną się 16 czerwca i potrwają kilka miesięcy.

Obecnych graczy Lord of the Rings Online zachęcamy do odwiedzenia strony głównej gry i zapoznania się z obszernym działem Pytań i Odpowiedzi, z którego dowiedzą się, jaki będzie ich status po zmianach.