Choć Microsoft mierzy się z kryzysem, jedno studio spod skrzydeł „zielonych” osiąga bardzo dobre wyniki finansowe. Blizzard Entertainment zawdzięcza sukcesy dwóm tytułom.
W ostatnich latach studio Blizzard Entertainment niejednorotnie zawodziło graczy – czy to nietrafionymi aktualizacjami do Diablo 4, kontrowersyjnymi zmianami w kultowym World of Warcraft, czy „niszczeniem” popularnego Overwatcha mikropłatnościami. Okazuje się jednak, że mimo głośnych narzekań społeczności na działania deweloperów firma notuje rekordowe przychody. Co więcej, ma być obecnie „najlepiej prosperującym studiem” ze stajni Xboxa.
Johanna Faries, prezes Blizzarda, miała przekazać w wewnętrznym e-mailu skierowanym do pracowników studia przekazać, że firma radzi sobie najlepiej spośród wszystkich studiów należących do Microsoftu. W 2025 i 2026 roku fiskalnym twórcy serii Diablo rzekomo zanotowali znaczny wzrost przychodów, a to głównie dzięki premierze dodatku do Diablo 4, Lord of Hatred, oraz zakupom płatnych DLC do Overwatcha. Ostatni raz tak dobrze Blizzardowi powodziło się w 2016 roku.
Popularny hero shooter wydaje się być małym fenomenem, ponieważ mimo zatrważająco niskich ocen na Steamie (tylko 31% z nich jest pozytywnych), w tytuł gra od 20 tys. do 100 tys. osób naraz. Miniony kwartał miał być dla produkcji najlepszy pod względem przychodów od 2022 roku.
Blizzard zakończył 2026 rok fiskalny z tytułem studia o najlepszych wynikach w dziale Xboxa. Miniony rok był dla nas trzecim najlepszym rokiem obrotowym pod względem przychodów w historii.
Ciekawe jest to, że podczas gdy Microsoft zwalnia tysiące osób – na restrukturyzacji ucierpiało wiele studiów deweloperskich, m.in. id Software – Blizzard Entartainment odnotowuje znaczne sukcesy. Chociaż redukcje miały nie ominąć „Zamieci”, to kryzys wpłynął na zespół w zdecydowanie mniejszym stopniu niż na pozostałe podmioty należące do Microsoftu. Sam gigant z Redmond zakończył zaś jakoby 2026 rok fiskalny z 11-procentowym spadkiem sprzedaży.
Blizzard nie zamierza spoczywać na laurach – w przytoczonym wyżej e-mailu Johanna Faries motywuje cały zespół przed zbliżającym się BlizzConem 2026. Według prezes wydarzenie będzie „trampoliną do nowej ery entuzjazmu” zarówno dla fanów, jak i deweloperów.
GRYOnline
Gracze
Steam
OpenCritic
GRYOnline
Gracze
Steam
OpenCritic
Gracze
Steam

Autor: Zuzanna Domeradzka
Introwertyczka od urodzenia, która grami wideo interesuje się praktycznie od zawsze. Do Gry-Online.pl dołączyła w 2022 roku, pisząc najpierw w newsroomie growym – później zaczęła pomagać przy poradnikach. Jest entuzjastką FPS-ów i RPG-ów oraz wielką fanką serii Dragon Age, Five Nights at Freddy’s i Assassin’s Creed. Lubi również oglądać filmy, najchętniej wraca do Gwiezdnych wojen i Piratów z Karaibów. Wolny czas stara się spędzać aktywnie, jeżdżąc na rowerze lub deskorolce (ewentualnie platynując kolejne części cyklu Just Dance).