Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 lipca 2020, 16:56

autor: Entelarmer

Nowe Fable to gra „MMO-lite”? Przeciek z wiarygodnego źródła [Aktualizacja]

Pojawiły się pogłoski, jakoby kolejna odsłona serii Fable była nie wyczekiwaną czwartą grą z cyklu, lecz produkcją MMO. Plotki potwierdza m.in. Daniel Ahmad z grupy Niko Partners.

Aktualizacja

Jez Corden, dziennikarz serwisu Windows Central, postanowił położyć kres krążącym pogłoskom. Na Twitterze zaprzeczył, jakoby nowa odsłona serii Fable była grą MMO. Nie wypowiedział się w temacie potencjalnej obecności funkcji sieciowych jako takich, co sugerował Daniel Ahmad. Niemniej fani cyklu, którym nie w smak była powtórka z Fable Legends, raczej mogą odetchnąć z ulgą.

Oryginalna wiadomość

Nowe Fable to gra „MMO-lite”? Przeciek z wiarygodnego źródła [Aktualizacja] - ilustracja #1
Czym dokładnie jest nowe Fable? To wiedzą tylko twórcy.
Najważniejsze informacje:
  • pojawiły się nowe plotki na temat ujawnionej wczoraj odsłony serii Fable,
  • według nich tytuł ma być grą MMO;
  • Daniel Ahmad oraz Transistor z forum ResetEra sprecyzowali, że gra nie będzie typowym MMORPG w stylu World of Warcraft, lecz jedynie produkcją z lekką domieszką MMO;

Wczorajsze ujawnienie nowej odsłony serii Fable w ramach pokazu Microsoftu potwierdziło liczne plotki na temat „najgorzej strzeżonej tajemnicy branży”. Jednak teaser nie zdradził wiele na temat samej gry poza producentem (Playground Games) oraz platformami docelowymi (PC oraz Xbox Series X). Pozostają nam nieoficjalne pogłoski. Jedna z nich sugeruje, jakoby nowe Fable było produkcją MMO. Tak twierdzi m.in. użytkownik CronoCK z Twittera. Jeszcze przed konferencją giganta z Redmond na podstawie swoich źródeł twierdził, że pokaz raczej zadowoli, niż zawiedzie widzów. Już po zakończeniu transmisji podał listę gier, o których miał dowiedzieć się przed rozpoczęciem wydarzenia. Znalazło się wśród nich „Fable MMO”, niebędące – jak wspomniał w kolejnym wpisie – Fable 4.

Można mieć zastrzeżenia co do wiarygodności tych doniesień, skoro CronoTK uznał za stosowne podać listę gier dopiero po konferencji Microsoftu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, choć sam wpis pojawił po Xbox Games Showcase, to zawarta w nim lista została przedstawiona w formie zrzutu ekranu. CronoCK zadbał, by na obrazku uwiecznić pasek zadań z widoczną datą, co ma dowodzić, że screen powstał przed rozpoczęciem pokazu.

Oczywiście to nie jest mocny dowód – użytkownik mógł po prostu zmienić datę na swoim komputerze. Tu dochodzimy jednak do drugiej kwestii. Do sprawy odniósł się nie tylko Transistor – długoletni moderator ResetEry – ale też Daniel Ahmad, analityk firmy Niko Partners. Obaj mieli słyszeć pogłoski o MMO w uniwersum Fable ze swoich źródeł, przy czym nie chodzi o pełnokrwiste MMORPG w stylu World of Warcraft. Transistor twierdzi, że jeszcze przed konferencją Microsoftu miała pojawić się informacja od insidera na temat tej produkcji. Gra ma być raczej „lekką” wersją MMO, co może oznaczać tytuł stawiający na zawartość single player, lecz ze sporym naciskiem na zabawę z innymi graczami. Nie jest to zbyt precyzyjne określenie, ale stawiałoby to nowe Fable obok gier pokroju Warframe, Destiny, Path of Exile etc. Wiarygodności tym informacjom dodaje wpis Ahmada, który jeszcze przed Xbox Games Showcase de facto potwierdził na Twitterze zapowiedź Fable oraz – choć wówczas umknęło to uwadze internautów – nowej gry studia Obsidian Entertainment.

Zaznaczamy, że jakiekolwiek niepotwierdzone doniesienia – choćby i z najbardziej wiarygodnych źródeł – należy traktować wyłącznie jako pogłoski do czasu uzyskania oficjalnych informacji. Nawet jeśli są one zgodne z prawdą, to najwyraźniej nowe Fable nie będzie miało wiele wspólnego z typowymi MMO. Byłoby to o tyle zrozumiałe, że ostatni projekt z serii – Fable Legends – był właśnie klasycznym MMORPG i stanowczo nie zyskał uznania graczy. Tytuł pośrednio przyczynił się do zamknięcia studia Lionhead, a niewielki nacisk na fabułę był jednym z powodów, dla którego fani nie wspominają Legends z rozrzewnieniem.

Nowe Fable to gra „MMO-lite”? Przeciek z wiarygodnego źródła [Aktualizacja] - ilustracja #2
Fable Legends nie porwało tłumów – typowe MMORPG nie było tym, na co czekali fani.

Niemniej nie jest tajemnicą, że gry-usługi potrafią być bardzo dochodowe dla wydawców. Fable stawiający na silną narrację, lecz z opcjami sieciowymi mógłby okazać się złotym środkiem pomiędzy idealną odsłoną z marzeń fanów, a tytułem opłacalnym dla giganta z Redmond. Tak czy owak, na razie zalecamy ostrożne traktowanie tych i innych „przecieków” i czekanie na informacje od studia Playground i Microsoftu.