Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 15 lutego 2019, 19:06

autor: "Retromaniak"

Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10

Zapraszamy do lektury kompendium poświęconego grze Forza Motorsport 7, czyli kolejnej pełnoprawnej odsłonie popularnego cyklu gier wyścigowych, która ukazała się na konsolach z rodziny Xbox One oraz komputerach PC z systemem Windows 10. W niniejszym tekście zebraliśmy dla Was wszystkie informacje o najnowszej produkcji Turn 10 Studios.

Forza Motorsport 7 to kolejna odsłona bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, rozwijanego od roku 2005 we współpracy firmy Microsoft z ekipą Turn 10 Studios. W niniejszym kompendium zebraliśmy dla Was wszystkie informacje na temat gry, będącej pierwszą pełnoprawną odsłoną serii, która ukazała się nie tylko na konsolach z rodziny Xbox, ale także na komputerach PC, działających pod kontrolą systemu Windows 10. Poniższe informacje będą przez nas systematycznie uaktualniane, w miarę pojawiania się wszelkich istotnych faktów – zarówno przed premierą, jak i po rynkowym debiucie gry.

Aktualizacja #10: Pakiet samochodów Hot Wheels i inne pojazdy dostępne w ramach dodatków DLC (dział 5.2.), informacje o ostatnich aktualizacjach gry (dział 5.3.).

Aktualizacja #9: Ostatni z comiesięcznych pakietów samochodów i darmowa Honda Civic Type R (dział 5.2.), informacje o ostatnich aktualizacjach gry (dział 5.3.).

Aktualizacja #8: Pakiety samochodów ze stycznia, lutego i marca (dział 5.2.), informacje o ostatnich aktualizacjach gry (dział 5.3.).

Aktualizacja #7: Listopadowy i grudniowy pakiet samochodów (dział 5.2.), aktualizacja dla Xbox One X (dział 5.3.) najdroższy „kontroler” do Forzy Motorsport 7 w akcji (dział 6.).

Aktualizacja #6: Premiera gry (dział 5.), zamieszanie z pakietem VIP i reakcja Turn 10 Studios (dział 5.2.), odbiór i pierwsze recenzje gry (dział 5.5), sterowniki do kart graficznych firm Nvidia oraz AMD (dział 4.1.).

Aktualizacja #5: Lista obsługiwanych kontrolerów dla Xboksa One (dział. 4.2.), zwiastun na premierę (dział 5.), informacje o tzw. „Day One Patch” oraz aktualizacji dla Xboksa One X (dział 5.3), program lojalnościowy Forza Rewards (dział 5.4.).

Aktualizacja #4: Aktualizacja listy samochodów: pojazdy wyścigowe i podsumowanie garażu (dział. 2.1.) Forza Motorsport 7 uzyskuje status Gold (dział 5.), udostępnienie wersji demonstracyjnej (dział 5.).

Aktualizacja #3: Aktualizacja garażu: samochody Forza Edition (dział. 2.1.), kompletna lista tras (dział 2.2.), szczegółowe wymagania sprzętowe (dział 4.1.), lista obsługiwanych kontrolerów dla PC (dział. 4.2.).

Aktualizacja #2: Aktualizacja listy samochodów: pojazdy amerykańskie oraz europejskie (dział. 2.1.).

Aktualizacja #1: Aktualizacja listy samochodów: pojazdy klasyczne oraz JDM (dział. 2.1.).

Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - ilustracja #1

1. Informacje ogólne

Spis treści:

1. Informacje ogólne (1.1. Zapowiedź gry)

2. Rozgrywka (2.1. Samochody, 2.2. Trasy, 2.3. Kierowcy)

3. Tryby gry

4. Kwestie techniczne (4.1. Wymagania sprzętowe wersji PC, 4.2. Lista obsługiwanych kontrolerów)

5. Premiera gry (5.1. Edycje specjalne, 5.2. Dodatki DLC, 5.3. Patche, 5.4. Program lojalnościowy Forza Rewards, 5.5. Odbiór i pierwsze recenzje gry)

6. Inne multimedia

W roku 2001 koncern Microsoft powołał do życia wewnętrzny zespół deweloperski o nazwie Turn 10 Studios, którego zadaniem miało być stworzenie gry wyścigowej, stanowiącej swoistą odpowiedź amerykańskiego giganta na popularność znanej z konkurencyjnych konsol PlayStation serii Gran Turismo. Debiutancka produkcja tej właśnie ekipy, czyli pierwsza odsłona serii Forza Motorsport zadebiutowała 3 maja 2005 roku na konsolach Xbox, dając początek jednej z najważniejszych marek w portfolio wydawniczym koncernu Microsoft. Zważywszy na stosunkowo niewielką popularność pierwszej konsoli Microsoftu poza USA, produkcję Turn 10 Studios trudno było by dziś nazwać światowym bestsellerem. Mimo to, Forza Motorsport zebrała masę pozytywnych recenzji (średnia ocena na serwisie Metacritic wyniosła 92/100), w niektórych aspektach przewyższając nawet wydane w tym samym roku Gran Turismo 4. Obie gry połączyły również dwa kluczowe dla nich elementy tzn. znacznie bardziej symulacyjny (zwłaszcza w porównaniu do współczesnych im produkcji konsolowych) charakter rozgrywki oraz imponujący garaż licencjonowanych samochodów (choć w przypadku Forzy Motorsport było to „jedynie” 231 modeli w porównaniu do ponad 700 w konkurencyjnym Gran Turismo 4).

Kolejne trzy odsłony cyklu, tj. Forza Motorsport 2, Forza Motorsport 3 oraz Forza Motorsport 4 ukazały się już na kolejnej generacji konsol Microsoftu, czyli na Xboksie 360, której popularność na całym świecie była już porównywalna z konkurencyjnym PlayStation 3. Trudno się zatem dziwić, że biły one kolejne rekordy sprzedażowe, zwłaszcza że każda z nich przewyższała poprzedniczkę pod względem realizmu, oprawy oraz ilości dostępnych samochodów (349 modeli w „dwójce” i ponad 500 w „trójce” oraz „czwórce”). Zmiana trendów na rynku gier wyścigowych oraz chęć trafienia ze swą produkcją do jeszcze większego grona odbiorców zaowocowała wydaną w 2012 roku poboczną odsłoną cyklu o nazwie Forza Horizon, oferującą nieco bardziej zręcznościowy model jazdy oraz otwarty świat, po którym gracze mogli się poruszać bez żadnych ograniczeń. Sukces gry sprawił, że z czasem Forza Horizon wyewoluowała w osobny cykl gier, bazujący na marce Forza lecz rozwijany przez inną ekipę deweloperską studia Playground Games. Od tego czasu, firma Microsoft wydaje zaś każdego roku naprzemiennie kolejne odsłony obu serii.

Seria Forza to najszybciej sprzedająca się marka gier wyścigowych w historii konsol Xbox. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Seria Forza to najszybciej sprzedająca się marka gier wyścigowych w historii konsol Xbox.

Spadek formy cyklu Forza Motorsport przypadł na rok 2013 i na jego piątą pełnoprawną odsłonę, która przygotowana nieco naprędce jako jeden z tytułów startowych nowej konsoli Xbox One zaoferowała znacznie mniejszą liczbę tras oraz samochodów (nieco ponad 200) niż jej bezpośrednie poprzedniczki. Deweloperzy z Turn 10 Studios szybko jednak wyciągnęli wnioski z popełnionych błędów, a wydana dwa lata później szósta część serii stanowiła już powrót do jej dawnej świetności. W tzw. międzyczasie włodarze z firmy Microsoft podjęli dość kontrowersyjną decyzję o rezygnacji z dotychczasowej ekskluzywności gier marki Forza, dzięki czemu w roku 2016 gra Forza Horizon 3 – po raz pierwszy w historii serii – trafiła nie tylko do użytkowników Xboksów, ale także do posiadaczy komputerów PC z systemem Windows 10. Niemal w tym samym czasie, na popularne pecety trafiła także dystrybuowana w modelu free-to-play poboczna odsłona serii zatytułowana Forza Motorsport 6: Apex, będąca w praktyce uboższą wersją konsolowej szóstki. Pomimo faktu, że dystrybuowana była ona wyłącznie za pośrednictwem nielubianego przez graczy sklepu Windows Store, produkcja okazała się sporym sukcesem, co otwarło drzwi dla kolejnych odsłon serii na komputerach PC.

1.1. Zapowiedź gry

Oficjalna zapowiedź gry Forza Motorsport 7 połączona z pierwszą prezentacją rozgrywki miała miejsce 11 czerwca 2017 roku podczas konferencji firmy Microsoft na targach E3 2017. Zważywszy na fukcjonujący od roku 2011 cykl wydawniczy kolejnych gier marki Forza, zapowiedź kolejnej odsłony serii nie stanowiła dla nikogo większego zaskoczenia i było niemal pewne, że po niezwykle udanej Forzy Horizon 3, kolejny rok będzie właśnie rokiem Forzy Motorsport. Oczekiwania te wydawały się również potwierdzać informacje opublikowane przez serwis IndianNoob, który powołując się na „wiarygodne źródło” jeszcze przed rozpoczęciem targów podzielił się z graczami pierwszymi zrzutami ekranu oraz datą premiery Forzy Motorsport 7, zaplanowaną na 3 października 2017 roku.

Pomimo pewnej „oczywistości” całego wydarzenia, wydawca serii, firma Microsoft postanowił zadbać o odpowiednią oprawę wspomnianej prezentacji, łącząc ją ze światową premierą najnowszego modelu Porsche 911 GT2 RS. Okazało się również, że wspomniany samochód przyozdobi nie tylko okładkę oraz materiały promocyjne Forzy Horizon 7, ale także – na mocy nowej, sześcioletniej licencji Microsoftu – pośród innych modeli niemieckiego producenta pojawi się w samej grze. Będzie to więc pierwsza odsłona serii, w której od samego początku dostępne będą popularne „Porszaki” (w poprzednich częściach cyklu udostępniane wyłącznie w ramach dodatkowych pakietów DLC).

Pierwszą prezentację Forzy Horizon 7 połączono ze światową premierą Porsche 911 GT2 RS 2018. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Pierwszą prezentację Forzy Horizon 7 połączono ze światową premierą Porsche 911 GT2 RS 2018.

2. Rozgrywka

Opracowany na potrzeby Forzy Motorsport 7 model jazdy, w sposób tradycyjny dla serii łączy cechy symulacji oraz zręcznościówki. Z jednej więc strony, do osiągania najlepszych rezultatów potrzebne są określone umiejętności oraz pewna doza praktyki. Podczas gry wyraźnie czuć różnicę w prowadzeniu samochodów o różnych typach napędu, a jazda po różnych nawierzchniach i w odmiennych warunkach pogodowych niesie ze sobą zupełnie inne doznania. Z drugiej strony, mniej doświadczeni kierowcy skorzystać mogą tu z całej masy ułatwień, takich jak włączenie optymalnego toru jazdy, wspomagania hamowania, kontroli trakcji i stabilności, systemu ABS czy możliwości dostosowania umiejętności komputerowych kierowców. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w grze Turn 10 Studios z łatwością odnajdą się zarówno weterani gier wyścigowych, oczekujący od tego typu produkcji maksymalnego poziomu realizmu, jak i początkujący kierowcy, którzy z łatwością dostosują poziom trudności do własnych preferencji i umiejętności.

Model jazdy powinien zadowolić zarówno weteranów gatunku, jak i „niedzielnych” kierowców. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Model jazdy powinien zadowolić zarówno weteranów gatunku, jak i „niedzielnych” kierowców.

2.1. Samochody

Jednym z najważniejszych elementów Forzy Horizon 7 i zarazem znakiem rozpoznawczym całej serii jest imponujący garaż licencjonowanych modeli samochodów najważniejszych światowych producentów. W tej odsłonie cyklu liczy on łącznie ponad 700 pojazdów, pochodzących z różnych er motoryzacji (od klasyków jeszcze z lat 30. po współczesne supersamochody), a więc najwięcej z wszystkich dotychczasowych gier, firmowanych marką Forza. W porównaniu do konkurencyjnych gier samochodowych, których producenci ograniczają się najczęściej do odwzorowania wyglądu zewnętrznego poszczególnych modeli, deweloperzy z Turn 10 Studios odtwarzają w drobiazgowych szczegółach także ich wnętrze, a dzięki znanemu z poprzednich odsłon serii trybowi ForzaVista, każdy z dostępnych samochodów możemy nie tylko obejrzeć pod dowolnym kątem, ale także wsiąść do środka czy zajrzeć pod maskę lub do bagażnika. W grze nie mogło też oczywiście zabraknąć szerokich możliwości modyfikacji samochodów, które możemy tuningować zarówno pod względem wizualnym, jak i mechaniczym.

Dzięki trybowi ForzaVista możemy bez problemu zajrzeć pod maskę wybranego samochodu. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Dzięki trybowi ForzaVista możemy bez problemu zajrzeć pod maskę wybranego samochodu.

Pierwszym z ujawnionych przez twórców samochodów dostępnych w Forzie Motorsport 7, był zaprezentowany światu premierowo w trakcie oficjalnej zapowiedzi gry najnowszy model Porsche 911 GT2 RS, który znalazł się również na okładce produkcji Turn 10 Studios. Wraz z nim, w siódmej odsłonie serii – po raz pierwszy w jej historii – pojawiają się także inne modele marki Porsche, które w poprzednich częściach cyklu dostępne były co najwyżej w formie płatnych dodatków DLC. Wszystko to dzięki nowej, sześcioletniej umowie, zawartej przez firmę Microsoft z popularnym niemieckim producentem samochodów ekskluzywnych.

17 lipca 2017 roku twórcy gry opublikowali listę pierwszych 167 samochodów, jakie znajdą się w finalnej wersji produkcji. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Forzy Horizon 3, kolejne modele ujawniane były zaś stopniowo każdego tygodnia, poprzedzającego premierę gry.

Lista pierwszych 167 samochodów:

 • 2013 Ariel Atom 500 V8
 • 2016 Ariel Nomad
 • 1958 Aston Martin DBR1
 • 1960 Aston Martin DB4GT Zagato
 • 1964 Aston Martin DB5
 • 1977 Aston Martin V8 Vantage
 • 1998 Aston Martin V8 Vantage V600
 • 2006 Aston Martin #007 Aston Martin Racing DBR9
 • 2008 Aston Martin DBS
 • 2010 Aston Martin One-77
 • 2012 Aston Martin V12 Zagato
 • 2012 Aston Martin Vanquish
 • 2013 Aston Martin V12 Vantage S
 • 2016 Aston Martin Vantage GT12
 • 2016 Aston Martin Vulcan
 • 2017 Aston Martin DB11
 • 2014 BAC Mono
 • 1992 Bugatti EB110 Super Sport
 • 2011 Bugatti Veyron Super Sport
 • 2013 Donkervoort D8 GTO
 • 1948 Ferrari 166MM Barchetta
 • 1952 Ferrari 375
 • 1953 Ferrari 500 Mondial
 • 1957 Ferrari 250 California
 • 1957 Ferrari 250 Testa Rossa
 • 1962 Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso
 • 1962 Ferrari 250 GTO
 • 1963 Ferrari 250LM
 • 1964 Ferrari F-158 F1
 • 1967 Ferrari #24 Ferrari Spa 330 P4
 • 1968 Ferrari 365 GTB/4
 • 1969 Ferrari Dino 246 GT
 • 1971 Ferrari #2 Ferrari Automobili 312 P
 • 1976 Ferrari #1 Scuderia Ferrari 312T2
 • 1982 Ferrari #71 Ferrari France 512 BB/LM
 • 1982 Ferrari #72 N.A.R.T. 512 BB/LM
 • 1984 Ferrari 288 GTO
 • 1987 Ferrari F40
 • 1989 Ferrari F40 Competizione
 • 1990 Ferrari #1 Scuderia Ferrari 641
 • 1992 Ferrari 512 TR
 • 1994 Ferrari F355 Berlinetta
 • 1995 Ferrari F50
 • 1996 Ferrari F50 GT
 • 1998 Ferrari #12 Risi Competizione F333 SP
 • 1998 Ferrari #30 MOMO Doran Racing F333 SP
 • 2002 Ferrari 575M Maranello
 • 2002 Ferrari Enzo Ferrari
 • 2003 Ferrari 360 Challenge Stradale
 • 2004 Ferrari 612 Scaglietti
 • 2007 Ferrari 430 Scuderia
 • 2008 Ferrari California
 • 2009 Ferrari 458 Italia
 • 2010 Ferrari 599 GTO
 • 2010 Ferrari 599XX
 • 2011 Ferrari #62 Risi Competizione 458 Italia GTC
 • 2011 Ferrari FF
 • 2012 Ferrari F12berlinetta
 • 2013 Ferrari 458 Speciale
 • 2013 Ferrari LaFerrari
 • 2014 Ferrari #51 AF Corse 458 Italia GTE
 • 2014 Ferrari #62 Risi Competizione 458 Italia GTLM
 • 2014 Ferrari California T
 • 2014 Ferrari FXX K
 • 2015 Ferrari 488 GTB
 • 2015 Ferrari F12tdf
 • 2012 Hennessey Venom GT
 • 2011 Koenigsegg Agera
 • 2015 Koenigsegg One:1
 • 2016 Koenigsegg Regera
 • 2013 KTM X-Bow R
 • 1967 Lamborghini Miura P400
 • 1986 Lamborghini LM 002
 • 1988 Lamborghini Countach LP5000 QV
 • 1988 Lamborghini Jalpa
 • 1997 Lamborghini Diablo SV
 • 2008 Lamborghini Reventón
 • 2010 Lamborghini Murciélago LP 670-4 SV
 • 2011 Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera
 • 2011 Lamborghini Sesto Elemento
 • 2012 Lamborghini Aventador LP700-4
 • 2013 Lamborghini Veneno
 • 2014 Lamborghini #14 GMG Racing LP 570-4 Super Trofeo
 • 2014 Lamborghini #18 DragonSpeed Gallardo LP 570-4 Super Trofeo
 • 2014 Lamborghini Huracán LP 610-4
 • 2014 Lamborghini Urus
 • 2015 Lamborghini #63 Squadra Corse Huracán LP620-2 Super Trofeo
 • 2016 Lamborghini Aventador LP750-4 SV
 • 2016 Lamborghini Centenario LP 770-4
 • 1956 Lotus Eleven
 • 1966 Ford Lotus Cortina
 • 1967 Lotus Type 49
 • 1971 Lotus Elan Sprint
 • 1976 Lotus #5 Team Lotus 77
 • 1990 Vauxhall Lotus Carlton
 • 1999 Lotus Elise Series 1 Sport 190
 • 2000 Lotus 340R
 • 2002 Lotus Esprit V8
 • 2005 Lotus Elise 111S
 • 2009 Lotus 2-Eleven
 • 2011 Lotus Evora S
 • 2012 Lotus Exige S
 • 2016 Lotus 3-Eleven
 • 1939 Maserati 8CTF
 • 1953 Maserati A6GCS/53 Pininfarina Berlinetta
 • 1957 Maserati 300 S
 • 1961 Maserati Tipo 61 Birdcage
 • 1997 Maserati Ghibli Cup
 • 2004 Maserati MC12
 • 2010 Maserati Gran Turismo S
 • 2014 Maserati #35 M.Calamia Swiss Team MC Trofeo
 • 2014 Maserati Ghibli S Q4
 • 1966 McLaren M2B
 • 1969 McLaren #4 McLaren Cars M8B
 • 1976 McLaren #11 Team McLaren M23
 • 1988 McLaren #12 Honda McLaren MP4/4
 • 1993 McLaren F1
 • 1997 McLaren F1 GT
 • 2011 McLaren #59 McLaren GT 12C GT3
 • 2011 McLaren 12C
 • 2013 McLaren P1
 • 2014 McLaren #60 Bhaitech 12C GT3
 • 2015 McLaren 570S Coupé
 • 2015 McLaren 650S Coupe
 • 2015 McLaren P1 GTR
 • 2010 Noble M600
 • 2009 Pagani Zonda Cinque Roadster
 • 2010 Pagani Zonda R
 • 2012 Pagani Huayra
 • 2016 Pagani Huayra BC
 • 1955 Porsche 550A Spyder
 • 1957 Porsche 356A Speedster
 • 1960 Porsche 718 RS 60
 • 1970 Porsche 914/6
 • 1973 Porsche 911 Carrera RS
 • 1982 Porsche 911 Turbo 3.3
 • 1987 Porsche #17 Porsche AG 962C
 • 1987 Porsche #17 Porsche Dunlop 962C
 • 1987 Porsche 959
 • 1989 Porsche 944 Turbo
 • 1993 Porsche 928 GTS
 • 1995 Porsche 911 GT2
 • 1998 Porsche 911 GT1 Strassenversion
 • 2003 Porsche Carrera GT
 • 2004 Porsche 911 GT3
 • 2008 Porsche #7 Penske Racing RS Spyder Evo
 • 2011 Porsche #45 Flying Lizard 911 GT3-RSR
 • 2012 Porsche 911 GT2 RS
 • 2012 Porsche 911 GT3 RS 4.0
 • 2012 Porsche Cayenne Turbo
 • 2014 Porsche 911 Turbo S
 • 2014 Porsche 918 Spyder
 • 2015 Porsche #19 Porsche Team 919 Hybrid
 • 2015 Porsche Macan Turbo
 • 2016 Porsche 911 GT3 RS
 • 2016 Porsche Cayman GT4
 • 2017 Porsche #1 Porsche Team 919 Hybrid
 • 2017 Porsche Panamera Turbo
 • 2018 Porsche 911 GT2 RS
 • 2011 Radical SR8 RX
 • 2015 Radical RXC Turbo
 • 2004 Saleen S7
 • 2016 Spania GTA GTA Spano
 • 2005 TVR Sagaris
 • 2015 Ultima Evolution Coupe 1020
 • 2016 W Motors Lykan HyperSport
 • 2016 Zenvo TS1
Pierwsza aktualizacja listy samochodów obejmuje modele klasyczne z lat 1932-1969. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Pierwsza aktualizacja listy samochodów obejmuje modele klasyczne z lat 1932-1969.

Tydzień 2 – samochody klasyczne

W pierwszej aktualizacji listy samochodów, opublikowanej 25 lipca 2017 roku poznaliśmy listę modeli klasycznych, jakie znajdą się w finalnej wersji Forzy Motorsport 7. Wśród nich pojawiają się pojazdy wyprodukowane w latach 1932-1969, wliczając w to powracające do serii samochody marki Volkswagen, których zabrakło w zeszłorocznej Forzie Horizon 3.

 • 1968 Abarth 595 esseesse
 • 1934 Alfa Romeo P3
 • 1950 Alfa Romeo 158
 • 1965 Alfa Romeo Giulia Sprint GTA Stradale
 • 1965 Alfa Romeo Giulia TZ2
 • 1968 Alfa Romeo 33 Stradale
 • 1939 Auto Union Type D
 • 1959 BMW 507
 • 1957 BMW Isetta 300 Export
 • 1953 Chevrolet Corvette
 • 1957 Chevrolet Bel Air
 • 1960 Chevrolet Corvette
 • 1964 Chevrolet Impala Super Sport 409
 • 1966 Chevrolet Nova Super Sport
 • 1967 Chevrolet Chevelle Super Sport 396
 • 1967 Chevrolet Corvette Stingray 427
 • 1969 Chevrolet Camaro Super Sport Coupe
 • 1969 Chevrolet Nova Super Sport 396
 • 1969 Datsun 2000 Roadster
 • 1967 Dodge Coronet WO23
 • 1968 Dodge Dart HEMI Super Stock
 • 1969 Dodge Charger Daytona HEMI
 • 1969 Dodge Charger R/T
 • 1969 Fiat Dino 2.4 Coupe
 • 1952 Fiat 8V Supersonic
 • 1932 Ford De Luxe Five-Window Coupe
 • 1940 Ford De Luxe Coupe
 • 1946 Ford Super Deluxe Station Wagon
 • 1964 Ford Fairlane Thunderbolt
 • 1965 Ford Mustang GT Coupe
 • 1967 Ford Falcon XR GT
 • 1969 Ford Mustang Boss 302
 • 1951 Holden 50-2106 FX Ute
 • 1967 Honda RA300
 • 1959 Jaguar Mk II 3.8
 • 1961 Jaguar E-type S1
 • 1956 Jaguar D-Type
 • 1954 Jaguar XK120 SE
 • 1945 Jeep Willys MB
 • 1968 Lancia Fulvia Coupé Rallye 1.6 HF
 • 1939 Mercedes-Benz W154
 • 1954 Mercedes-Benz 300 SL Coupé
 • 1955 Mercedes-Benz 300 SLR
 • 1967 Mercedes-Benz 280 SL
 • 1949 Mercury Coupe
 • 1965 MINI Cooper S
 • 1969 Nissan Fairlady Z 432
 • 1966 Nissan Silvia
 • 1969 Oldsmobile Hurst/Olds 442
 • 1968 Opel GT
 • 1958 Plymouth Fury
 • 1965 Pontiac GTO
 • 1969 Pontiac Firebird Trans Am
 • 1969 Pontiac GTO Judge
 • 1965 Shelby Cobra 427 S/C
 • 1965 Shelby Cobra Daytona Coupe
 • 1963 Volkswagen Beetle
 • 1963 Volkswagen Type 2 De Luxe
 • 1967 Volkswagen Karmann Ghia
 • 1967 Volvo 123GT
Druga aktualizacja garażu Forzy Motorsport 7 koncentruje się na samochodach JDM. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Druga aktualizacja garażu Forzy Motorsport 7 koncentruje się na samochodach JDM.

Tydzień 3 – samochody JDM

W drugiej aktualizacji listy pojazdów Forzy Motorsport 7, jaką zaprezentowano 31 lipca 2017 roku, poznaliśmy obszerny garaż samochodów JDM (ang. Japan Domestic Market). W zestawie blisko 80 aut, wyprodukowanych w Kraju Kwitnącej Wiśni na przestrzeni niemal pół wieku, nie zabrakło oczywiście najpopularniejszych japońskich marek pokroju Hondy, Mazdy, Mitsubishi, Nissana czy Subaru.

 • 2001 Acura Integra Type-R
 • 2002 Acura RSX Type-S
 • 2017 Acura NSX
 • 1970 Honda S800
 • 1984 Honda Civic CRX Mugen
 • 1986 Honda Civic Si
 • 1991 Honda CR-X SiR
 • 1992 Honda NSX-R
 • 1994 Honda Prelude Si
 • 1997 Honda Civic Type R
 • 2000 Honda Prelude Type SH
 • 2004 Honda Civic Type-R
 • 2005 Honda NSX-R
 • 2007 Honda Civic Type-R
 • 2009 Honda S2000 CR
 • 2014 Honda Civic Si
 • 2016 Honda Civic Type R
 • 2003 Infiniti G35 Coupe
 • 2012 Infiniti IPL G Coupe
 • 2014 Infiniti Q50 Eau Rouge
 • 2015 Infiniti Q60 Concept
 • 1972 Mazda Cosmo 110S Series II
 • 1973 Mazda RX-3
 • 1985 Mazda RX-7 GSL-SE
 • 1990 Mazda MX-5 Miata
 • 1990 Mazda Savanna RX-7
 • 1994 Mazda MX-5 Miata
 • 1997 Mazda RX-7
 • 2005 Mazda Mazdaspeed MX-5
 • 2010 Mazda Mazdaspeed 3
 • 2010 Mazda MX-5 Super20
 • 2011 Mazda RX-8 R3
 • 2013 Mazda MX-5
 • 2013 Mazda MX-5 Cup
 • 2016 Mazda MX-5
 • 1988 Mitsubishi Starion ESI-R
 • 1992 Mitsubishi Galant VR-4
 • 1995 Mitsubishi Eclipse GSX
 • 1997 Mitsubishi GTO
 • 1999 Mitsubishi Lancer Evolution VI GSR
 • 2004 Mitsubishi Lancer Evolution VIII MR
 • 2006 Mitsubishi Lancer Evolution IX MR
 • 2008 Mitsubishi Lancer Evolution X GSR
 • 1970 Datsun 510
 • 1971 Nissan Skyline 2000GT-R
 • 1973 Nissan Skyline H/T 2000GT-R
 • 1987 Nissan Skyline GTS-R (R31)
 • 1992 Nissan Silvia CLUB K's
 • 1993 Nissan 240SX SE
 • 1993 Nissan Skyline GT-R V-Spec
 • 1994 Nissan Fairlady Z Version S Twin Turbo
 • 1994 Nissan Silvia K's
 • 1995 Nissan NISMO GT-R LM
 • 1997 Nissan Skyline GT-R V-Spec
 • 1998 Nissan R390
 • 1998 Nissan Silvia K's Aero
 • 2000 Nissan Silvia Spec-R
 • 2002 Nissan Skyline GT-R V-Spec II
 • 2003 Nissan Fairlady Z
 • 2010 Nissan 370Z
 • 2012 Nissan GT-R Black Edition
 • 2007 Toyota Hilux Arctic Trucks AT38
 • 2014 Nissan Juke Nismo RS
 • 2015 Nissan IDx NISMO
 • 2016 Nissan Titan Warrior Concept
 • 2017 Nissan GT-R
 • 1980 Subaru BRAT GL
 • 1990 Subaru Legacy RS
 • 1996 Subaru SVX
 • 1998 Subaru Impreza 22B STi
 • 2004 Subaru Impreza WRX STi
 • 2005 Subaru Impreza WRX STI
 • 2005 Subaru Legacy B4 2.0 GT
 • 2008 Subaru Impreza WRX STi
 • 2011 Subaru WRX STI
 • 2013 Subaru BRZ
 • 2015 Subaru WRX STI
Jedną z gwiazd wśród pojazdów amerykańskich jest potężny Ford Shelby GT350R z 2016 roku. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Jedną z gwiazd wśród pojazdów amerykańskich jest potężny Ford Shelby GT350R z 2016 roku.

Tydzień 4 – samochody amerykańskie

8 sierpnia 2017 roku deweloperzy z Turn 10 Studios zaprezentowali listę ponad 100 pojazdów amerykańskich, jakie znajdą się w finalnej wersji Forzy Motorsport 7. W zestawie obejmującym zarówno klasyczne muscle cary, jak i najnowsze modele, zaprezentowane na przestrzeni kilku ostatnich lat, nie zabrakło najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich marek, takich jak Cadillac, Chevrolet, Dodge, Ford, Jeep czy Pontiac.

 • 1970 AMC Rebel "The Machine"
 • 1971 AMC Javelin AMX
 • 1977 AMC Pacer X
 • 1970 Buick GSX
 • 1987 Buick Regal GNX
 • 2011 Cadillac CTS-V Coupe
 • 2012 Cadillac Escalade ESV
 • 2013 Cadillac XTS Limousine
 • 2016 Cadillac ATS-V
 • 2016 Cadillac CTS-V Sedan
 • 1970 Chevrolet Camaro Z28
 • 1970 Chevrolet Chevelle Super Sport 454
 • 1970 Chevrolet Corvette ZR-1
 • 1970 Chevrolet El Camino Super Sport 454
 • 1971 Chevrolet Vega GT
 • 1979 Chevrolet Camaro Z28
 • 1988 Chevrolet Monte Carlo Super Sport
 • 1990 Chevrolet Camaro IROC-Z
 • 1995 Chevrolet Corvette ZR-1
 • 2002 Chevrolet Camaro 35th Anniversary Super Sport
 • 2002 Chevrolet Corvette Z06
 • 2009 Chevrolet Corvette ZR1
 • 2012 Chevrolet Camaro ZL1
 • 2014 Chevrolet Super Sport
 • 2015 Chevrolet Corvette Z06
 • 2016 Chevrolet Camaro Super Sport
 • 2017 Chevrolet Camaro ZL1
 • 1972 Chrysler VH Valiant Charger R/T E49
 • 2012 Chrysler 300 SRT8
 • 1970 Dodge Challenger R/T
 • 1970 Dodge Coronet Super Bee
 • 1986 Dodge Shelby Omni GLHS
 • 1999 Dodge Viper GTS ACR
 • 2005 Dodge SRT-4 ACR
 • 2008 Dodge Viper SRT10 ACR
 • 2012 Dodge Challenger SRT8 392
 • 2012 Dodge Charger SRT8
 • 2013 Dodge Dart GT
 • 2015 Dodge Challenger SRT Hellcat
 • 2016 Dodge Viper ACR
 • 1998 Eagle Talon TSi Turbo
 • 1956 Ford F-100
 • 1971 Ford Falcon XY GTHO Phase III
 • 1971 Ford Mustang Mach 1
 • 1972 Ford Falcon XA GT-HO
 • 1973 Ford Capri RS3100
 • 1973 Ford Escort RS1600
 • 1973 Ford XB Falcon GT
 • 1975 Ford Bronco
 • 1977 Ford Escort RS1800
 • 1978 Ford Mustang II King Cobra
 • 1981 Ford Fiesta XR2
 • 1985 Ford RS200 Evolution
 • 1987 Ford Sierra Cosworth RS500
 • 1992 Ford Escort RS Cosworth
 • 1992 Ford Falcon GT
 • 1993 Ford SVT Cobra R
 • 1995 Ford SVT Cobra R
 • 2000 Ford SVT Cobra R
 • 2003 Ford Focus RS
 • 2005 Ford GT
 • 2009 Ford Focus RS
 • 2007 Ford Shelby GT500
 • 2010 Ford Crown Victoria Police Interceptor
 • 2011 Ford F-150 SVT Raptor
 • 2011 Ford Transit SuperSportVan
 • 2013 Ford F-150 SVT Raptor Shelby
 • 2013 Ford Shelby GT500
 • 2014 Ford Fiesta ST
 • 2014 Ford FPV Limited Edition Pursuit Ute
 • 2015 Ford Falcon GT F 351
 • 2015 Ford Falcon XR8
 • 2015 Ford Mustang GT
 • 2016 Ford Shelby GT350R
 • 2017 Ford F-150 Raptor
 • 2017 Ford Focus RS
 • 2017 Ford GT
 • 1983 GMC Vandura G-1500
 • 2006 HUMMER H1 Alpha
 • 1970 International Scout 800A
 • 1976 Jeep CJ5 Renegade
 • 1991 Jeep Grand Wagoneer
 • 2009 Jeep Grand Cherokee SRT8
 • 2012 Jeep Wrangler Rubicon
 • 2014 Jeep Grand Cherokee SRT
 • 2016 Jeep Trailcat
 • 2014 Local Motors Rally Fighter
 • 1970 Mercury Cougar Eliminator
 • 1971 Meyers Manx
 • 2011 Penhall The Cholla
 • 2015 Polaris RZR XP 1000 EPS
 • 1977 Pontiac Firebird Trans Am
 • 1971 Plymouth Cuda 426 HEMI
 • 1971 Plymouth GTX 426 HEMI
 • 2000 Plymouth Prowler
 • 1973 Pontiac Firebird Trans Am SD-455
 • 1987 Pontiac Firebird Trans Am GTA
 • 2002 Pontiac Firebird Trans Am Ram Air
 • 2009 Pontiac G8 GXP
 • 2009 Pontiac Solstice GXP
 • 2013 Ram Runner
 • 2013 SRT Viper GTS
Wzorowany na legendarnym Lotusie 7 Caterham Superlight R500 z 2013 roku. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Wzorowany na legendarnym Lotusie 7 Caterham Superlight R500 z 2013 roku.

Tydzień 5 – samochody europejskie

Zaledwie dwa dni po aktualizacji obejmującej pojazdy zza oceanu, 10 sierpnia 2017 roku twórcy Forzy Motorsport 7 pochwalili się kolejną listą samochodów. Koncentruje się ona na pojazdach, wyprodukowanych na starym kontynencie, choć w zestawie obejmującym grubo ponad setkę modeli znalazło się kilka wyjątków spoza Europy. Wśród nich, najliczniejszą grupę stanowią samochody takich marek, jak Alfa Romeo, Audi, BMW, Jaguar, Lancia, Mercedes-Benz, Renault, Vauxhall, Volvo oraz Volkswagen.

 • 2013 Abarth Punto SuperSport
 • 2016 Abarth 695 Biposto
 • 1970 Alfa Romeo Montreal
 • 1986 Alfa Romeo GTV-6
 • 1986 Alfa Romeo Spider Quadrifoglio Verde
 • 1990 Alfa Romeo SZ Sprint Zagato
 • 1992 Alfa Romeo 155 Q4
 • 1992 Alfa Romeo Milano Quadrifoglio Verde
 • 2007 Alfa Romeo 8C Competizione
 • 2011 Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde
 • 2014 Alfa Romeo 4C
 • 1983 Audi Sport quattro
 • 1995 Audi RS 2 Avant
 • 2001 Audi RS 4 Avant
 • 2003 Audi RS 6
 • 2004 Audi S4
 • 2006 Audi RS 4
 • 2009 Audi Q7 V12 TDI
 • 2009 Audi RS 6
 • 2010 Audi TT RS Coupé
 • 2011 Audi RS 3 Sportback
 • 2011 Audi RS 5 Coupé
 • 2013 Audi RS 4 Avant
 • 2013 Audi RS 7 Sportback
 • 2013 Audi R8 Coupé V10 plus 5.2 FSI quattro
 • 2015 Audi RS 6 Avant
 • 2015 Audi S1
 • 2015 Audi S3 Sedan
 • 2015 Audi TTS Coupé
 • 2016 Audi R8 V10 plus
 • 2013 Bentley Continental GT Speed
 • 2015 Bentley EXP 10 Speed 6 Concept
 • 2016 Bentley Bentayga
 • 2017 Bentley Continental Supersports
 • 2012 Bowler EXR S
 • 1973 BMW 2002 Turbo
 • 1981 BMW M1
 • 1986 BMW M635CSi
 • 1988 BMW M5
 • 1991 BMW M3
 • 1995 BMW 850CSi
 • 1995 BMW M5
 • 1997 BMW M3
 • 2000 BMW 323ti Sport
 • 2000 BMW Z8
 • 2002 BMW Z3 M Coupe
 • 2003 BMW M5
 • 2005 BMW M3
 • 2008 BMW M3
 • 2009 BMW M5 E60
 • 2010 BMW M6 Coupe
 • 2011 BMW 1 Series M Coupe
 • 2011 BMW Z4 sDrive35is
 • 2011 BMW X5 M
 • 2012 BMW M5
 • 2013 BMW M6 Coupe
 • 2014 BMW M4 Coupe
 • 2015 BMW i8
 • 2015 BMW X6 M
 • 2016 BMW M2 Coupé
 • 2016 BMW M4 GTS
 • 2013 Caterham Superlight R500
 • 1975 Fiat X1/9
 • 1980 Abarth Fiat 131
 • 1980 Fiat 124 Sport Spider
 • 1973 Holden HQ Monaro GTS 350
 • 1974 Holden Sandman HQ panel van
 • 1977 Holden Torana A9X
 • 1985 HDT VK Commodore Group A
 • 1988 Holden VL Commodore Group A SV
 • 1996 HSV GTSR
 • 2009 Holden HSV W427
 • 2011 HSV GTS
 • 2014 HSV GEN-F GTS
 • 2014 HSV Limited Edition GEN-F GTS Maloo
 • 2013 Hyundai Veloster Turbo
 • 1990 Jaguar XJ-S
 • 1993 Jaguar XJ220
 • 2012 Jaguar XKR-S
 • 2015 Jaguar F-Type R Coupé
 • 2015 Jaguar XE-S
 • 2015 Jaguar XFR-S
 • 2015 Jaguar XKR-S GT
 • 2016 Jaguar F-TYPE Project 7
 • 2017 Jaguar F-PACE S
 • 1974 Lancia Stratos HF Stradale
 • 1982 Lancia 037 Stradale
 • 1986 Lancia Delta S4
 • 1992 Lancia Delta HF Integrale EVO
 • 1972 Land Rover Series III
 • 1997 Land Rover Defender 90
 • 2012 Land Rover Range Rover Supercharged
 • 2015 Land Rover Range Rover Sport SVR
 • 1972 Mercedes-Benz 300 SEL 6.3
 • 1990 Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II
 • 1998 Mercedes-Benz AMG CLK GTR
 • 2004 Mercedes-Benz C 32 AMG
 • 2009 Mercedes-Benz ML 63 AMG
 • 2009 Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series
 • 2011 Mercedes-Benz SLS AMG
 • 2012 Mercedes-Benz C 63 AMG Coupé Black Series
 • 2012 Mercedes-Benz SLK 55 AMG
 • 2013 Mercedes-Benz A 45 AMG
 • 2013 Mercedes-Benz E 63 AMG
 • 2013 Mercedes-Benz G 65 AMG
 • 2015 Mercedes-AMG GT S
 • 2016 Mercedes-AMG C 63 S Coupé
 • 2017 Mercedes-AMG GT R
 • 2009 MINI John Cooper Works
 • 2012 MINI John Cooper Works GP
 • 1979 Opel Kadett C GT/E
 • 1984 Opel Manta 400
 • 1984 Peugeot 205 T16
 • 2011 Peugeot 308 GTI
 • 1973 Renault Alpine A110 1600s
 • 1980 Renault 5 Turbo
 • 1990 Renault Alpine GTA Le Mans
 • 2003 Renault Sport Clio V6
 • 2010 Renault Clio RS
 • 2013 Renault Clio RS 200
 • 1993 Renault Clio Williams
 • 2010 Renault Megane RS 250
 • 2014 Rolls-Royce Wraith
 • 2016 Rolls-Royce Dawn
 • 2018 TAMO Racemo
 • 2006 Vauxhall Astra VXR
 • 2009 Vauxhall Corsa VXR
 • 2012 Vauxhall Astra VXR
 • 2016 Vauxhall Corsa VXR
 • 1972 Volvo 1800E
 • 1983 Volvo 242 Turbo Evolution
 • 1997 Volvo 850 R
 • 2015 Volvo S60 Polestar
 • 2015 Volvo V60 Polestar
 • 1981 Volkswagen Scirocco S
 • 1984 Volkswagen Rabbit GTI
 • 1988 Volkswagen Scirocco 16v
 • 1992 Volkswagen Golf Gti 16v Mk2
 • 1995 Volkswagen Corrado VR6
 • 1998 Volkswagen GTI VR6 Mk3
 • 2003 Volkswagen Golf R32
 • 2008 Volkswagen Touareg R50
 • 2010 Volkswagen Golf R
 • 2011 Volkswagen Scirocco R
 • 2014 Volkswagen Golf R
2017 Ford GT Forza Edition wyróżnia się nie tylko pod względem wizualnym, ale i technicznym. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
2017 Ford GT Forza Edition wyróżnia się nie tylko pod względem wizualnym, ale i technicznym.

Tydzień 6 – samochody Forza Edition

W odróżnieniu od czterech poprzednich, piąta aktualizacja garażu Forzy Motorsport 7 nie przyniosła ze sobą żadnych konkretnych modeli samochodów. Zamiast tego ogłoszono, że analogicznie jak w wydanej w 2016 roku Forzy Horizon 3 (gdzie ścigaliśmy się m.in. specjalnymi modelami Horizon Edition), w Forzy Motorsport 7 pojawią się specjalne, unikalne modele – noszące tutaj nazwę Forza Edition. W odróżnieniu od modeli regularnych, pojazdów tego typu nie będziemy mogli nabyć w sposób tradycyjny. Można je bowiem zdobyć wyłącznie w formie nagród, przyznawanych w miarę postępów kampanii lub zdobywanych za specjalne, czasowe wyzwania #Forzathon, a także nabyć w domu aukcyjnym od innych członków społeczności.

Pojazdy w wersji Forza Edition wyróżniają się nie tylko unikalnym designem i customowymi elementami nadwozia, dzięki czemu napotkane na trasie wyraźnie odróżniają się od modeli regularnych. Zostały one również stuningowane pod względem technicznym przez ekspertów z Turn 10 Studios, którzy analizując i modyfikując cały szereg aspektów technicznych, stworzyli w ten sposób pojazdy idealnie nadające się np. do tras w terenie czy wyzwań związanych z driftingiem. To jednak nie wszystko. Jedną z najważniejszych korzyści płynących z jazdy modelami Forza Editon stanowi bowiem fakt, że gwarantują one znacznie większą ilość punktów doświadczenia oraz wyższe nagrody pieniężne za udział i zwycięstwo w wyścigu.

Listę klasycznych samochodów wyścigowych uzupełniają modele zupełnie nowe, np. Holden z 2017 r. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Listę klasycznych samochodów wyścigowych uzupełniają modele zupełnie nowe, np. Holden z 2017 r.

Tydzień 7 – samochody wyścigowe

W ostatniej, opublikowanej 30 sierpnia 2017 roku aktualizacji garażu Forzy Motorsport 7, deweloperzy z Turn 10 Studios ujawnili listę 117 samochodów, obejmującą przede wszystkim słynne auta wyścigowe. Wśród zaprezentowanych modeli znalazło się mnóstwo klasycznych pojazdów wyścigowych, w tym między innymi Ford GT40 Mk II, który w 1966 roku zajął trzy pierwsze miejsca w legendarnym, 24-godzinnym wyścigu Le Mans. W rozpisce znalazł się również inny pojazd triumfatorów tych zawodów, czyli Mazda Mazdaspeed 787B z 1991 roku.

 • 2015 Alumi Craft Class 10 Race Car
 • 1986 Audi #2 Audi Sport quattro S1
 • 1989 Audi #4 Audi 90 quattro IMSA GTO
 • 2011 Audi #2 Audi Sport Team Joest R15++ TDI
 • 2012 Audi #1 Audi Sport Team Joest R18 e-tron quattro
 • 2014 Audi #2 Audi Team Joest R18 e-tron quattro
 • 2014 Audi #45 Flying Lizard Motorsports R8 LMS ultra
 • 2014 Audi #67 Rotek Racing S3 Saloon
 • 2017 Bentley #17A LIQUI MOLY M-Sport Continental GT3
 • 1975 BMW #25 BMW Motorsport 3.0 CSL
 • 1979 BMW #6 BMW Motorsport M1 Procar
 • 1999 BMW #15 BMW Motorsport V12 LMR
 • 1999 BMW #16 BMW Motorsport V12 LMR
 • 2009 BMW #92 Rahal Letterman Racing M3 GT2
 • 2014 BMW #5 eBay Motors 125i M Sport
 • 2014 BMW #55 BMW Team RLL Z4 GTE
 • 2014 BMW #56 BMW Team RLL Z4 GTE
 • 1967 Brabham BT24
 • 1966 Chaparral #66 Chaparral Cars 2E
 • 2010 Chevrolet #55 Level 5 Motorsports ORECA FLM09
 • 2010 Chevrolet #89 Intersport Racing Oreca FLM09
 • 2010 Chevrolet #99 Green Earth Team Gunnar Oreca FLM09
 • 2011 Chevrolet #4 Corvette Racing ZR1
 • 2014 Chevrolet #3 Corvette Racing Corvette C7.R
 • 2014 Chevrolet #4 ROAL Motorsport RML Cruze TC1 WTCC
 • 2015 Chevrolet #10 Konica Minolta Corvette Daytona Prototype
 • 1979 Datsun #33 Bob Sharp Racing 280ZX Turbo
 • 2014 Dodge #93 SRT Motorsports Viper GTS-R
 • 1967 Eagle-Weslake T1G
 • 1966 Ford #2 GT40 Mk II Le Mans
 • 1981 Ford #2 Zakspeed Racing Capri Turbo
 • 1981 Ford #55 Liqui Moly equipe Capri Turbo
 • 2013 Ford Formula Ford EcoBoost 200
 • 2014 Ford #11 Rockstar F-150 Trophy Truck
 • 2014 Ford Ranger T6 Rally Raid
 • 2015 Ford #02 Chip Ganassi Racing Riley Mk XXVI Daytona Prototype
 • 2015 Ford #17 Xbox Racing Ford Falcon FG X
 • 2015 Ford #5 Pepsi Max Crew PRA Falcon FG X
 • 2016 Ford #55 Supercheap Falcon FG X
 • 2016 Ford #66 Ford Racing GT Le Mans
 • 2016 Ford GYMKHANA 9 Focus RS RX
 • 2017 Ford F-150 Raptor Race Truck
 • 2015 Holden #14 Freightliner Racing VF Commodore
 • 2015 Holden #22 Holden Racing Team VF Commodore
 • 2016 Holden #22 HRT Sharkbite VF Commodore
 • 2015 Holden #97 Tekno Autosports VF Commodore
 • 2014 Honda #2 Castrol Honda Civic WTCC
 • 2014 Honda #5 Zengo Motorsport Civic WTCC
 • 2014 Jaguar #14 Emil Frey GT3 Jaguar XK
 • 1988 Jaguar #1 Jaguar Racing XJR-9
 • 1988 Jaguar #60 Castrol Jaguar Racing XJR-9
 • 1980 Lancia #31 Lancia Corse Beta Montecarlo Turbo
 • 1975 Lancia Stratos HF Group 4
 • 1985 Lancia Delta S4 Group B
 • 1969 Lola #10 Simoniz Special T163
 • 1969 Lola #6 Penske Sunoco T70 MkIIIB
 • 2010 Mazda #16 Mazda Racing B09/86
 • 2010 Mazda #16 Dyson Racing B09/86
 • 1991 Mazda #18 Mazdaspeed 787B
 • 1991 Mazda #55 Mazda 787B
 • 1991 Mazda #62 Mazda Motorsport RX-7
 • 2014 Mazda #70 SpeedSource Lola B12/80
 • 2015 Mazda Formula Mazda
 • 2015 Mercedes-Benz #24 Tankpool24 Racing Truck
 • 2017 Mercedes-Benz #33 Mac Tools Ciceley Motorsports A-Class (A45)
 • 2011 Mercedes-Benz #35 Black Falcon SLS AMG GT3
 • 1989 Mercedes-Benz #63 Team Sauber-Mercedes C9
 • 2014 Mercedes-Benz #84 HTP Motorsport SLS AMG GT3
 • 2015 Mercedes-Benz #9 Erebus Motorsport E63 AMG V8 Supercar
 • 1990 Mercury #15 Whistler Radar Cougar XR-7
 • 2013 MINI X-RAID All4 Racing Countryman
 • 1994 Nissan #75 Cunningham Racing 300ZX
 • 2015 Nissan #23 GT-R LM NISMO
 • 2014 Nissan #23 NISMO MOTUL AUTECH GT-R
 • 1991 Nissan #23 Nissan R91CP
 • 1969 Nissan #21 Nissan Racing R382
 • 2011 Peugeot #10 Team Matmut 908
 • 1993 Peugeot #3 Peugeot Talbot Sport 905 EVO 1C
 • 2009 Peugeot #9 Peugeot Sport Total 908
 • 2015 Formula E #2 Virgin Racing VIR 01E
 • 2015 Formula E #21 Mahindra M2Electro
 • 2015 Formula E #23 Venturi 1
 • 2015 Formula E #6 Dragon Racing Spark SRT_01E
 • 2015 Formula E #99 NEXTEV TCR FE01
 • 2016 RJ Anderson #37 Polaris RZR-Rockstar Energy Pro 2 Truck
 • 2016 SUBARU #199 WRX STI VT15r Rally Car
 • 2016 SUBARU #75 WRX STI VT15r Rally Car
 • 1993 Toyota #1 T100 Baja Truck
 • 1992 Toyota #99 All American Racers Toyota Eagle Mk III
 • 2013 SRT #91 SRT Motorsport GTS-R
 • 2014 Volvo #1 Volvo Polestar Racing S60 STCC
 • 2014 Volvo #13 Volvo Polestar Racing S60 STCC
 • 1970 Volkswagen #1107 Desert Dingo Racing Stock Bug
 • 2014 Volkswagen Beetle GRC
 • 2017 Chevrolet #2 Team Penske IndyCar
 • 2017 Chevrolet #24 Hendrick Motorsports Mountain Dew Super Sport
 • 2017 Chevrolet #24 Hendrick Motorsports NAPA Super Sport
 • 2017 Chevrolet #24 Hendrick Motorsports KBB Super Sport
 • 2017 Chevrolet #4 AJ Foyt Enterprises IndyCar
 • 2017 Formula E #11 ABT Schaeffler Audi Sport FE02
 • 2017 Formula E #28 MS Amlin Andretti ATEC-02
 • 2017 Formula E #33 Techeetah Z.E. 16
 • 2017 Formula E #47 Panasonic Jaguar Racing I-Type 1
 • 2017 Formula E #9 Renault e.Dams Z.E 16
 • 2017 Ford #17 Shell V-Power Racing Team Falcon FG X
 • 2017 Ford F-150 Raptor Race Truck
 • 2017 Holden #22 Walkinshaw Performance VF Commodore
 • 2017 Honda #5 Schmidt Peterson Motorsports IndyCar
 • 2017 Honda #9 Chip Ganassi Racing IndyCar
 • 2017 Nissan #23 Nissan Motorsport Altima
 • 2017 Renault R.S.17
 • 2016 Toyota #18 Joe Gibbs Racing M&Ms Camry
 • 2016 Toyota #18 Joe Gibbs Racing Snickers Camry
 • 2016 Toyota #18 Joe Gibbs Racing Skittles Camry
 • 2016 Ford #22 Team Penske Pennzoil Fusion
 • 2016 Ford #22 Team Penske Duralast GT Fusion
 • 2016 Ford #22 Team Penske Autotrader Fusion

Z okazji skompletowania pełnej listy ponad 700 samochodów, jakie znajdą się w premierowej wersji Forzy Motorsport 7, twórcy przygotowali również specjalną infografikę, przedstawiającą kilka ciekawych statystyk, dotyczących zaprezentowanych pojazdów. Możemy z niej dowiedzieć się m.in. tego, że gra zawierać będzie najwięcej aut marki Ferrari (dokładnie 46) spośród wszystkich produkcji tego typu, 131 wozów osiągnie prędkość ponad 200 mil na godzinę (321 kilometrów na godzinę), a najdroższą w realnym świecie furą, jaka pojawia się w grze, będzie Ferrari 250 GTO, za które przyszłoby nam zapłacić 50 milionów dolarów.

2.2. Trasy

Oprócz imponującej listy samochodów, Forza Motorsport 7 oferuje także największą w dotychczasowej historii cyklu liczbę tras, obejmującą ponad 30 zróżnicowanych lokacji, które możemy przemierzać w wielu różnych konfiguracjach. Podobnie jak w przypadku pojazdów, również i dostępne w grze trasy odwzorowane zostały w najdrobniejszych szczegółach na podstawie ich rzeczywistych odpowiedników. Podczas pierwszej prezentacji gry na targach E3 2017, deweloperzy z Turn 10 Studios ujawnili zaledwie trzy z łącznej liczby tras, jakie będziemy mogli przemierzać w pełnej wersji ich produkcji. Wśród nich znalazł się legendarny niemiecki tor wyścigowy Nürburgring, znany z Forzy Motorsport 4 tor Mugello Circuit we włoskiej Toskanii oraz wybudowany w 2004 roku Dubai Autodrome.

Forza Motorsport 7 to samochody z różnych er motoryzacji i najsłynniejsze światowe tory wyścigowe. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Forza Motorsport 7 to samochody z różnych er motoryzacji i najsłynniejsze światowe tory wyścigowe.

20 sierpnia 2017 roku, a więc jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem targów gamescom 2017, poznaliśmy kompletną listę 32 tras, które będziemy mogli zwiedzić w Forzy Motorsport 7. Przedstawia się ona następująco:

 • Brands Hatch
 • Circuit of the Americas
 • Daytona International Speedway
 • Dubai Circuit
 • Homestead-Miami Speedway
 • Maple Valley Raceway
 • Autodromo Internazionale del Mugello
 • Nürburgring
 • Rio de Janeiro
 • Sebring International Raceway
 • Silverstone Racing Circuit
 • Circuit de Spa-Francorchamps
 • Suzuka Circuit
 • Virginia International Raceway
 • Yas Marina Circuit
 • Bernese Alps
 • Mount Panorama Circuit
 • Circuit de Catalunya
 • Hockenheim-Ring
 • Indianapolis Motor Speedway
 • Sonoma Raceway
 • Mazda Raceway Laguna Seca
 • Le Mans Circuit de la Sarthe
 • Lime Rock
 • Long Beach
 • Autodromo Nazionale Monza
 • Test Track Airfield
 • Prague
 • Road America
 • Road Atlanta
 • Top Gear
 • Watkins Glen

2.3. Kierowcy

Jedną z największych nowości siódmej odsłony serii Forza Motorsport stanowi fakt, że w tej części gry możemy po raz pierwszy modyfikować nie tylko posiadane samochody, ale także wygląd naszego wirtualnego kierowcy, co czyni rozgrywkę doświadczeniem jeszcze bardziej osobistym niż do tej pory. Dzięki opcji Driver Gear, w toku rozgrywki odblokować możemy ponad trzysta wariantów wyglądu i ubioru, odzwierciedlających zmieniające się na przestrzeni lat trendy w motoryzacji i popkulturze.

Po raz pierwszy w historii serii możemy modyfikować również wygląd naszego wirtualnego kierowcy. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Po raz pierwszy w historii serii możemy modyfikować również wygląd naszego wirtualnego kierowcy.

3. Tryby gry

Podstawowym trybem zabawy w grze Forza Motorsport 7 jest tradycyjnie rozbudowany tryb kariery, nazwany tu The Forza Driver’s Cup. Na potrzeby tej edycji został on jednak nieco przemodelowany, aby umożliwić graczom jeszcze większą kontrolę nad postępami rozgrywki oraz swobodny udział w preferowanych typach wyścigów. Kampania dla jednego gracza podzielona została na sześć głównych mistrzostw, w których możemy ścigać się samochodami różnych klas, takich jak samochody NASCAR, off-roadowe ciężarówki, przedwojenne klasyki, amerykańskie muscle-cary, pojazdy egzotyczne, seryjne itd. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii, w trakcie zabawy rywalizujemy z tzw. drivatarami, czyli sterowanymi przez komputer wirtualnymi odpowiednikami żywych graczy, odzwierciedlającymi ich rzeczywiste umiejętności oraz styl jazdy.

Oprócz wspomnianego trybu kariery, w Forzie Motorsport 7 znajdziemy również oczywiście szereg znanych z poprzednich części cyklu wariantów zabawy wieloosobowej, w tym ceniony przez konsolowych graczy tryb rywalizacji na podzielonym ekranie oraz czasowe eventy, pozwalające na zdobycie unikalnych modeli samochodów. We wszystkich trybach rozgrywki zastosowano inspirowany prawdziwymi sportami motorowymi system punktowania, pozwalający stopniowo i systematycznie kolekcjonować coraz to nowsze samochody i w miarę postępów zabawy piąć się na kolejne poziomy gracza, co z kolei przekłada się m.in. na wysokość otrzymywanych za zwycięstwa kredytów. Wisienkę na torcie stanowi zaś możliwość udziału w zaprojektowanym z myślą o rozgrywkach e-sportowych turnieju Forza Racing Championship. W tej odsłonie oferuje on m.in. nowe ligi, ulepszone tryby obserwatora oraz integrację z usługą streamingową Mixer.

Produkcja Turn 10 Studios pozwala m.in. na e-sportową rywalizację w Forza Racing Championship. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Produkcja Turn 10 Studios pozwala m.in. na e-sportową rywalizację w Forza Racing Championship.

4. Kwestie techniczne

Siódma odsłona serii Forza Motorsport to pod względem technicznym gra wyjątkowa z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze mamy tu bowiem do czynienia z pierwszą grą Microsoftu, tworzoną od podstaw z myślą o wykorzystaniu możliwości najnowszej konsoli amerykańskiego producenta, czyli Xboksa One X i będącej w pewnym sensie jednym z jej tytułów startowych (choć premiera samego Xboksa One X odbędzie się nieco ponad miesiąc po premierze Forzy Horizon 7, czyli 7 listopada 2017 roku). Fakt ten znajduje swe odzwierciedlenie przede wszystkim w jakości oprawy graficznej gry, która po raz pierwszy w swej konsolowej historii działa w natywnej rozdzielczości 4K oraz płynnych 60 klatkach na sekundę. Korzyści z tego faktu widoczne były już podczas pierwszej prezentacji gry na targach E3 2017, a ilość i jakość detali pokazanych w trailerze zrobiła wrażenie nawet na przeciwnikach serii oraz sprzętu firmy Microsoft. W Forzie Motorsport 7 możemy również cieszyć oczy obrazem o wysokim zakresie dynamiki, porównywalnym do zakresu jasności widzianego przez człowieka i uzyskanym dzięki nowoczesnej technologii HDR, dostępnej także na słabszej wersji konsoli Microsoftu, czyli Xboksie One S.

Na konsoli Xbox One X grę uruchomimy w natywnym 4K oraz płynnych 60 klatkach na sekundę. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Na konsoli Xbox One X grę uruchomimy w natywnym 4K oraz płynnych 60 klatkach na sekundę.

Po drugie, jeśli nie liczyć darmowej Forzy Motorsport 6: Apex, „siódemka” jest pierwszą pełnoprawną odsłoną serii, która trafia nie tylko do graczy konsolowych, ale także do użytkowników komputerów PC z systemem Windows 10. Co ważne, Forza Motorsport 7 jest grą crossplatformową, co oznacza, że wspólnie bawić mogą się ze sobą zarówno gracze konsolowi, jak i pecetowi. I choć gra bazuje na silniku, wykorzystywanym już wcześniej w ostatnich odsłonach serii, to na jej potrzeby został on w wielu aspektach podrasowany. Podobnie jak jej wersja konsolowa i wydana rok wcześniej na pecetach Forza Horizon 3, gra działa oczywiście w natywnej rozdzielczości 4K.

Oprócz aspektów czysto wizualnych, deweloperzy z Turn 10 Studios położyli spory nacisk również na to, aby wrażenia z gry w Forzę Motorsport 7 były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych doznań z jazdy różnymi modelami samochodów. Spora w tym zasługa niezwykle dopracowanej warstwy dźwiękowej, dzięki której podczas jazdy możemy usłyszeć nie tylko realistyczne odgłosy silników, ale nawet trzeszczenie poszczególnych elementów nadwozia. Na niezwykłe doznania z jazdy niemały wpływ ma także nowy system dynamicznie zmieniającej się pogody, przejawiający się nie tylko w warstwie wizualnej gry. Dzięki silnikowi ForzaTech, na zachowanie opon i przyczeponość samochodu oddziaływać mogą m.in. takie czynniki jak typ podłoża, jego wilgotność czy temperatura.

W Forzie 7 wyraźnie czuć różnicę podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
W Forzie 7 wyraźnie czuć różnicę podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych.

4.1. Wymagania sprzętowe wersji PC

Jak wynika z poniższych wymagań sprzętowych, opublikowanych przez firmę Microsoft w połowie czerwca 2017 roku, do uruchomienia Forzy Motorsport 7 na PC nie jest wymagane posiadanie prawdziwego superkomputera i jeśli nie zależy nam na wyjątkowych doznaniach wizualnych, z powodzeniem uruchomimy ją także na starszych maszynach. Gra w rozdzielczości 4K i płynnych 60 klatkach na sekundę, przy ustawionym maksymalnym poziomie detali, wymaga już jednak sprzętu z najwyższej półki.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-750 2.67 GHz,
 • Pamięć RAM: 8 GB,
 • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GT 740 / GTX 650 lub AMD R7 250X,
 • Pamięć graficzna: 2 GB,
 • DirectX 12,
 • System operacyjny: Windows 10 x64.

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-4460 3.2GHz,
 • Pamięć RAM: 8 GB,
 • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 670 / GTX 1050 Ti,
 • Pamięć graficzna: 4 GB,
 • DirectX 12,
 • System operacyjny: Windows 10 x64.

Podczas kolejnej oficjalnej prezentacji gry, tuż przed rozpoczęciem targów gamescom 2017, ujawnione wcześniej wymagania sprzętowe Forzy Motorsport 7 zostały nieco bardziej doprecyzowane. Dzięki poniższej tabeli dowiecie się, na jaki rodzaj doznań wizualnych możecie liczyć, posiadając określony typ sprzętu:

Jakość

Rozdzielczość

i animacja

RAM

CPU

GPU

VRAM

Zintegrowany GPU

Niska

720p /

30 fps

8

GB

Intel

i5 750

@ 2.67 GHz

/ AMD

FX-6300

Nvidia

GT 740 /

Nvidia

GTX 650 /

AMD

R7 250X

2

GB

 

Rekomendowana

1080p /

60 fps

8

GB

Intel

i5 4460

@ 3.2 GHz

/ AMD

FX-8350

Nvidia

GTX 670 /

Nvidia

GTX 1050 Ti /

AMD

RX 560

4

GB

 

Ultra

4K /

60 fps

16

GB

Intel

i7 6700K

@ 4.0 GHz

/ AMD

Ryzen 7

Nvidia

GTX 1080 /

AMD

RX Vega 64

8

GB

 

Ultrabook

720p /

30 fps

8

GB

Intel

i5 6200U

lub

lepszy

  

Intel

HD 520

lub

lepszy

Zgodnie z zapewnieniami twórców, pecetowe wydanie gry Forza Motorsport 7 to gra przyjazna nie tylko pod kątem wymagań sprzętowych, ale także dzięki niezwykle licznej liczbie opcji konfiguracyjnych. Produkcja oferuje np. niezwykle przydatny benchmark, pozwalający sprawdzić, jak nasz sprzęt radzi sobie z obsługą określonych ustawień graficznych. Posiadacze monitorów 21:9 nie mają się o co martwić, gdyż produkcja Turn 10 Studios wspiera również i takie ekrany. Do tego dochdzi m.in. antyaliasing 8x MSAA czy odblokowana liczba fps-ów.

W uzupełnieniu powyższych wymagań sprzętowych warto nadmienić, że Forza Motorsport 7 to gra wyjątkowo „dyskożerna”. Z informacji opublikowanych na karcie gry w sklepie firmy Microsoft wynika, że produkcja Turn 10 Studios w momencie instalacji wymaga blisko 110 GB miejsca na dysku twardym, czyli ponad dwukrotnie więcej niż miało to miejsce w przypadku szóstej części cyklu. Powodów takiego stanu rzeczy powinniśmy się zapewne doszukiwać w oprawie graficznej gry, której działanie w rozdzielczości 4K musi wiązać się m.in. z wysokiej jakości teksturami. Nie bez znaczenia jest też zapewne obszerny garaż ponad 700 modeli samochodów, odwzorowanych przez deweloperów w najdrobniejszych szczegółach.

Odwzorowane w najdrobniejszych detalach samochody pochłoną sporo miejsca na naszym dysku. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Odwzorowane w najdrobniejszych detalach samochody pochłoną sporo miejsca na naszym dysku.

Przy okazji technikaliów należy też z pewnością odnotować, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości dużych produkcji na PC, premierze Forzy Motorsport 7 towarzyszyło udostępnienie najnowszych wersji sterowników, przeznaczonych dla najpopularniejszych na rynku kart graficznych firm Nvidia oraz AMD. Użytkownikom kart z rodziny GeForce już 21 września 2017 roku udostępnione zostały drivery Nvidia 385.69 WHQL, zoptymalizowane m.in. pod kątem najnowszej Forzy. Tydzień później opublikowane zostały zaś sterowniki Crimson ReLive 17.9.3, przeznaczone dla posiadaczy kart od AMD.

4.2. Lista obsługiwanych kontrolerów

Przy okazji targów gamescom 2017 deweloperzy z Turn 10 Studios opublikowali pełną listę kontrolerów, jakie obsługiwane są przez grę Forza Motorsport 7. Mimo, że zawiera ona imponującą liczbę modeli, z cała pewnością nie powinna być jednak traktowana jako lista ostateczna. Twórcy zapowiedzieli bowiem, że dołożą wszelkich starań, aby ich produkcja obsługiwała docelowo wszystkie najpopularniejsze modele gamepadów i kierownic, wliczając w to sprzęt zasugerowany przez samych graczy. Na chwilę obecną, lista ta przedstawia się następująco:

Producent

Model

Typ

Microsoft

Xbox 360 Controller

Gamepad

Microsoft

Xbox One Controller

Gamepad

Microsoft

Xbox One Elite Controller

Gamepad

Microsoft

Xbox One S/X Controller

Gamepad

Sony

Dual Shock 4

Gamepad

Fanatec

CSR

Kierownica

Fanatec

CSR Elite

Kierownica

Fanatec

ClubSport V2

Kierownica

Fanatec

ClubSport V1

Kierownica

Fanatec

CSL

Kierownica

Fanatec

ClubSport V2.5

Kierownica

Logitech

G29

Kierownica

Logitech

Driving Force Pro

Kierownica

Logitech

G25

Kierownica

Logitech

Driving Force GT

Kierownica

Logitech

G27

Kierownica

Logitech

MOMO

Kierownica

Logitech

G920

Kierownica

Thrustmaster

RGT

Kierownica

Thrustmaster

T100

Kierownica

Thrustmaster

T500 RS

Kierownica

Thrustmaster

T300 Ferrari

Kierownica

Thrustmaster

T300 Ferrari GTE

Kierownica

Thrustmaster

T300 Ferrari Int

Kierownica

Thrustmaster

T300 RS

Kierownica

Thrustmaster

T300 RS GT

Kierownica

Thrustmaster

T150

Kierownica

Thrustmaster

T150 Pro

Kierownica

Thrustmaster

TS-PC Racer

Kierownica

Thrustmaster

TX 458

Kierownica

Thrustmaster

TX Leather

Kierownica

Thrustmaster

458 Spider

Kierownica

Thrustmaster

TMX

Kierownica

Thrustmaster

TMX Pro

Kierownica

Thrustmaster

TS-Xbox

Kierownica

Mad Catz

Pro

Kierownica

22 września 2017 roku opublikowana została lista kontrolerów wspieranych w dniu premiery przez konsolową wersję gry:

Producent

Model

Typ

Microsoft

Xbox One Controller

Gamepad

Microsoft

Xbox One Elite Controller

Gamepad

Microsoft

Xbox One S/X Controller

Gamepad

Fanatec

ClubSport V2

Kierownica

Fanatec

ClubSport V1

Kierownica

Fanatec

CSL

Kierownica

Fanatec

ClubSport V2.5

Kierownica

Logitech

G920

Kierownica

Thrustmaster

TX 458

Kierownica

Thrustmaster

TX Leather

Kierownica

Thrustmaster

458 Spider

Kierownica

Thrustmaster

TMX

Kierownica

Thrustmaster

TMX Pro

Kierownica

Thrustmaster

TS-Xbox

Kierownica

Mad Catz

Pro

Kierownica

5. Premiera gry

7 września 2017 roku firma Microsoft poinformowała, że prace nad grą Forza Motorsport 7 zostały ukończone, a produkcja uzyskała tzw. złoty status. Z tej okazji doczekaliśmy się także zupełnie nowej reklamy Forzy Motorsport 7, na której kilka osób bawi się w motoryzacyjną odmianę gorących krzeseł. W materiale, który możecie obejrzeć powyżej udział wzięli m.in. komik Adam Corolla, profesjonalny kierowca Ken Block oraz kilku graczy, którzy walczą z nimi o miejsce za kierownicą takich maszyn jak Pagani Huayra, Porsche Cayman GT4 czy Nissan GT-R.

19 września na konsolach Xbox One i komputerach PC z systemem Windows 10 opublikowana została wersja demonstracyjna Forzy Motorsport 7, do której pobrania wymagane jest niecałe 18 GB wolnego miejsca na dysku twardym konsoli, bądź ok. 22 GB w przypadku PC. W opisywanej wersji demo deweloperzy z Turn 10 Studios udostępnili samochody Porsche 911 GT2 RS, Mercedes-Benz Tankpool oraz Nissan NISMO GT-R LM. Pierwszym z nich możemy pojeździć po nowym torze w Dubaju, drugim po drogach Mugello, a trzecim na słynnym Nurburgringu. Ponadto, w demie sprawdzimy też zmienne warunki pogodowe, szereg ustawień pozwalających dostosować poziom trudności oraz (w przypadku pecetów) możliwość poeksperymentowania z ustawieniami graficznymi gry.

Światowa premiera gry Forza Motorsport 7 odbyła się 3 października 2017 roku, równocześnie na konsolach Xbox One oraz Xbox One S, jak i na komputerach PC z systemem Windows 10. Nieco wcześniej, bo już 28 sierpnia produkcję udostępniono wszystkim nabywcom cyfrowej edycji Ultimate. Gracze konsolowi, którzy pragnęli ucieszyć oczy działającą w 60 klatkach na sekundę grafiką w rozdzielczości 4K, zmuszeni byli poczekać do dnia 7 listopada, gdyż wtedy właśnie na światowych rynkach zadebiutować ma najnowsza konsola amerykańskiego giganta, czyli Xbox One X.

Polskim dystrybutorem Forzy Motorsport 7 jest oczywiście firma Microsoft, która przygotowała rodzimą wersję kinową gry (z polskimi napisami). Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Forzy Horizon 3, klasycznej edycji pudełkowej doczekali się niestety wyłącznie gracze konsolowi. Edycję cyfrową gry (zarówno na konsolę, jak i komputer PC) można zaś zakupić i pobrać z oficjalnych sklepów Xbox Store oraz Windows Store. Warto również zaznaczyć, że podobnie jak ww. poprzedniczka, Forza Motorsport 7 sprzedawana jest w modelu Xbox Play Anywhere, tak więc płacąc za grę tylko raz możemy pobrać ją zarówno na konsolę, jak i komputer PC.

5.1. Edycje specjalne

Porównanie poszczególnych edycji gry Forza Motorsport 7. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Porównanie poszczególnych edycji gry Forza Motorsport 7.

W ślad za pierwszą prezentacją gry Forza Motorsport 7 na targach E3 2017, w cyfrowym sklepie firmy Microsoft umożliwiono składanie zamówień przedpremierowych na finalną wersję produkcji. Edycja Standardowa gry wyceniona została na 249,99 złotych i w przypadku zamówień przepremierowych premiowana jest dodatkową zawartością DLC (w tym również bonusem dla posiadaczy Forzy Horizon 3). Prócz niej, w sklepie dostępne są dodatkowo dwie wersje specjalne gry:

Edycja Deluxe

Cena: 329,99 zł

 • Gra Forza Motorsport 7,
 • Przedpremierowa zawartość bonusowa dla Forzy Motorsport 7 i Forzy Horizon 3,
 • Premierowy pakiet samochodów Day One Car Pack,
 • Przepustka Forza Motorsport 7 VIP.

Edycja Ultimate

Cena: 359,99 zł

 • Gra Forza Motorsport 7,
 • Przedpremierowa zawartość bonusowa dla Forzy Motorsport 7 i Forzy Horizon 3,
 • Premierowy pakiet samochodów Day One Car Pack,
 • Przepustka Forza Motorsport 7 VIP,
 • Przepustka samochodowa Forza Motorsport 7 Car Pass,
 • Wcześniejszy dostęp do gry w dniu 29 września 2017 r.

5.2. Dodatki DLC

Pierwsze dodatki DLC do gry. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Pierwsze dodatki DLC do gry.

Dodatki premierowe

W dniu premiery Forzy Motorsport 7, udostępnione zostały niżej wymienione dodatki DLC:

 • Przepustka Forza Motorsport 7 VIP. Na wszystkich graczy, którzy zdecydują się skorzystać z członkostwa VIP czekają ekskluzywne i niedostępne w innej formie samochody, a także modyfikacje i gadżety dla kierowców. Prócz tego, VIP-y otrzymują również dostęp do specjalnych modyfikacji, zapewniających stuprocentową premię do zdobywanych kredytów. A wszystko to w cenie 92,49 zł.
 • Przepustka samochodowa Forza Motorsport 7. Zapewnia dostęp do sześciu comiesięcznych pakietów z dodatkowymi samochodami (po 7 aut w każdym) za cenę niższą, niż w przypadku nabywania każdego z nich z osobna, tj. 137, 49 zł.
 • Pakiet samochodów Hoonigan Forza Motorsport 7. Dodatek zapewniający dostęp do 7 bonusowych samochodów: Ford "Hoonicorn" Mustang 1965, Hoonigan Chevrolet Belair 1955, Hoonigan Chevrolet Napalm Nova 1972, Hoonigan Ford Escort RS1800 1978, Hoonigan Mazda RX-7 Twerkstallion 1992, Holden Commodore Ute 2003 oraz Rauh-Welt Begriff Porsche 911 Turbo 1991. Opisywany dodatek przeznaczony był pierwotnie wyłącznie dla osób zamawiających grę przed premierą, jednak rok po premierze gry udostępniono go wszystkim graczm w cenie 32,49 zł.
 • Premierowy pakiet samochodów Fate of the Furious do gry Forza Motorsport 7 (pierwotnie anonsowany jako Day One Car Pack). Przygotowany we współpracy z Universal Brand Development dodatek zawiera dziesięć niesamowitych bryk, pochodzący z ośmiu różnych części przebojowej serii filmowej Szybcy i Wściekli. W jego skład wchodzą: 2018 Dodge Demon Fast & Furious Edition 1971 Plymouth GTX Fast & Furious Edition 1968 Dodge Charger Fast & Furious Edition 2015 Jaguar F-TYPE R Coupe Fast & Furious Edition 1966 Chevrolet Corvette Fast & Furious Edition 2014 Local Motors Rally Fighter Fast & Furious Edition 1951 Chevrolet Fleetline Special Fast & Furious Edition 2015 Mercedes-AMG GT S Fast & Furious Edition 2016 Subaru WRX STI Fast & Furious Edition oraz 2013 Subaru BRZ Fast & Furious Edition. Pakiet dostępny jest nieodpłatnie dla wszystkich nabywców cyfrowych edycji Deluxe oraz Ultimate. Wszycy pozostali gracze mogą nabyć go w cenie 45,99 zł.

Z pierwszym z powyższych dodatków DLC wiąże się niemałe zamieszanie, jakie wywołane zostało kilka dni po premierze Forzy Horizon 7 w wersji Ultimate. „Boost” w postaci przepustki vipowskiej obecny jest już w serii od kilku dobrych lat i jak do tej pory nie „wyczerpywał się”, pozwalając czerpać zeń korzyści przez nieograniczony czas użytkowania gry. Tymczasem okazało się, że w siódemce aktywny jest on tylko przez pierwsze 25 wyścigów, o czym wydawca gry, firma Microsoft w żaden sposób nie poinformowała potencjalnych nabywców DLC. Pomimo fali krytyki oraz lawiny negatywnych komentarzy, pierwsza reakcja dewelopera nie była do końca tym, czego oczekiwali gracze i ograniczyła się do zmiany opisu DLC w sklepie Windows Store w taki sposób, aby nie wprowadzał on graczy w błąd.

Finalnie jednak przedstawiciele Turn 10 Studios udowodnili, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zamierzają słuchać głosu społeczności. W oświadczeniu, wystosowanym 5 października 2017 roku przez szefa zespołu deweloperskiego Alana Hartmana, przeproszono za zaistniałą sytuację i obiecano szereg zmian, związanych z najbardziej drażliwymi kwestiami w Forzie Motorport 7. Studio zobowiązało się m.in. do zmiany systemu nagród VIP, aby działał on podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, oferując stały podstawowy bonus 2X do kredytów, zdobywanych podczas każdego wyścigu. Dodatkowo, w ramach zadośćuczynienia, posiadacze pakietu VIP otrzymali kilka dodatkowych bonusów, w tym cztery nowe samochody: Jaguara F-TYPE Project 7 Forza Edition z 2016 roku, Chevroleta Camaro ZL1 Forza Edition z 2017 roku, Acurę NSX Forza Edition z 2017 roku oraz Maserati Gran Turismo S Forza Edition z 2010 roku.

Comiesięczne pakiety samochodów to okazja do wzbogacenia garażu o wiele interesejących modeli. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Comiesięczne pakiety samochodów to okazja do wzbogacenia garażu o wiele interesejących modeli.

Pakiety samochodów

Zgodnie ze zwyczajem, wprowadzonym w ostatnich odsłonach serii Forza Motorsport i Forza Horizon, również i posiadacze siódmej odsłony cyklu mogą wzbogacić swój garaż o niedostępne w wersji premierowej modele samochodów, udostępniane w ramach sześciu comiesięcznych pakietów aut. DLC dostępne są bez dodatkowych opłat dla wszystkich nabywców Przepustki samochodowej Forza Motorsport 7, ale mogą być także nabywane oddzielnie w cenie 32,49 zł każdy. Jak do tej pory, w ramach ww. przepustki udostępnione zostały poniższe pakiety samochodów:

 • Pakiet samochodów Samsung QLED TV Forza Motorsport 7 (premiera: 03 listopada 2017 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 2017 Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, 1978 Porsche #78 MOMO 935/78, 2015 Honda Ridgeline Baja Trophy Truck, 1984 Nissan #20 Coca-Cola Bluebird Super Silhouette, 1957 Maserati 250F, 2016 Toyota Land Cruiser Arctic Trucks AT37 oraz 2017 Fiat 124 Spider Abarth.
 • Pakiet samochodów Doritos Forza Motorsport 7 (premiera: 05 grudnia 2017 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 2018 Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk, 1926 Bugatti Type 35 C, 2018 Porsche Cayenne Turbo, 1955 Chevrolet 150 Utility Sedan, 1962 Porsche 804, 1940 BMW 328 oraz 1985 Nissan Safari.
 • Pakiet samochodów Totino's Forza Motorsport 7 (premiera: 16 stycznia 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 2017 BMW #24 BMW Team RLL M6 GTLM, 1997 Lotus Elise GT1, 1967 Nissan R380 II, 1970 Citroen 2CV, 1968 Subaru 360, 1993 Porsche 911 Turbo S Leichtbau oraz 1967 Volkswagen Type 3 1600 L.
 • Pakiet samochodów Dell Gaming Forza Motorsport 7 (premiera: 15 lutego 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 2018 Bugatti Chiron, 2018 Kia Stinger, 2016 Audi #17 Rotek Racing TT-RS, 2017 Aston Martin Racing V12 Vantage GT3 #7, 2017 Ram 2500 Power Wagon, 1968 Holden HK Monaro GTS 327 oraz 2018 Dodge Durango SRT.
 • Marcowy pakiet samochodów Forza Motorsport 7 (premiera: 6 marca 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 1932 Alfa Romeo 8C 2300 Spider, 1983 Jaguar #44 Group 44 XJR-5, 1988 Nissan #33 Bob Sharp Racing 300ZX, 1977 Brabham #8 Motor Racing Developments BT45B, 2017 Lincoln Continental, 2017 Chevrolet Colorado ZR2 oraz 2017 Volvo XC90 R-Design.
 • Pakiet samochodów K1 Speed Forza Motorsport 7 (premiera: 19 kwietnia 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 1976 Chevrolet #76 Greenwood Corvette, 1985 Nissan #83 Electramotive Engineering GTP ZX-Turbo, 1948 Ferrari 166 Inter Sport, 1966 Porsche 906 Carrera 6, 1980 Porsche 924 Carrera GTS, 2017 Maserati Levante S oraz 2018 Honda Odyssey.

Choć w pierwotnych założeniach Przepustka samochodowa Forza Motorsport 7 miała oferować darmowy dostęp do sześciu comiesięcznych pakietów samochodów, w późniejszym okresie twórcy z Turn 10 Studios postanowili rozszerzyć jej funkcjonalność o kolejne płatne dodatki:

 • Pakiet samochodów Top Gear Forza Motorsport 7 (premiera: 10 lipca 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 2018 McLaren 720 S, 2018 Exomotive Exocet Sport V8 XP-5, 1958 Alfa Romeo Giulietta, 2017 Ferrari 812 Superfast, 2018 KTM X-Bow GT4, 1964 Porsche 904 Carrera GTS oraz 2017 Vuhl 05RR.
 • Pakiet samochodów Formula Drift Forza Motorsport 7 (premiera: 02 października 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 1989 Formula Drift #98 BMW 325i, 2006 Formula Drift #43 Dodge Viper, 2015 Formula Drift #13 Ford Mustang, 2016 Formula Drift #530 HSV Maloo, 1995 Formula Drift #118 Nissan 240SX, 1996 Formula Drift #232 Nissan 240SX oraz 1997 Formula Drift #777 Nissan 240SX.
 • Pakiet samochodów Barrett-Jackson Forza Motorsport 7 (premiera: 15 stycznia 2019 r.). Dodatek pozwala pościgać się 7 nowymi samochodami: 1970 Chevrolet Chevelle Super Sport Barrett-Jackson Edition, 1975 Ford Bronco Barrett-Jackson Edition, 1932 Ford Custom Double Down, 1932 Ford Roadster Hula Girl, 1959 Plymouth Atomic Punk Bubbletop, 1970 Plymouth Hemi Cuda Convertible oraz 1963 Shelby Monaco King Cobra.
Ford F-150 Raptor w wersji Xbox One X Edition to jeden z darmowych prezentów dla graczy. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Ford F-150 Raptor w wersji Xbox One X Edition to jeden z darmowych prezentów dla graczy.

Dodatki darmowe

Kolekcję dodatków do gry Forza Motorsport 7 uzupełniają poniższe, darmowe pakiety:

 • Darmowy pakiet samochodów Hyundai Veloster (premiera: 15 stycznia 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się dwoma nowymi samochodami: 2019 Hyundai Veloster N oraz 2019 Hyundai Veloster Turbo.
 • Lipcowy pakiet Spotlight do Forza Motorsport 7: Porsche (premiera: 10 lipca 2018 r.). Dodatek pozwala pościgać się dwoma nowymi samochodami: 1971 Porsche #23 917/20 oraz 2019 Porsche 911 GT3 RS.
 • Pakiet samochodów Hot Wheels Forza Motorsport 7 (premiera: 6 listopada 2018 r.). Dodatek stworzony dla uczczenia 50-lecia marki Hot Wheels pozwala pościgać się siedmioma nowymi samochodami: 1970 Hot Wheels Chevrolet Corvette ZR-1, 1963 Hot Wheels Volkswagen Beetle, 1969 Hot Wheels Chevrolet Camaro Super Sport, 2012 Hot Wheels Rip Rod, 1969 Hot Wheels Twin Mill, 2005 Hot Wheels Ford Mustang oraz 2011 Hot Wheels Bone Shaker.

oraz darmowe samochody:

 • 2017 Ford F-150 Raptor Xbox One X Edition (premiera: 1 lutego 2018 r.). Darmowy samochód 2017 Ford F-150 w wersji Xbox One X Edition. W odróżnieniu od typowych pakietów samochodów, pobieranych poprzez sklep Microsoft Store, model ten możemy pobrać bezpośrednio z poziomu gry, wchodząc w Forza Motorsport 7 Message Center.
 • 1982 Ford #6 Zakspeed Roush Mustang IMSA GT (premiera: 1 maja 2018 r.),
 • 2018 Honda Civic Type R (premiera: 3 maja 2018 r.),
 • 1989 Aston Martin #18 Aston Martin AMR1 (premiera 8 sierpnia 2018 r.),
 • 1984 Nissan 11 Skyline Turbo Super Silhouette (premiera: 11 września 2018 r.),
 • 1986 Merkur #11 MAC Tools XR4Ti (premiera: 2 października 2018 r.),
 • 1973 Porsche #6 Penske Sunoco 917/30 Can-Am Spyder (premiera: 6 listopada 2018 r.),
 • 2018 BMW #1 BMW M Motorsport M8 GTE (premiera: 4 grudnia 2018 r.),
 • 2018 Audi #1 Audi Sport RS 3 LMS (premiera: 15 stycznia 2019 r.),
 • 2017 Ferrari GTC4Lusso (premiera: 6 lutego 2019 r.).

5.3. Patche

Day One Patch

W połowie września 2017 roku, a więc na ok. dwa tygodnie przed planowaną premierą gry, na oficjalnej stronie serii pojawiła się informacja, że w dniu premiery Forza Motorsport 7 doczeka się pierwszej potężnej aktualizacji, tzw. „Day One Patch” o rozmiarze ok. 50 GB! O ile dla graczy pecetowych informacja ta nie była specjalnym zaskoczeniem (już wcześniej informowano bowiem, że gra wymagać będzie ok. 100 GB miejsca na dysku twardym), z pewnością nie była to wiadomość dobra dla wszystkich użytkowników konsol, dysponujących stosunkowo wolnym łączem internetowym. O ile bowiem na płycie z grą znajdzie się tylko ok. 45 GB danych, udostępnione w formie patcha kolejne 50 GB wymaga bowiem pobrania danych z internetu. Pewne pocieszenie stanowić może jednak fakt, że wspomniana aktualizacja nie jest wymagana do uruchomienia gry i również bez niej gracze mogą wziąć udział w pierwszych seriach wyścigów. Niemniej jednak, chcąc otrzymać dostęp do kolejnych serii zawodów, odblokowywanych w miarę postępów w grze oraz nagród przyznawanych w zamian za kolejne zwycięstwa, jej pobranie jest już konieczne.

Na niektóre z atrakcji Forzy 7 będziemy musieli poczekać nieco dłużej, niż do dnia premiery. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Na niektóre z atrakcji Forzy 7 będziemy musieli poczekać nieco dłużej, niż do dnia premiery.

Przy tej okazji, deweloperzy z Turn 10 Studios poinformowali również, że nie wszystkie przygotowane przez nich atrakcje udostępnione zostały w dniu premiery Forzy Motorsport 7. Elementy pokroju Domu Aukcyjnego, wydarzeń typu #Forzathon events oraz lig oddane zostaną (lub zostały) do dyspozycji graczy jakiś czas po premierze, w kolejnych patchach do gry, o których przeczytać możecie w poniższych sekcjach kompendium.

Aktualizacja dla Xbox One X

W dniu 2 listopada 2017 roku, a więc na kilka dni przed premierą najmocniejszej wersji konsoli firmy Microsoft o nazwie Xbox One X, Forza Motorsport 7 doczekała się kolejnej dużej aktualizacji. Wprowadziła ona m.in. tekstury w rozdzielczości 4K oraz szereg innych ulepszeń, przeznaczonych dla szczęśliwych posiadaczy tej właśnie konsoli. Prócz tego, w grze pojawiły się m.in. znane z poprzednich odsłon wyzwania #Forzathon oraz domy aukcyjne. Pełną listę ulepszeń oraz nowości, wprowadzonych wraz z opisywaną aktualizacją, znaleźć możecie na oficjalnej stronie gry pod tym adresem.

Pozostałe aktualizacje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oraz dobrym obyczajem marki Forza, twórcy z Turn 10 Studios, kierując się zgłoszonymi przez graczy problemami i sugestiami, udostępnili szereg pomniejszych aktualizacji naprawiających najpoważniejsze napotkane problemy i wprowadzającymi do gry nowe funkcje. Poniżej znajduje się pełna lista dotychczas wydanych patchy, wraz z odnośnikami, przenoszącymi na oficjalne forum internetowe serii, gdzie znajdziecie szczegóły dotyczące poszczególnych aktualizacji:

5.4. Program lojalnościowy Forza Rewards

Podobnie jak w to miało miejsce w przypadku kilku poprzednich odsłon serii Forza, w grze Forza Motorsport 7 pojawiają się elementy programu lojalnościowego Forza Rewards. W jego ramach gracze wynagradzani są cotygodniowymi premiami pieniężnymi, zależnymi od aktualnie posiadanego poziomu gracza w programie lojalnościowym (tzw. Tier level). Aby odbierać ww. nagrody wystarczy regularnie odwiedzać stronę Forza Rewards, bądź skorzystać z aplikacji Forza Hub, dostępnej na komputerach PC z systemem Windows 10 oraz konsolach z rodziny Xbox One.

Poziom gracza

Cotygodniowa nagroda w grze

2

25,000

3

50,000

4

75,000

5

100,000

6

125,000

7

175,000

8

225,000

9

275,000

10

350,000

11

425,000

12

500,000

To jednak nie wszystko, gdyż w Forzie Motorsport 7 pojawiają się także dodatkowe nagrody rzeczowe w postaci kombinezonów wyścigowych, specjalnych odznak oraz skrzynek z losowymi nagrodami. Przyznawane są one graczom, znajdującym się na poszczególnych poziomach zgodnie z poniższą tabelą:

Poziom gracza

Kombinezon

Odznaka

Ilość skrzynek z nagrodami

2

Forza Motorsport 7

Tier 2 Badge

1

3

Forza Horizon 3

Tier 3 Badge

2

4

Forza Motorsport 6

Tier 4 Badge

3

5

Forza Horizon 2

Tier 5 Badge

4

6

Forza Motorsport 5

Tier 6 Badge

5

7

Forza Horizon

Tier 7 Badge

6

8

Forza Motorsport 4

Tier 8 Badge

7

9

Forza Motorsport 3

Tier 9 Badge

8

10

Forza Motorsport 2

Tier 10 Badge

9

11

Forza Motorsport

Tier 11 Badge

10

5.5. Odbiór i pierwsze recencje gry

W naszej recenzji Forzy Motorsport 7, powstałej na podstawie pecetowej wersji gry, przyznaliśmy najnowszej produkcji Turn 10 Studios wysoką notę 9/10, a autor tekstu określił grę mianem „odgrzewanego, lecz mimo to świetnego kotleta”. Oznacza to, że siódma odsłona serii posiada wszystkie jej najlepsze cechy, za które pokochali ją użytkownicy kolejnych generacji konsol Xbox. Równocześnie jednak nie wszystkie elementy gry zrealizowane zostały w sposób nie do końca zgodny z wcześniejszymi zapowiedziami, a wprowadzone przez twórców nowości niekoniecznie postrzegane są jako krok w dobrym kierunku. W podobnym tonie utrzymane są także pierwsze recenzje czołowych portali branżowych, które w znakomitej większości przyznają Forzy Motorsport 7 od 90 do 100 procent w zastosowanej skali ocen. Poniżej znaleźć możecie linki do części z nich:

Forza Motorsport 7 zanotowała całkiem udany start. - Wszystko o Forza Motorsport 7 - akt. #10 - wiadomość - 2019-02-15
Forza Motorsport 7 zanotowała całkiem udany start.

Wśród elementów godnych pochwały, na czoło wysuwa się przede wszystkim ogromna skala produkcji, która jest największą z dotychczasowych odsłon serii, zarówno pod względem ilości samochodów oraz tras, jak i dostępnych trybów zabawy. Z tych ostatnich doceniona została zwłaszcza kampania solowa, która jest długa i zróżnicowana. Krytykom do gustu przypadł również model jazdy, który być może nie jest specjalnie rewolucyjny, lecz potrafi przynieść mnóstwo satysfakcji i radości oraz zachowuje odpowiedni balans między pełną symulacją a podejściem zręcznościowym. Uznanie zyskała w końcu także warstwa audiowizualna produkcji, a recenzenci zgodnie uznali, że jest to obecnie jeden z najładniejszych symulatorów wyścigów samochodowych na rynku, z pięknie odwzorowanymi trasami i wspaniałym udźwiękowieniem.

Niestety, Forzę Motorsport 7 dręczy również kilka problemów, a dotyczą one przede wszystkim wersji przeznaczonej na komputery osobiste. Jak zauważyli recenzenci ogrywający najnowsze dzieło Turn 10 Studios na popularnych pecetach, grze zdarzają się kłopoty z płynnością i stabilnością, co w sposób niekorzystny wpływa na komfort zabawy. Część z zauważonych problemów wyeliminował jednak potężny „Day One Patch”, który pojawił się w dniu oficjalnej premiery tytułu. Prócz tego, przedstawiciele dewelopera zobowiązali się do ustawicznej pracy, celem jak najszybszego wyeliminowania najbardziej palących problemów technicznych.

Pomijając kwestie czysto sprzętowe, w niektórych recenzjach Forzy Motorsport 7 przewijają się również obawy dotyczące wprowadzenia do gry skrzynek z losowymi nagrodami. Spora część redaktorów nie jest przekonana, czy na pewno jest to krok serii w dobrym kierunku, zwłaszcza w kontekście zapowiedzi, że Turn 10 Studios ma w planach wprowadzenie specjalnych Tokenów, sprzedawanych za prawdziwe pieniądze, które pozwolą ominąć „grind” gotówki w grze (co ostatnimi czasy jest w grach AAA dość powszechną praktyką). Przedstawiciele dewelopera wyjaśnili jednak, że plany te zależne są m.in. od tego jak w praktyce sprawdzi się gospodarka zastosowana w grze. Ewentualne tokeny – jeśli w ogóle się pojawią – będą zaś całkowicie opcjonalne, pozwalając na szybszy dostęp do zawartości, która normalnie zostałaby odblokowana po wielu godzinach zabawy.

6. Inne multimedia

W niniejszym dziale znaleźć możecie wszystkie związane z grą Forza Motorsport 7 materiały multimedialne, do których nie odnieśliśmy się bezpośrednio w treści kompendium. Pierwszym z nich jest briefing z konferencji firmy Microsoft na targach E3 2017, na której po raz pierwszy zaprezentowano w akcji najnowszą odsłonę serii.

W kolejnym z materiałów, który potraktujcie jako czystą ciekawostkę, zobaczyć możecie w akcji najdroższy istniejący kontroler do gry Forza Motorsport 7, powstały poprzez adaptację wartego ponad 400 tysięcy dolarów Lamborgini Aventador. O samym „kontrolerze” nieco więcej przeczytać możecie w jednym z naszych newsów.