Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 października 2017, 11:12

autor: AlexB

Forza Motorsport 7 - zamieszanie z pakietem VIP i mikropłatnościami [Aktualizacja: oświadczenie Turn 10]

Jeszcze przed oficjalną premierą rozpętało się spore zamieszanie wokół Forzy Motorsport 7. Microsoft błędnie opisał bowiem właściwości pakietu VIP, czym zdenerwował sporą część społeczności.

Aktualizacja

Serwis Eurogamer zwrócił się do firmy Microsoft oraz studia Turn 10 z prośbą o komentarz na temat całej sprawy. Gigant z Redmond wciąż uparcie milczy, głos za to zabrał przedstawiciel Turn 10:

Gracze są powodem, dla którego w ogóle robimy to, co robimy, i najważniejszą rzeczą dla nas jest dobra komunikacja z nimi. Gdy tylko usłyszeliśmy głos społeczności, który zwracał uwagę na fakt, że oficjalny opis działania pakietu VIP w Windows Store wprowadza w błąd, natychmiast został on zmieniony.

Oryginalna wiadomość

Oficjalna premiera Forzy Motorsport 7, czyli najnowszej odsłony popularnych wirtualnych wyścigów od studia Turn 10 oraz firmy Microsoft, odbędzie się jutro. Część graczy może się jednak cieszyć produkcją już od ubiegłego piątku. Mowa tu o posiadaczach najdroższej edycji tytułu – Ultimate. W jej skład, prócz gry, przepustki sezonowej oraz specjalnych DLC, dodających między innymi samochody znane z serii Szybcy i Wściekli, wchodzi również tak zwany pakiet VIP (znajdujący się również w edycji Deluxe oraz sprzedawany oddzielnie). Oferuje on pięć ekskluzywnych aut (Nissan GT-R Black Edition z 2012 roku, BMW M4 Coupe z 2014 roku, Camaro Super Sport Coupe z 1969, roku Ram Runner z 2013 roku, a także Ford Escort RS Cosworth z 1992 roku), zestawy gadżetów dla kierowców, a także modyfikacje zapewniające premię do zdobywanej w grze gotówki (CR), którą można później przeznaczyć na nowe wozy, tuning i skrzynki zawierające różne bonusy. Tego typu „boost” do zarobków dla posiadaczy konta VIP jest obecny w serii już od kilku części. Do tej pory w grach należących do cyklu działał on cały czas. W siódemce jednak jest on aktywny tylko przez 25 wyścigów. Problem polega na tym, że firma Microsoft nigdzie nie podkreśliła tego faktu.

Zamieszanie z pakietem VIP bez wątpienia negatywnie wpłynęło na wizerunek gry Forza Motorsport 7. - Forza Motorsport 7 - zamieszanie z pakietem VIP i mikropłatnościami [Aktualizacja: oświadczenie Turn 10] - wiadomość - 2017-10-03
Zamieszanie z pakietem VIP bez wątpienia negatywnie wpłynęło na wizerunek gry Forza Motorsport 7.

Oto, co możemy przeczytać na oficjalnej polskiej stronie sklepu Microsoft w opisie Forza Motorsport 7 VIP:

VIP-y otrzymają również modyfikacje zapewniające premię do kredytów oraz 5 VIP-owskich zestawów gadżetów dla kierowców.

Nie ma tu ani słowa o jakichkolwiek ograniczeniach. Podobny opis był obecny na anglojęzycznej wersji sklepu. Osoby, które wydały pieniądze na wersję Ultimate i „nadziały” się na ten limit, zalały produkt negatywnymi opiniami, zarzucając Microsoftowi i studiu Turn 10 oszustwo. Pod wpływem krytyki angielska deskrypcja została zmieniona. Obecnie brzmi ona tak:

VIP-y w Forza Motorsport 7 otrzymują ekskluzywne samochody, gadżety dla kierowcy, pięć kart zapewniających bonus 100% do zdobywanych w grze pieniędzy (każdą kartę można użyć pięć razy) i wiele więcej.

Uwaga! Zaznaczamy, że na polskiej wersji sklepu Microsoft obecnie nadal widnieje opis mogący wprowadzić w błąd.

Czy w Forza Motorsport 7 pojawią się mikrotransakcje? - Forza Motorsport 7 - zamieszanie z pakietem VIP i mikropłatnościami [Aktualizacja: oświadczenie Turn 10] - wiadomość - 2017-10-03
Czy w Forza Motorsport 7 pojawią się mikrotransakcje?

Choć sprawa została naprostowana, pozostawiła ona wśród miłośników cyklu Forza Motorsport spory niesmak. Zwłaszcza, że studio Turn 10 zapowiedziało niedawno, iż ma w planach wprowadzenie specjalnych Tokenów sprzedawanych za prawdziwe pieniądze, które pozwolą ominąć „grind” gotówki w grze (co jest dość powszechną praktyką ostatnimi czasy). Cytując deweloperów (via Ars Technica):

Gdy tylko przekonamy się, że gospodarka w naszej grze jest dobrze zbalansowana i przyjemna dla graczy, planujemy wprowadzić Tokeny (odpowiednik CR sprzedawany za prawdziwe pieniądze). Ich użycie będzie całkowicie opcjonalne. Niektórzy gracze z pewnością doceniliby Tokeny jako sposób na uzyskanie natychmiastowego dostępu do zawartości, która normalnie zostałaby odblokowana po wielu godzinach zabawy. W grze pojawi się również opcja całkowitego wyłączenia Tokenów.

Jest to jednak pieśń przyszłości. Niewykluczone, że studio Turn 10 na pewnym etapie wycofa się z pomysłu Tokenów. Na razie Forza Motorsport 7 nie ma mikropłatności jako takich. Bez wątpienia wielu graczy chciałoby, żeby tak pozostało.