Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCXONE
Okładka Forza Horizon 3 (PC)

Forza Horizon 3

Trzecia część cyklu sandboksowych gier wyścigowych studia Playground Games, zapoczątkowanej w 2012 roku jako poboczna odsłona popularnej, konsolowej serii Forza Motorsport.

Wyścigi | samochodowe | sandbox | multiplayer | kooperacja | tytuły ekskluzywne Xbox | Xbox Play Anywhere

Okładka Forza Horizon 3 (PC)

data premiery gry:

27wrz2016

PC XONE

Forza Horizon 3 na PC i XONE to trzecia odsłona serii Forza Horizon, będącej zręcznościowym spin-offem popularnego cyklu motoryzacyjnych symulatorów znanych z konsol Xbox.

Fabuła

Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach cyklu, tak i w grze Forza Horizon 3 bierzemy udział w motoryzacyjnym festiwalu. Tym razem jednak nie występujemy tylko w roli zawodnika, ale również organizatora, dzięki czemu możemy wpływać na rodzaj samochodów używanych podczas zawodów, wybierać pogodę, porę dnia itd. Celem zabawy jest zatroszczenie się o jak największą liczbę fanów, by była to najlepsza tego typu impreza na świecie.

Mechanika

Zabawa w Forza Horizon 3 na PC i XONE jest połączeniem zręcznościowych wyścigów z odrobiną symulacji. Akcja rozgrywa się tym razem na terenie Australii, a oddana w ręce graczy mapa jest dwa razy większa od tej stworzonej na potrzeby drugiej części. Główną atrakcją jest jednak bogaty park maszyn. Ekipa Playground Games zatroszczyła się aż o 350 pojazdów, reprezentujących różne klasy – od niezwykle szybkiego Lamborghini Centenario, przez samochody terenowe (np. Trophy Truck B.J. Baldwina), aż po buggy, w tym Penhall Cholla. Co ważne, każdą z maszyn można modyfikować pod kątem wizualnym, zmieniając lakier, felgi, wzory naklejek, a także montując całe pakiety poszerzające karoserię.

W grze możemy brać udział w setkach gotowych wyścigów lub modyfikować je pod własne upodobania. Stworzone w ten sposób eventy zostają automatycznie zapisane i udostępnione znajomym; oczywiście działa to także w drugą stronę. Ponadto powróciła Bucket List, czyli specjalne wyzwania z tzw. Listy Życzeń. Również w tym przypadku możemy je kreować od podstaw i udostępniać.

Zmagania toczymy ze sztuczną inteligencją opartą na systemie Drivatarów, czyli kierowców, których umiejętności odzwierciedlają zdolności innych graczy, w tym naszych znajomych. W grze Forza Horizon 3 możemy regulować ich poziom trudności, co wpływa na nagrody za ukończone zawody. Wszystko to uzupełnia dom aukcyjny, gdzie kupujemy i sprzedajemy wzory malunków na pojazdy, same maszyny i nie tylko.

Tryby gry

Forza Horizon 3 pozwala na zabawę samotnemu graczowi, aczkolwiek gra dużo zyskuje w multiplayerze, gdyż jest to najbardziej społecznościowa ze wszystkich odsłon serii. Oprócz wspomnianego tworzenia i udostępniania eventów znajomym, możemy ich także zapraszać do wspólnej zabawy w dowolnej chwili. Dodatkowo deweloperzy zatroszczyli się o możliwość przejścia kampanii fabularnej w ramach co-opa, a wszystko to uzupełnia międzyplatformowa rozgrywka pomiędzy użytkownikami konsoli Xbox One, a PC-towcami (Windows 10).

Kwestie techniczne

Forza Horizon 3 na PC i XONE to obecnie jedna z najładniejszych gier wyścigowych. Deweloperzy przygotowali świetnie wykonane modele pojazdów, które można prowadzić także z widokiem z kamery FPP. Ponadto wrażenie robi również gra świateł oraz sama Australia, pełna zróżnicowanych lokacji, takich jak piaszczyste wydmy, zielony busz, plaże i nie tylko. Całości dopełnia niezwykle realistyczne, dynamicznie zmieniające się niebo, oparte na autentycznych zdjęciach wykonanych w tej lokacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-12  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 3508 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 708 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Forza Horizon 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Forza Horizon 3

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7 3.6 GHz, 12 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1060/Radeon RX 480X lub lepsza, 55 GB HDD, Windows 10 64-bit

Recenzja gry Forza Horizon 3 – najlepsze wyścigi aż po horyzont
Recenzja gry Forza Horizon 3 – najlepsze wyścigi aż po horyzont

Recenzja 20 września 2016, 15:02

Zaliczając kolejne wyścigi i wyzwania, starałem się sprawdzać każdą możliwą klasę aut, tym bardziej że Forza Horizon 3 oferuje naprawdę niesamowity, niespotykany nigdzie indziej zestaw ponad 350 samochodów, od tych z lat 40 po najnowsze, najszybsze i najbardziej luksusowe. To na tyle dużo, by nie musieć zerkać tęsknym wzrokiem na przepustkę sezonową z kolekcją dodatkowych wozów – każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Forza jest jedyną grą, w której obok siebie stoją terenowy buggy, małe Renault Clio, Ferrari i Rolls-Royce Dawn. W każdym z nich ulepszymy części mechaniczne, czyniąc je lżejszymi i szybszymi, ale też i na odwrót – z tylnonapędowego, nisko zawieszonego superauta zrobimy samochód 4x4, z podwyższonym zawieszeniem i terenowym bieżnikiem. Przypomina to w pewnym sensie tworzenie rajdowych wersji w The Crew, ale tu wymaga zmiany każdego elementu z osobna i jest dużo bardziej stonowane. W wyglądzie nie widać różnicy – tę odczujemy dopiero w prowadzeniu i tu albo musimy od razu wybrać odpowiedni samochód na off-road, albo przygotować go samodzielnie, bo te najszybsze superauta poza asfaltem po prostu ślizgają się nienaturalnie w takim stopniu, że ciężko je kontrolować. Poza tą drobną przypadłością model jazdy wypada świetnie i jest udanym połączeniem zręcznościowej prostoty z jako takim realizmem.

PC
XONE