Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 marca 2010, 17:15

autor: Jiker

Fabuła cyklu God of War nie jest plagiatem

We wrześniu 2008 roku zapoznaliśmy Was z dosyć niezwykłą sprawą dotyczącą pozwu sądowego, złożonego przeciwko twórcom God of War. Kalifornijska sędzina Marilyn Hall Patel uznała po półtorarocznym procesie, że koncern Sony oraz David Jaffe nie złamali obowiązującego prawa i nie dopuścili się plagiatu.

We wrześniu 2008 roku zapoznaliśmy Was z dosyć niezwykłą sprawą dotyczącą pozwu sądowego, złożonego przeciwko twórcom God of War w związku z teoretycznie bezprawnym wykorzystaniem cudzych materiałów do produkcji jednej z najbardziej udanych serii ostatnich kilku lat. Kalifornijska sędzina Marilyn Hall Patel uznała po półtorarocznym procesie, że koncern Sony oraz David Jaffe nie złamali obowiązującego prawa i nie dopuścili się plagiatu.

Serwis Hollywood Reporter donosi, że sędzina dokonała porównania najistotniejszych elementów gry i prac Jonathana Bissoon-Dath oraz Jennifer Barrette-Herzog, stwierdzając, że Sony oraz Jaffe nie zawinili w tym konkretnym przypadku. „Nikt nie może rościć sobie praw do tej historii ”, napisała Patel w 27-stronicowym wyroku. „Główne elementy fabuły nie są chronione przez prawo autorskie, stanowiąc część światowego dziedzictwa kulturowego ”.

Fabuła cyklu God of War nie jest plagiatem - ilustracja #1

W pozwie sądowym, złożonym w 2008 roku przez wspomnianą wyżej parę, twierdzono, że wiele elementów God of War zostało zaczerpniętych z literackich i artystycznych prac wspomnianej dwójki. Teksty miały zostać przekazane hollywoodzkim studiom filmowym – w tym wytwórni Sony Pictures – z prośbą o ich rozpatrzeni pod kątem potencjalnego materiału na film. Jonathan Bissoon-Dath oraz Jennifer Barrette-Herzog dowodzili, że dokonali tego jeszcze w 2002 roku, czyli na niemal trzy lata przed premierą pierwszej odsłony God of War.

Podobieństwa pomiędzy God of War a scenariuszem Bissoon-Dath i Barrette-Herzog miały dotyczyć m.in. powiązań fabularnych, głównego wątku, podejmowanych tematów, dialogów, postaci i relacji między nimi, sekwencji scen oraz szeregu innych detali. David Jaffe, twórca God of War, stwierdził w odpowiedzi złożonej w sądzie w 2008 roku, że zarzuty Bissoon-Dath i Barrette-Herzog były bezpodstawne, niekompletne i wprowadzające w błąd.

Przypominamy, że najnowsza odsłona serii, God of War III – zwieńczenie rewelacyjnej trylogii – trafiła do sprzedaży w naszym kraju przed dwoma dniami. Gra cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony graczy, zdobywając przy tym bardzo wysokie noty w branżowych mediach. Na łamach serwisu gry-online.pl dzieło studia Sony Computer Entertainment Santa Monica otrzymało ocenę na poziomie 92%.