Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 września 2009, 13:45

autor: Jiker

Europejska premiera Guitar Hero 5

Dzisiaj w wybranych krajach europejskich ma miejsce premiera Guitar Hero 5 – najnowszej odsłony popularnej serii gier rytmiczno-muzycznych. Produkcja została wydana w wersjach na konsole Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii (deweloperem studio Neversoft) oraz PlayStation 2 (producentem firma Budcat). Polski debiut odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Dzisiaj w wybranych krajach europejskich ma miejsce premiera Guitar Hero 5 – najnowszej odsłony popularnej serii gier rytmiczno-muzycznych. Produkcja została wydana w wersjach na konsole Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii (deweloperem studio Neversoft) oraz PlayStation 2 (producentem firma Budcat). Polski debiut odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Europejska premiera Guitar Hero 5 - ilustracja #1

Kurt Cobain w Guitar Hero 5.

Gracze mogą za sprawą Guitar Hero 5 sprawdzić swoje umiejętności podczas próby odegrania 85 utworów zawartych na płycie z grą. Dodatkowo posiadacze Xboksa 360 i PlayStation 3 w każdej chwili mają okazję zaopatrzyć się w 150 utworów zawartych w ramach Xbox Live Marketplace i PlayStation Store. Istnieje ponadto możliwość zaimportowania wybranych piosenek z poprzednich odsłon serii Guitar Hero. W ten sposób możliwe staje się zwiększenie liczby dostępnych kompozycji do kilkuset kawałków.

Warto również zauważyć, że w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech obowiązuje aktualnie promocja, zgodnie z którą nabywcy Guitar Hero 5 w zestawie z kontrolerem-gitarą otrzymają darmową wersję Guitar Hero: World Tour (sama płyta z grą). Dodatkowo w ramach Xbox Live Marketplace, PlayStation Store i WiFi Connection udostępnione zostały dwa nagrania z legendarnego koncertu zespołu Rolling Stone z 1969 roku – Prodigal Son oraz You Gotta Move. Użytkownicy Xboksa 360 mogą również zaopatrzyć się w trzy ekskluzywne utwory: Satisfaction, Under My Thumb oraz I’m Free. Właściciele pozostałych platform otrzymają możliwość ich pobrania po 6 stycznia 2010 roku.

Guitar Hero 5 zostało już przetestowane przez zachodnie serwisy internetowe oraz magazynu poświęcone elektronicznej rozrywce. Średnia z ocen zebranych przez serwis Metacritic.com kształtuje się obecnie na poziomie 87-90% w zależności od wersji. Widać zatem, że dzieło Neversoftu przypadło do gustu po raz kolejny. Ciekawy czy podobnym entuzjazmem wykażą się fani serii.

Premiera Guitar Hero 5 doprowadziła również do spięcia na linii Courtney Love (żona Kurta Cobaina, lidera Nirvany) – koncern Activision. Mianowicie, piosenkarka twierdzi, że wykorzystanie postaci Cobaina w grze nie zostało z nią uzgodnione – ponadto Love zasugerowała, że sam Cobain zapewne nigdy nie zgodziłby się na coś takiego. Innego zdania są przedstawiciele Activision. Co więcej, zdobyli oni zgodę nie tylko od Courtney Love, ale także Dave’a Grohla, perkusisty Nirvany (obecnie frontmana Foo Fighters) oraz firmy Primary Wave Publishing dysponującej prawami do wykorzystywania utworów i wizerunku członków Nirvany. Courtney Love planuje złożenie pozwu sądowego przeciwko Activision. W Guitar Hero 5 oprócz Cobaina występy zaliczyli: Johnny Cash, Carlos Santana, Matt Bellamy (Muse) oraz Shirley Manson (Garbage).

Europejska premiera Guitar Hero 5 - ilustracja #2

Courtney Love

Pretensje do Activision i Neversoftu mają również byli członkowie Nirvany – wspomniany Grohl i basista Krist Novoselic. Twierdzą oni, że nie wiedzieli, iż gracze będą mogli odblokować postać Kurta Cobaina i wykorzystywać ją przy odgrywaniu piosenek innych wykonawców. Muzycy uważają, że Activision powinna zablokować postać lidera Nirvany tak, aby można ją było oglądać jedynie w chwili wykonywania utworów legendy grunge’u.