Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 lutego 2016, 10:31

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Dystrybucja cyfrowa w styczniu - dobre wyniki Rise of the Tomb Raider na PC

Firma SuperData opublikowała raport dotyczący popularności gier wideo w cyfrowej dystrybucji w styczniu bieżącego roku. Dowiedzieliśmy się m.in., że bardzo dobry wynik zanotowało PC-towe Rise of the Tomb Raider, ponadto triumfy święcą StarCraft II (PC), League of Legends (free-to-play), World of Warcraft (MMO), Call of Duty: Black Ops III (konsole) i Clash of Clans (mobilne).

Rynek cyfrowej dystrybucji w styczniu 2016 roku

Rise of the Tomb Raider

W listopadzie 2015 roku na konsolach Xbox One i Xbox 360 ukazała się gra Rise of the Tomb Raider. Do końca minionego roku tytuł znalazł ponad milion nabywców i są to obecnie ostatnie oficjalne dane dotyczące jego sprzedaży. Pod koniec stycznia 2016 roku ukazało się wydanie PC-towe i według najnowszego raportu firmy SuperData, radzi sobie ono bardzo dobrze. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, należy zaznaczyć, że wspomniana firma analityczna zajmuje się wyłącznie rynkiem cyfrowej dystrybucji i w opublikowanym artykule nie uwzględniono sprzedaży pudełkowej. Tak czy siak, okazało się, że w kilka dni PC-towemu Rise of the Tomb Raider udało się trzykrotnie pobić wynik wypracowany na konsolach Xbox przez kilkanaście dni listopada w 2015 roku. Dane te jednak nie są miarodajne, gdyż jak wspomniałem, raport firmy SuperData skupia się tylko na cyfrowej dystrybucji, a w przypadku konsol cały czas przewagę ma sprzedaż pudełkowa. Niemniej debiut komputerowego wydania nowych przygód Lary zdecydowanie należy uznać za spory sukces.

Rise of the Tomb Raider – Lara świetnie radzi sobie w każdych warunkach, także w cyfrowej dystrybucji na PC-tach. - SuperData za styczeń - dobre wyniki PC-towego Rise of the Tomb Raider - wiadomość - 2016-02-26
Rise of the Tomb Raider – Lara świetnie radzi sobie w każdych warunkach, także w cyfrowej dystrybucji na PC-tach.

Rynek PC-towy

Pomimo świetnych wyników, Rise of the Tomb Raider nie okazał się najbardziej dochodową grą w cyfrowej dystrybucji w styczniu. Tytuł ten przypadł produkcji studia Blizzard Entertainment – StarCraft II. W przypadku projektów free-to-play najwięcej pieniędzy wygenerowało League of Legends. Jeżeli chodzi o płatne MMO, to tradycyjnie na szczycie uplasował się World of Warcraft, a wśród gier społecznościowych rządzi DoubleDown Casino.

Listy najbardziej dochodowych gier PC-towych w cyfrowej dystrybucji, produkcji free-to-play, tytułów Pay-to-play MMO oraz gier społecznościowych w styczniu 2016 roku / Źródło: SuperData.
Listy najbardziej dochodowych gier PC-towych w cyfrowej dystrybucji, produkcji free-to-play, tytułów Pay-to-play MMO oraz gier społecznościowych w styczniu 2016 roku / Źródło: SuperData.

Rynek konsolowy

W tym przypadku nie ma w sumie żadnych niespodzianek. Kolejne części Call of Duty rok w rok świecą triumfy na rozmaitych listach, utrzymując się na wysokich pozycjach przez wiele miesięcy. Pierwsze miejsce Call of Duty: Black Ops III nie powinno więc dziwić, a zaskakująca może być jedynie bardzo wysoka pozycja Grand Theft Auto V, które przecież ukazało się na PlayStation 3 i Xboksie 360 ponad dwa lata temu, a na PlayStation 4 i Xboksie One w listopadzie 2014 roku i dalej jest maszynką do zarabiania pieniędzy, na co najpewniej największy wpływ ma tryb GTA Online.

Najbardziej dochodowe gry konsolowe w cyfrowej dystrybucji w styczniu 2016 roku / Źródło: SuperData.
Najbardziej dochodowe gry konsolowe w cyfrowej dystrybucji w styczniu 2016 roku / Źródło: SuperData.

Rynek mobilny

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rynku gier na urządzenia mobilne. Na szczycie listy najbardziej dochodowych gier stycznia znalazło się Clash of Clans, które od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych produkcji na smartfony i tablety. Dokładnych danych za zeszły miesiąc nie znamy, ale ujawniono za to, że w 2015 roku produkcja wygenerowała przychód na poziomie 1,3 miliarda dolarów.

Najbardziej dochodowe gry mobilne w styczniu 2016 roku / Źródło: SuperData.
Najbardziej dochodowe gry mobilne w styczniu 2016 roku / Źródło: SuperData.