Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEX360PS3
Okładka Call of Duty: Black Ops III (PC)

Call of Duty: Black Ops III

Dwunasta pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii strzelanin firmy Activision, stanowiąca bezpośrednią kontynuację wątków zapoczątkowanych w poprzednich częściach cyklu autorstwa studia Treyarch.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | kooperacja | strzelanki

Okładka Call of Duty: Black Ops III (PC)

producent: Treyarch

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

6lis2015

PC PS4 XONE PS3 X360

Call of Duty: Black Ops III to kolejna odsłona popularnej serii strzelanek. Ponownie osadzona w odległej przyszłości, stanowi kontynuację historii przedstawionej w Black Ops II, tym razem mamy jednak do czynienia z jeszcze bardziej ponurą wizją. Za produkcję odpowiada studio Treyarch.

Fabuła przenosi gracza do roku 2065, czyli w 40 lat po ataku dronów zorganizowanym przez Raula Menendeza w poprzedniej części cyklu. Aby nie dopuścić nigdy więcej do podobnej sytuacji, świat postanowił stworzyć specjalny system obronny. Niestety nikt nie przewidział innych niebezpieczeństw, które doprowadziły ludzkość na skraj chaosu - zmiany klimatyczne, kończące się surowce oraz konflikt ideologiczny dotyczący modyfikacji genetycznych oraz wszczepiania implantów kompletnie podzieliły społeczeństwo i stały się zarzewiem coraz to krwawszych wojen.

Sytuacja z wolna zaczyna wymykać się spod kontroli, a do tego trzeba dodać komplikującą wszystko rosnącą świadomość maszyn oraz fakt, że na jaw wyszły ukrywane do tej pory wojskowe projekty. Technologie, jakimi dysponuje armia są jednak niczym w porównaniu do tzw. NDI, czyli gigantycznej Sieci umysłowej, do której podłączeni są wszyscy członkowie specjalnych oddziałów Black Ops. Pozwala ona komandosom na wykonywanie najtrudniejszych zadań i nadludzką wręcz koordynację.

Na początku Call of Duty: Black Ops III jedna z drużyn wysłana na misję z niewiadomych przyczyn nagle się od niej odłącza, a chwilę później dochodzi do największego w historii wycieku tajnych danych rządowych. Nikt nie wie, co tak naprawdę się stało – zadaniem gracza jest odszukanie zaginionych braci i dotarcia do sedna całej sprawy.

Kampania, w której poznajemy resztę powyższej historii jest dostępna do przejścia zarówno w pojedynkę, jak i w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech graczy. Ciekawostką jest również możliwość wspólnej zabawy na jednym ekranie. W odróżnieniu od poprzednich części serii, w Black Ops III podczas rozgrywki fabularnej mamy do czynienia z bardziej otwartą strukturą map, zaś same misje rozpoczynamy z poziomu specjalnego lobby. W tzw. bunkrze, gracze mogą przygotować się do zadania, wybrać ekwipunek, wydać punkty na umiejętności czy chociażby zapoznać się ze znalezionymi notatkami.

Sporych zmian doczekał się także tryb multiplayer. Gracze otrzymali możliwość wcielenia się w jednego z dziewięciu specjalistów, każdy z własną unikalną dodatkową bronią oraz specjalną umiejętnością. Równie istotne jest dodanie opcji biegania po ścianach oraz strzelania pod wodą, dzięki którym mapy pomimo swoich niewielkich rozmiarów dysponują dodatkową głębią. Sama rozgrywka przebiega w bardzo dynamiczny sposób, a kilka dodatkowych ruchów, na jakie pozwala zamontowany na plecach żołnierza silnik, pogłębia wrażenie chaotyczności oraz ponadprzeciętnego tempa. To samo odnosi się do kooperacyjnego trybu zombie, który ponownie zagościł w serii.

Od strony oprawy graficznej Call of Duty: Black Ops III prezentuje się bardzo korzystnie, choć jednocześnie warto zauważyć, że nie różni się zbyt mocno w porównaniu do poprzedniej odsłony serii. Animacje postaci są płynne, przerywniki zrealizowane z filmowym rozmachem, a spektakularnych scen zarówno podczas kampanii, jak i rozgrywki wieloosobowej nie brakuje ani przez chwilę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran    

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 2917 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6 / 10 na podstawie 1604 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Gry podobne do Call of Duty: Black Ops III

Klasyfikacja PEGI Call of Duty: Black Ops III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Call of Duty: Black Ops III

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-530 2.93 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 6970 lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1 64-bit
Recenzja gry Call of Duty: Black Ops III - Cyberpunk 2065
Recenzja gry Call of Duty: Black Ops III - Cyberpunk 2065

Recenzja 9 listopada 2015, 18:00

Problem SI nie dotyczy całe szczęście multiplayera, w którym nie raz przeciwnicy dadzą nam ostrego łupnia, choć w grze wieloosobowej też czuć stagnację klasycznych rozwiązań i technologiczne ograniczenia. Niezwykle dynamiczny styl zabawy dostał przy okazji Advanced Warfare kolejny zastrzyk energii – Black Ops III podąża tym szlakiem, oferując więcej możliwości poruszania się po mapie niż starsze odsłony. Skoki na dopalaczach, bieganie po ścianach, wzmocnione wślizgi – dobry gracz obróci te opcje na swoją korzyść a zestaw map w podstawce specjalnie dostosowano, aby korzystanie z tych manewrów zapewniało nam przewagę nad przeciwnikiem. Szkopuł w tym, że zamknięta struktura map w Call of Duty potrafi zaprzeczyć wolności w poruszaniu się. Większość projektów aren nadal opartych jest na korytarzach, ot przetruchtanie po ścianie pozwala na ominięcie newralgicznej ulicy, będącej ciągle pod ostrzałem a superskok na zaskoczenie przeciwnika kryjącego się za stertą skrzyń. Szkoda, że przy tym zdarzają się frustrujące ograniczenia, jak niewidzialne blokady w powietrzu, które sprawiają, że czasem niski płot, albo ogrodzony skwer są barierami nie do przebycia. Dostajemy więc sprzeczne sygnały – niby otrzymujemy efektowne akrobacje, ale tylko w miejscach, które specjalnie zaplanowali do tego projektanci. Zabawną kropką nad i jest wprowadzenie pływania w multiplayerze, co pozwala czasem na dziwne wyczyny, jak ustrzelenie przeciwnika spod tafli wody. Dodatkowym elementem są też specjalne cechy, do wykorzystania przeważnie raz na bitwę, przypisane do „bohaterów”, w których wcielamy się w sieciowych starciach. Na tym kończą się praktycznie nowości w mechanice, bo tradycyjnego przetasowania perków, broni i nagród za serie punktowe nie można już wliczyć w poczet innowacji.

PC
PS4
XONE
PS3
X360