Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 września 2020, 09:50

autor: Entelarmer

Crusader Kings 3 to hit Steama. Świetna strategia doceniona przez graczy

Crusader Kings III zaliczyło bardzo udany debiut. Na Steamie gra stale przyciąga dziesiątki tysięcy użytkowników, a zdecydowana większość z nich wystawiła produkcji pozytywną opinię.

Crusader Kings III w skrócie:
  • producent: Paradox Development Studio
  • wydawca: Paradox Interactive
  • gatunek: globalna strategia
  • platformy sprzętowe: PC
  • data premiery: 1 września 2020 r.
  • inne: mieszanka średniowiecznej strategii ekonomicznej, RPG, sandboksa oraz symulatora życia.

Wtorkowy debiut Crusader Kings III okazał się bardzo udany. Już opublikowane wcześniej recenzje wypadły bardzo pomyślnie dla nowej produkcji Paradox Interactive, a pierwsze dni sprzedaży tylko potwierdzają sukces produkcji. W szczytowym momencie we wtorek 1 września trzecią odsłonę serii Crusader Kings uruchomiło jednocześnie ponad 96 tysięcy użytkowników Steama. Obecnie liczba jest wyraźnie mniejsza, ale w grze nadal przebywa nie mniej niż 45 tysięcy osób naraz (podajemy za stroną Steam DB).

Crusader Kings 3 to hit Steama. Świetna strategia doceniona przez graczy - ilustracja #1
Nowa odsłona Crusader Kings podbija Steama.

Nie jest to wynik na miarę arcypopularnego Fall Guys czy przeżywającego drugą (a właściwie pierwszą) młodość Among Us, w których bawi się czasem nawet ponad 100 tysięcy graczy naraz. Jednakże obie te gry to sieciowe i – co nie najmniej ważne – tanie produkcje (zwłaszcza dzieło studia Innersloth), a nie ogromna i o wiele bardziej wymagająca strategia, do tego ceną niewiele ustępująca typowym tytułom AAA. W tym kontekście wynik Crusader Kings III wypada nadzwyczaj dobrze. Dla porównania: debiutujące tego samego dnia Iron Harvest nawet nie zbliżyło się do 10 tysięcy graczy przebywających w grze w tym samym momencie, a wydanemu w sierpniu Horizon: Zero Dawn w najgorętszym momencie udało się przyciągnąć „tylko” nieco ponad 56 tysięcy użytkowników naraz.

Nie zapominajmy też, że Crusader Kings III w dniu premiery trafiło do katalogu usługi Xbox Game Pass i wielu graczy najpewniej skorzystało z tego, by ograć produkcję poniekąd bezpłatnie (tj. w ramach i tak opłacanego abonamentu). Innymi słowy, tytuł najpewniej cieszy się jeszcze większą popularnością, niż wskazują na to statystyki Steama.

Popularność na premierę to tylko jedna strona medalu – nie zawsze idzie to w parze z długoterminowym sukcesem, czy nawet uznaniem graczy. O ile jednak nie możemy jeszcze zweryfikować żywotności Crusader Kings III, o tyle kwestia opinii społeczności Steama wypada na korzyść produkcji. W chwili pisania tego tekstu tytuł oceniło ponad 3,6 tysiąca użytkowników platformy firmy Valve i 92% z nich wystawiło grze pozytywne świadectwo. Ba, nawet niektóre z „negatywnych” recenzji chwalą trzecie Crusader Kings – ich autorzy często przyznali łapki w dół nie z powodu konkretnych wad samej gry, lecz za jej „skromniejszą” zawartość w porównaniu do Crusader Kings II po latach DLC i aktualizacji (ale zdecydowanie nie w stosunku do podstawowej wersji dwójki). Poza tym najczęściej przewijają się narzekania na interfejs użytkownika, który dał się we znaki również recenzentom (o czym zresztą mogliście też przeczytać w naszej recenzji).

Crusader Kings 3 to hit Steama. Świetna strategia doceniona przez graczy - ilustracja #2
Crusader Kings III wypada równie dobrze w recenzjach dziennikarzy oraz graczy.

To, że Crusader Kings III nie obejdzie się bez armii DLC, było praktycznie przesądzone. Niemniej nawet malkontenci przyznają, że zawartości w trójce stanowczo nie brakuje, a ogromna przewaga pozytywnych ocen pokazuje, że dla większości graczy CK3 to znakomita produkcja. Czy te oceny i popularność na Steamie idą w parze ze sprzedażą, to już osobna sprawa. Na razie Paradox Interactive nie podzielił się żadnymi informacjami na ten temat, ale tytuł zajmuje pierwszą pozycję (oraz czwartą w wydaniu Royal Edition) na liście bestsellerów Steama. Na marginesie, jeśli jakimś cudem zdążyliście się znudzić podstawową wersją Crusader Kings III (albo po prostu chcecie urozmaicić sobie zabawę), to gra otrzymała już sporo fanowskich modów, wliczając w to tzw. „totalne konwersje” dla fanów epoki brązu, Świata Mroku etc.