Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 września 2020, 17:10

Crusader Kings 3 - pierwsze duże mody pojawiły się w kilka minut po premierze

Crusader Kings III otrzymało pierwsze modyfikacje. Co ciekawe, tzw. „totalne konwersje” zadebiutowały już kilka minut po oficjalnej premierze nowej strategii od firmy Paradox Interactive.

W SKRÓCIE
  1. Powstały już pierwsze modyfikacje do Crusader Kings III.
  2. Światło dzienne ujrzały nawet tzw. „totalne konwersje”, takie jak The Bronze Age: Maryannu. Co ciekawe, projekt ten zadebiutował ledwie 4 minuty od premiery gry.
  3. Szybkie premiery dużych modów do Crusader Kings III wynikają z faktu, że część z moderów otrzymała wcześniejszy dostęp do tytułu.

Crusader Kings II jest jedną z gier znanych z prężnie działającej sceny moderskiej. Nic zatem dziwnego, że zapewnienia o wsparciu dla fanowskich projektów były częścią kampanii marketingowej trzeciej odsłony popularnego cyklu średniowiecznych strategii od firmy Paradox Interactive. W końcu nadszedł dzień premiery „trójki” i społeczność ruszyła do pracy. Pierwsze modyfikacje pojawiły się bardzo szybko (obecnie w Steam Workshop jest ich blisko 100) i w większości, tak jak to zazwyczaj bywa w przypadku świeżych produkcji, zmieniają one kosmetyczne rzeczy, jak na przykład jasność portretów postaci czy czcionki na mapie. Słowem-kluczem w tym przypadku jest jednak „w większości”. Zaledwie cztery minuty od oficjalnej premiery Crusader Kings III światło dzienne ujrzała bowiem modyfikacja określana jako „totalna konwersja”, która w wyraźny sposób zmienia realia gry.

Crusader Kings 3 - pierwsze duże mody pojawiły się w kilka minut po premierze - ilustracja #1
Epoka brązu zawitała do Crusader Kings III.

Wspomniany mod nosi nazwę The Bronze Age: Maryannu. Jego akcja toczy się w rejonie Bliskiego Wschodu podczas tytułowej epoki brązu, czyli w okresie około III tysiąclecia p.n.e. To dość długo przed średniowieczem, zatem twórcy musieli postarać się o dodanie pewnych elementów do Crusader Kings III i zmianę już istniejących. W modyfikacji znajdziemy zatem szereg nowych religii, technologii i budynków, opcję dzieciobójstwa, możliwość odwiedzania wyroczni czy wstępną wersję mechaniki, która sprawia, że im dalej ziemie leżą od naszej stolicy, tym mniejsze korzyści z nich płyną. A to dopiero początek. W kolejnych aktualizacjach twórcy planują dodanie bardziej pasujących do realiów zbroi i strojów dla postaci, świeżych mechanik oraz szereg innych pomniejszych elementów ubarwiających zabawę.

Co istotne, The Bronze Age: Maryannu nie stanowi zupełnie nowego pomysłu. Jest to przeznaczona dla Crusader Kings III wersja modyfikacji The Bronze Age do Imperator: Rome, która pojawiła się pierwotnie w lipcu 2019 roku.

Crusader Kings 3 - pierwsze duże mody pojawiły się w kilka minut po premierze - ilustracja #2

The Bronze Age: Maryannu nie był jednak jedynym dużym modem, który pojawił się wkrótce po premierze Crusader Kings III. Światło dzienne ujrzało chociażby Princes of Darkness, w którym można grać wampirami w uniwersum inspirowanym znanym chociażby z Wampira: Maskarady Światem Mroku (wersję tej modyfikacji stworzoną na potrzeby Crusader Kings II ściągniecie na przykład z tego miejsca). Zadebiutowała także fanowska wersja niesławnego DLC Sunset Invasion do poprzedniej odsłony cyklu, która sprawia, że Europę najeżdżają wojska przybyszów z Ameryki Południowej. Raczej oczywiste jest, że nikt nie byłby w stanie stworzyć tego typu projektów w przeciągu kilku minut. Jak to się zatem stało, że miały one swoje premiery tak szybko?

Crusader Kings 3 - pierwsze duże mody pojawiły się w kilka minut po premierze - ilustracja #3

Odpowiedź jest bardzo prosta – firma Paradox Interactive udostępniła Crusader Kings III osobom odpowiedzialnym za wymienione modyfikacje nieco wcześniej. W konsekwencji mogły one spokojnie pracować, by wyrobić się z wypuszczeniem swoich projektów równolegle z oficjalną premierą tytułu.

W tym momencie ktoś mógłby pomyśleć: „Wszystko fajnie, ale gdzie jest mod w uniwersum Gry o tron (bądź, jak kto woli, Pieśni lodu i ognia)?”. Mamy dla Was dobrą wiadomość – takowy już powstaje. Niestety jak na razie nie wiadomo, kiedy będzie miał on swoją premierę.

Przypominamy, że Crusader Kings III jest dostępne wyłącznie na PC. Tytuł został bardzo ciepło przyjęty przez media branżowe oraz samych graczy. Obecnie na Steamie aż 91% z przeszło 2 tysięcy opinii użytkowników na temat najnowszej produkcji firmy Paradox Interactive jest pozytywnych.

  1. Oficjalna strona gry Crusader Kings III
  2. Recenzja Crusader Kings 3 – ta gra nie ma konkurencji

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej