Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 maja 2014, 10:03

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Assassin's Creed IV i Far Cry 3 - wyniki sprzedaży gier Ubisoftu

W podsumowaniu rocznych wyników finansowych firmy Ubisoft podano, że Assassin's Creed IV: Black Flag trafił do sklepów w liczbie 11 mln sztuk. Do tej pory do obiegu wprowadzono także 9 mln kopii gry Far Cry 3. Ogólnie jednak Ubisoft zakończył miniony rok fiskalny na minusie.

Assassin's Creed IV: Black Flag to zeszłoroczny bestseller Ubisoftu

Wyniki sprzedaży poszczególnych gier

Sprzedaż gier firmy Ubisoft (do sklepów)
  1. Assassin’s Creed IV – 11 mln
  2. Far Cry 3 – 9 mln do tej pory (3 mln w ciągu roku)
  3. Just Dance 2014 – 6 mln
  4. Dobra sprzedaż South Park: Kijek Prawdy

Firma Ubisoft przedstawiła swoje najświeższe wyniki finansowe (do przejrzenia w formie eleganckiego i czytelnego dokumentu PDF), które ujawniają m.in. sprzedaż najważniejszych tytułów wydawcy. W podsumowaniu za rok fiskalny 2014 można przeczytać, że Assassin’s Creed IV: Black Flag trafił do sklepów w liczbie przekraczającej 11 milionów kopii. Niewątpliwie jest to powód do zadowolenia, aczkolwiek rok temu Assassin’s Creed III osiągnął jeszcze wyższy rezultat, bo aż 12,5 mln. Wciąż dobrze radzi sobie Far Cry 3 – w ciągu minionych 12 miesięcy Ubisoft rozprowadził kolejne 3 miliony pudełek wydanego pod koniec 2012 roku FPS-a, łącznie sprzedając do sklepów 9 milionów kopii gry. Z kolei Just Dance 2014, casualowa gra taneczna, rozeszła się w liczbie 6 milionów egzemplarzy.

Choć bez szczegółów, Ubisoft zdradził również, że bardzo dobrze poradził sobie South Park: Kijek Prawdy. RPG studia Obsidian Entertainment cieszył się zaskakującą popularnością w segmencie dystrybucji cyfrowej.

Sprawozdanie roczne

Ogólna sytuacja Ubisoftu przedstawia się nieco mniej różowo niż mogłoby się wydawać. W roku fiskalnym 2014 (od kwietnia 2013 roku do marca 2014 roku) przychód ze sprzedaży okazał się o 20% niższy niż w roku poprzednim i wyniósł 1,007 miliarda euro. Poniekąd ma to związek z tym, że w minionym roku Ubisoft wydał o jedną dużą grę mniej niż w ciągu roku fiskalnego 2013. Natomiast o 32% wzrósł przychód z dystrybucji cyfrowej (do 195 mln euro), który stanowił ok. 19% całego dochodu ze sprzedaży. Wraz z końcem roku fiskalnego, Ubisoft jest 49,3 mln euro na minusie, w porównaniu z zeszłorocznym zyskiem w wysokości 69,2 mln euro.

Prognoza na przyszłość

W przyszłym roku fiskalnym, czyli do 31 marca 2015 roku, Ubisoft planuje się odkuć, zarabiając łącznie około 1,4 miliarda euro. Na okres ten przewiduje się kilka dużych gier kierowanych przede wszystkim (choć nie tylko) na konsole nowej generacji. Mowa m.in. o Watch Dogs, The Crew, Far Cry 4 i Assassin’s Creed: Unity. Zgodnie z filozofią Ubisoftu, wszystkie wymienione tytuły zaoferują otwarte światy. Dla francuskiej firmy ważne są również świeże marki, szczególnie na początku bieżącego cyklu konsol. Z tego powodu duże nadzieje pokłada się w Watch Dogs, które ma być największą premierą nowej marki w historii.

  1. Oficjalna strona firmy Ubisoft
  2. Raport finansowy firmy Ubisoft
  3. Oficjalna strona serii Assassin's Creed