Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 listopada 2009, 09:37

autor: Maciej Śliwiński

Activision Blizzard o finansach, kolejnych Call of Duty i Guitar Hero oraz premierze StarCraft II

Ujawniony raport finansowy Activision Blizzard za trzeci kwartał tego roku, pokazuje, że firma jest w bardzo dobrej kondycji. Co ważniejsze jednak, podczas telefonicznej konferencji z prasą i analitykami, szefowie Activision Blizzard potwierdzili, że w przyszłym roku wydana zostanie kolejna część Call of Duty, a StarCrafta II możemy spodziewać się w pierwszej połowie roku.

Ujawniony raport finansowy Activision Blizzard za trzeci kwartał tego roku, pokazuje, że firma jest w bardzo dobrej kondycji. Co ważniejsze jednak, podczas telefonicznej konferencji z prasą i analitykami, szefowie Activision Blizzard potwierdzili, że w przyszłym roku wydana zostanie kolejna część Call of Duty, a StarCrafta II możemy spodziewać się w pierwszej połowie roku.

Activision Blizzard o finansach, kolejnych Call of  Duty i Guitar Hero oraz premierze StarCraft II - ilustracja #1

Od lipca do września Activision Blizzard osiągnął przychody w wysokości 703 milionów dolarów, podczas gdy w 2008 roku ten sam okres czasu przyniósł firmie „tylko” 680 milionów. Co ważniejsze, wydawca i producent gier, może się pochwalić 15 milionami dolarów zysku, gdy jeszcze rok temu trzeci kwartał zamknął ze stratą 108 milionów dolarów. Activision Blizzard zwiększyło również nieznacznie swoje udziały w rynkach sprzedaży gier. Według raportu NPD, spółka posiada obecnie 13,3 % udziałów w Stanach Zjednoczonych oraz 12,3% na wspólnym rynku Europy i USA.

Co miało głównie wpływ na tak dobre notowania wywodzącej się z Kalifornii firmy? Robert Kotick, prezes Activision Blizzard wyznał, że trzeci kwartał tego roku zakończył się sukcesem głównie dzięki świetny wynikom sprzedaży Guitar Hero 5, Marvel: Ultimate Alliance 2 oraz gier z serii Call of Duty. Do tego należy dodać zyski wypracowywane regularnie przez World of Warcraft, który mimo problemów w Chinach dalej znosi dla firmy złote jajka. Najwięcej spółka zawdzięcza jednak swoim dwom najbardziej znanym markom. Od początku tego roku gry z serii Guitar Hero są najlepiej sprzedającymi się, zarówno w USA jak i Europie. Nie wiele ustępuje im Call of Duty World at War, które do tej pory sprzedało się w ilości przekraczającej 7,5 miliona egzemplarzy.

Wiele wskazuje, że dobre wyniki finansowe z trzeciego kwartału, uda się poprawić w kolejnym. Robert Kotick w rozmowie z analitykami i dziennikarzami otwarcie przyznał, że spodziewa się rekordowego przychodu w ostatnim kwartale roku fiskalnego. Patrząc na katalog wydawniczy firmy na okres świąteczny, można uznać, że zapowiedzi prezesa Activision Blizzard mają solidne podstawy. W najbliższych tygodniach na rynek trafią bowiem DJ Hero, Band Hero, Tony Hawk: RIDE, Bakugan Battle Brawlers oraz przede wszystkim Call of Duty: Modern Warfare 2. To właśnie z tą ostatnią grą włodarze spółki wiążą największe nadzieje.

Tym bardziej, że przeprowadzona w nocy konferencja podsumowująca wyniki spółki przyniosła kilka ciekawych informacji. Możemy być już pewni, że w przyszłym roku również otrzymamy produkt sygnowany logiem Call of Duty. Nie do końca wiadomo jednak, czy dalej będzie to wojenny FPS. Na przestrzeni ostatnich miesięcy przedstawiciele Activision Blizzard kilkukrotnie podkreślali, że są zainteresowani rozszerzeniem oferty gier spod znaku COD na inne gatunki. Mówiło się między innymi o MMO osadzonym w świecie tej gry. Jeśli jednak kolejny Call of Duty pozostanie shooterem, możemy być niemal pewni, że nie będzie oparty na wydarzeniach z II Wojny Światowej. Kilka miesięcy temu przedstawiciele studia Treyarch zapewnili, że World at War było ostatnią grą z serii bazującą na tych wydarzeniach. Obecnie spekuluje się, że kolejna odsłona Call of Duty może zostać osadzona w realiach Zimnej Wojny lub konfliktu w Wietnamie.

Call of Duty nie będzie jednak jedyną znaną marką, która doczeka się kolejnego wydania w przyszłym roku. Activision Blizzard planuje również wykorzystać popularność serii Guitar Hero oraz filmowych bohaterów: Shreka oraz Spider-Mana. Najważniejszą informacją konferencji było jednak potwierdzenie planów związanych z StarCraftem II. Według najnowszych rewelacji gra powinna zostać wydana w pierwszej połowie przyszłego roku. Czy to oznacza, że zapowiadana od paru miesięcy beta tej gry ujrzy światło dzienne niebawem? Oby.