Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweWiiPS3X360
Okładka Tony Hawk: RIDE (Wii)

Tony Hawk: RIDE

Tony Hawk: RIDE jest dziesiątą odsłoną serii zręcznościówek, sygnowanych nazwiskiem słynnego skateboardzisty.

Sportowe | deskorolka | multiplayer

Okładka Tony Hawk: RIDE (Wii)

data premiery gry:

17lis2009

X360 PS3 Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tony Hawk: RIDE to kolejna, dziesiąta już, odsłona serii gier traktujących o jeździe na deskorolce, sygnowanych nazwiskiem Tony'ego Hawka, amerykańskiego skatera. Opisywana odsłona cyklu wprowadza do rozgrywki więcej realizmu i efektownej fizyki jazdy, m.in. za sprawą oryginalnego i innowacyjnego kontrolera – imitacji prawdziwej deskorolki.

Gra otrzymała „błogosławieństwo” Tony'ego, który był osobiście zaangażowany w proces jej tworzenia, jak również projektowania wspomnianego kontrolera. Dzięki odpowiedniemu połączeniu akcelerometrów i czujników ruchu, gracz zyskuje bardzo dużą kontrolę nad postacią widoczną na ekranie – wszelkie zmiany położenia i ruchy gracza przekładają się bezpośrednio na rozgrywkę.

Nasze umiejętności jako skatera możemy sprawdzić w sześciu przygotowanych przez twórców lokacjach, rozsianych w różnych częściach globu. Odwiedzić możemy przykładowo Południową Kalifornię, bardziej swojską Hiszpanię czy też egzotyczną Japonię. Czeka na nas również ponad 100 tricków do wykonania, tak więc na brak wyzwań narzekać nie można. Autorzy gry przygotowali kilka trybów rozgrywki, m.in. Training, pozwalający opanować podstawy rozgrywki, Party – przeznaczony dla 8 współzawodniczących ze sobą graczy (w wersji dla PS3 oraz Xboksa 360 możliwa jest gra online), Trick czyli wykonanie jak najbardziej spektakularnych ewolucji oraz Challenge – tutaj naszym zadaniem jest wykonywanie konkretnych tricków na konkretnych obiektach w każdej z dostępnych lokacji.

W Tony Hawk: RIDE możemy bawić się wybierając jeden z dostępnych poziomów trudności: Casual, Confident oraz najbardziej zaawansowany, Hardcore. Dodatkowo możemy zdecydować się na zwiedzanie świata gry w opcji Street, bądź też wypróbować swoich sił na rampach w ramach opcji Vert.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6,1 / 10 na podstawie 168 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tony Hawk: RIDE

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Tony Hawk: RIDE - już graliśmy!
Tony Hawk: RIDE - już graliśmy!

Przed premierą 15 października 2009, 13:04

Jakkolwiek moja przygoda z atrapą deskorolki trwała tylko nieco ponad kwadrans, urządzenie sprawowało się bez zarzutu i było bardzo stabilne (w końcu to deska bez kół). Z uwagi na naszpikowanie elektroniką (sensory ruchu, boczne przyciski) imitacja jest zauważalnie cięższa od prawdziwej deskorolki, a to ogranicza nieco zakres ruchów. Tym niemniej nawet krótka jazda po stosunkowo prostej trasie i tak zapewniła mi sporo frajdy. Jasne – to nie to samo, co sklejanie trików w rzeczywistości, ale koniec końców po najrozmaitszych peryferiach w stylu Wiilota, Balance Boarda czy tanecznych matach znów mamy do czynienia z kolejnym kontrolerem, który przeciwstawia się leniwemu leżeniu na kanapie. Fenomen Wii już dawno pokazał, że pomysł ten doskonale sprawdza się w praktyce, toteż o ewentualnym sukcesie RIDE zadecydują pewnie nie ci, którzy w Tony’ego Hawka grają od blisko dekady, ale ci, których bardziej od samej treści zaintryguje nietypowy kontroler. Inna sprawa, że plastikowy gadżet to wciąż zabawka i za jego cenę można już nabyć zwykłą deskę, dostarczającą nie mniejszą dawkę wrażeń. Z końcowym entuzjazmem zaczekajmy więc do listopadowej premiery, bo na razie całość prezentuje się co prawda obiecująco, ale zarazem nieprzyzwoicie drogo.

X360
PS3
Wii