Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOSPS4SwitchXONE
Okładka Northgard (PC)

Northgard

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w fantastycznym świecie wikingów oraz mitologii skandynawskiej. W Northgard dowodzimy grupą nordyckich wojowników, którzy po wielu latach żmudnej eksploracji natrafili na owiany tajemnicą, bogaty ląd.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | mitologia nordycka | indie | kooperacja | wikingowie | EA Play

Okładka Northgard (PC)

producent: Shiro Games

wydawca: Shiro Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

7mar2018

PC

26wrz2019

PS4 XONE Switch

13kwi2021

iOS

2021

AND

Northgard to strategia czasu rzeczywistego, osadzona w fantastycznym świecie wikingów oraz mitologii nordyckiej. Za stworzenie tytułu odpowiedzialne jest niezależne studio Shiro Games, znane dotąd za sprawą oryginalnego cyklu przygodowych gier akcji Evoland.

Fabuła

Fabuła opowiada o księciu o imieniu Rig, który udaje się do Northgardu w pościgu za Hagenem, zabójcą jego ojca oraz złodziejem królewskiego rógu. Swoją drogę zaczyna on tylko ze swoim najwierniejszym towarzyszem - Brandem z Klanu Jelenia. W czasie podróży przez kontynent jednoczą oni coraz różne klany i dzięki temu zdobywają nowych sojuszników, którzy pomogą Rigowi pomścić śmierć ojca oraz odkryć tajemnice Northgardu.

Kampania dla jednego gracza stanowi dobre wprowadzenie w grę, pozwalając graczom przetestować style gry różnych klanów i poznać w ten sposób zasady rządzące rozgrywką.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Northgard czerpie sporo z klasycznych RTS-ów pokroju serii Age of Empires, Age of Mythology czy The Settlers. Deweloperzy ze studia Shiro Games nie ograniczyli się jednak do kopiowania utartych schematów gatunku, bazujących na pozyskiwaniu surowców, rozbudowie osady i walce. Jako że akcja gry toczy się na dalekiej północy, w rozgrywce pojawiają się także m.in. elementy survivalowe, a jednym z głównych zadań gracza jest zapewnienie swojemu klanowi przetrwania podczas długich i niezwykle mroźnych zim. Innym wyróżniającym Northgard rozwiązaniem jest ograniczenie liczny budynków na danym obszarze do raptem kilku (od 2 do 5), co wymusza zajmowanie kolejnych ziem, a także dodaje do rozgrywki element taktycznego planowania.

Aby zwyciężyć w Northgard musimy spełnić jeden z kilku warunków: dotrzeć przed innymi wikingami na środek mapy, pokonać wszystkie wrogie klany czy osiągnąć odpowiedni poziom sławy. Nietypowo przedstawia się również wachlarz naszych potencjalnych przeciwników, wśród których znalazły się np. krwiożercze wilki, nieumarli wojownicy oraz cała masa mitycznych kreatur. Podczas zabawy spotkamy również potężnych gigantów, z którymi możemy próbować się zaprzyjaźnić, lub od razu przejść do walki.

Kwestie techniczne

Northgard otrzymało w pełni trójwymiarową, choć utrzymaną w lekko komiksowym stylu oprawę graficzną, ukazaną w klasycznym widoku izometrycznym. Pod względem klimatu produkcja studia Shiro Games budzi słuszne skojarzenia m.in. z odsłonami serii The Settlers.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-6  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 355 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 89 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 107,99 PLN

Gry podobne do Northgard

Klasyfikacja PEGI Northgard

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Northgard

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza
 • 400 MB HDD
 • Windows Vista
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.1 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 400 MB HDD
 • Windows 7/8/10
Recenzja gry Northgard – wreszcie Settlersi XXI wieku!
Recenzja gry Northgard – wreszcie Settlersi XXI wieku!

Recenzja 4 kwietnia 2018, 15:49

Długo myślałem, co można zarzucić Northgardowi, i doszedłem do wniosku, że najbardziej doskwiera mi w nim pewna enigmatyczność systemu ekonomicznego. Zobrazuję to na przykładzie – oto mamy domek rybaków, a w nim dwóch pracowników. Gdy udoskonalimy tę chatkę, produktywność łowców wzrośnie o 20%, a także pojawi się miejsce na jeszcze jednego miłośnika ryb. Możemy także podnieść skuteczność zdobywania pożywienia na danym polu, budując na nim spichlerze. Jeśli jednak mamy dwie chatki rybaków, na dwóch różnych polach, to nie da się sprawdzić, ile konkretnie żywności przynosi jedna, a ile druga. To drobna rzecz, niezbyt przeszkadzająca w grze, ale myślę, że dałoby się to rozwiązać lepiej.

PC
PS4
XONE
Switch
iOS
AND