Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Hearts of Iron III (PC)

Hearts of Iron III PC

Kolejna odsłona popularnej serii strategii historycznych od studia Paradox Interactive, osadzonych w realiach II wojny światowej.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | wojenne | multiplayer | strategiczne wojenne | dwudziestolecie międzywojenne

PC Windows
Okładka Hearts of Iron III (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

7sierpnia2009

4września2009

pudełko PL

Hearts of Iron 3 jest kolejną odsłoną serii cenionych strategii historycznych, tematycznie nawiązujących do II Wojny Światowej. Gracz zajmuje się zarówno organizacją działań militarnych, jak i poznawaniem złożonych zależności gospodarczo-ekonomicznych, politycznych i społecznych. Główną atrakcją trzeciej części cyklu jest możliwość toczenia zmagań na ogromnej mapie świata gry, podzielonej na około 10000 prowincji.

Akcja programu osadzona została w latach 1936-1948. Dzięki takiemu zabiegowi gracz ma czas, aby przygotować wybrane przez siebie państwo do wojennej pożogi, która ogarnęła świat w 1939 roku. Warto zwrócić uwagę, że autorzy Hearts of Iron III, szwedzka firma Paradox, bardzo poważnie traktują historię, dzięki czemu wszystkie autentyczne wydarzenia mające miejsce w okresie owych dwunastu lat mają olbrzymią szansę zaistnieć również w grze. Wszystko bowiem zależy od sposobu prowadzenia rozgrywki i stanu posiadania terytorialnego osoby zasiadającej przed komputerem.

W Hearts of Iron III, podobnie jak i w poprzednich odsłonach serii, autorzy nie narzucają żadnych konkretnych wyborów. Tylko od gracza zależy czy stanie on na czele któregoś z mocarstw, czy też postanowi objąć przywództwo nad którymś z państw nie dysponujących odpowiednimi rezerwami militarnymi i gospodarczymi. W ten sposób niejako samoistnie regulowany jest także poziom trudności zabawy i stające przed nami wyzwania.

W związku z bardzo dużym skomplikowaniem poprzednich części serii i ideą ciągłego rozwoju programu, twórcy zdecydowali się na całkowitą zmianę interfejsu, przez co pomimo swojej złożoności, gra ma szansę trafić nie tylko do zagorzałych miłośników skomplikowanych strategii. Poziom ingerencji w proces decyzyjny rozwoju państwa zależeć będzie tylko i wyłącznie od osoby grającej. Jeżeli jest ona zainteresowana najdrobniejszymi szczegółami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby osobiście doglądała ona przebiegu powstawania nawet najdrobniejszego elementu – czy też poprzez rekrutację poszczególnych batalionów wojska, czy nadzór nad każdym elementem prowadzonych badań naukowych. Osoby mniej zaangażowane w tego typu procesy mogą zaś wydawać jedynie ogólne polecenia i skupić się na tym, co interesuje je najbardziej.

Hearts of Iron III jako pierwsza gra w serii charakteryzuje się w pełni trójwymiarową oprawą graficzną i możliwością niemal dowolnego ustawienia rozdzielczości ekranu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 988 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 288 głosów czytelników.

Gry podobne do Hearts of Iron III

Klasyfikacja PEGI Hearts of Iron III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Hearts of Iron III

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows 2000/XP/Vista
Hearts of Iron III - recenzja gry
Hearts of Iron III - recenzja gry

Recenzja 18 sierpnia 2009, 09:02

Prowadzenie wojny dzięki sztucznej inteligencji jest tak proste jedynie w teorii. Rzeczywiście poradzi ona sobie doskonale z utrzymaniem zachodniego frontu i rozniesieniem polskich sił w pył, ale w późniejszym etapie rozgrywki lub na wyższych poziomach trudności (polepszających głównie sytuację wrogich państw) jest często nieporadna i działa bez większego zamysłu. Przesadne poleganie na skryptach jest więc ryzykowne i nadal musimy doglądać wielu rzeczy sami. Tutaj Hearts of Iron III pokazuje zarówno swoją siłę, jak i słabość. Gra wciągnie na długie godziny fanów serii, wymieniających się na forach opisami przebiegów swoich kampanii i tworzących modyfikacje. Innych graczy, również lubiących wyzwania strategiczne, może odrzucić lub znudzić. Jest nieco przystępniej, ale to nadal tytuł pokazujący nam znaczenie słowa „determinacja”.