Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 stycznia 2011, 09:10

autor: Adrian Werner

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron

Wczoraj rozpoczęła się zorganizowana przez Paradox Interactive impreza, na której zgodnie z obietnicami wydawca ujawnił siedem nowych gier. Ponadto okazało się, że firma jest w doskonałej kondycji finansowej, co zawdzięcza głównie rozwojowi dystrybucji elektronicznej.

Wczoraj rozpoczęła się zorganizowana przez Paradox Interactive impreza, na której zgodnie z obietnicami wydawca ujawnił siedem nowych gier. Ponadto okazało się, że firma jest w doskonałej kondycji finansowej, co zawdzięcza głównie rozwojowi dystrybucji elektronicznej.

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #1

Na początku konferencji Fredrik Wester (prezes Paradox) ogłosił, że w ubiegłym roku jego firma uzyskała o 45% większy przychód niż w 2009 r. Dziesięć lat temu wszyscy mówili Westerowi, że gry hardcorowe wkrótce wyginą. Mimo to Paradox wypuścił pierwszą odsłonę cyklu Europa Universalis, która sprzedała się w 250 tysiącach egzemplarzy. W 2003 r. co chwila można było usłyszeć, że gry pecetowe umierają, a od tego roku do dzisiaj przychody firmy wzrosły aż o 1000%. Doskonale radzi sobie zresztą również GamersGate, czyli będący własnością Paradox serwis dystrybucji elektronicznej. W zeszłym roku jego obroty wzrosły o 45%, a zyski o 300%. Co ciekawe, obecnie 70% egzemplarzy gier z logiem tej firmy sprzedawane jest w dystrybucji elektronicznej.

Ogłoszono ponadto powstanie usługi Paradox Connect. Będzie to serwis gromadzący wszystkie darmowe gry tego wydawcy i ułatwiający komunikację pomiędzy graczami.

Pirates of the Black Cove

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #2

Pierwszym z ujawnionych nowych projektów było Pirates of Black Cove. Będzie to gra strategiczna, w której pokierujemy załogą statku pirackiego. Zabawę zaczniemy od wybrania jednego z kilku kapitanów i skompletowania odpowiedniej załogi. Następnie na przestrzeni trzech kampanii naszym zadaniem będzie szukanie skarbów, walka z innymi statkami, wypełnianie zadań pobocznych, jak również dbanie o posłuszeństwo naszych podwładnych poprzez zapewnianie im stałego dopływu rumu. Ostatecznym celem ma być osiągnięcie tytułu Króla Piratów. Gra tworzona jest wyłącznie na PC i jej premierę zaplanowano na drugi kwartał tego roku. Za produkcję odpowiada zespół Nitro Games, czyli autorzy East India Company oraz Commander: Conquest of the America.

Salem

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #3

Kolejnym ujawnionym projektem okazało się darmowe pecetowe MMORPG zatytułowane Salem. Akcja gry toczyć się będzie w XVII wieku w pełnej magii i mitycznych potworów Nowej Anglii. Gra duży nacisk położy na wznoszenie budynków i tworzenie nowych przedmiotów, a wirtualna ekonomia bazować ma głównie na poczynaniach grających. Nie zabraknie również czarów, alchemii oraz wiedźm. Autorzy chcą stworzyć świat, o kształcie którego decydować będą sami fani. Co ciekawe, zabawa będzie prawdziwie bezlitosna. W każdej chwili możliwe będzie zaatakowanie innych grających czy np. podpalenie ich domostw. Gdy nasza postać zostanie zabita nie będzie żadnej możliwości jej wskrzeszenia i pozostanie nam jedynie stworzenie nowego bohatera. Pozwoli to m.in. na wymierzanie sprawiedliwości przez samych grających. Salem utrzymane ma być w atmosferze klasycznego gotyckiego horroru, a autorzy pełnymi garściami czerpią z dzieł takich pisarzy jak Howard Phillips Lovecraft i Edgar Allan Poe oraz z wizualnego stylu filmów Tima Burtona. Salem ma ukazać się jeszcze w tym roku.

Defenders of Ardania

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #4

Defenders of Ardania będzie z kolei grą strategiczną należącą do popularnego podgatunku tower defense. Akcja osadzona zostanie w świecie znanym z cyklu Majesty, a za produkcję odpowiada zespół Most Wanted Entertainment, czyli autorzy RTS-a Joint Strike Force. Zabawa polegać będzie oczywiście na obronie własnej bazy za pomocą wybudowanych struktur defensywnych. Co ciekawe, możliwe ma być również zagranie jako atakujący. Podczas realizacji tych zadań skorzystamy z ponad 24 typów jednostek oraz takiej samej ilości budynków obronnych. Do wyboru mają być trzy różnorodne rasy. Dużą rolę odegrają też ofensywne i defensywne zaklęcia.

Defenders of Ardania w przeciwieństwie do pozostałych projektów Paradox Interactive ukaże się nie tylko na PC, ale również na iPada, a twórcy planują również wersje na PlayStation 3 oraz Xboksa 360. Premiera zapowiadana jest na drugi kwartał tego roku. Zainteresowanym polecamy obejrzenie galerii screenów oraz pierwszego zwiastuna.

Gettysburg: Armored Warfare

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #5

Kolejnym ujawnionym projektem było łączące elementy strzelanki oraz RTS-a darmowe Gettysburg: Armored Warfare. Gra pozwoli na wzięcie udziału w alternatywnej wersji amerykańskiej wojny domowej. Na pokazanych przez Paradox materiałach graficznych widoczne były nowoczesne karabiny, zbroje bojowe, czołgi oraz sterowce. Autorami są ludzie ze studia Radioactive Software. Na raz w bitwie będzie mogło brać udział do 64 graczy oraz ponad tysiąc jednostek kontrolowanych przez komputer.

Gettysburg: Armored Warfare tworzone jest wyłącznie z myślą o pecetach, a premiera gry ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Naval War Arctic Circle

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #6

Firma Paradox pochwaliła się również, że zamierza wydać morską grę strategiczną Naval War Arctic Circle. Choć akcja toczy się w roku 2030 to oczkiem w głowie autorów jest realizm. W bitwach będą brały udział tylko jednostki istniejące obecnie lub te znajdujące się dzisiaj na stołach kreślarskich wojskowych projektantów. W konflikcie wezmą udział marynarki Wielkiej Brytanii, Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Norwegii. Twórcy obiecują pełne wsparcie dla społeczności moderskiej.

Warto dodać, że nie jest to do końca nowy projekt. Do niedawna tworzony był jednak za własne pieniądze przez członków niezależnego norweskiego studia Turbo Tape Games. Dopiero podpisanie umowy z Paradox umożliwiło rozpoczęcie produkcji pełną parą. Naval War Arctic Circle ukaże się na początku przyszłego roku. Przed premierą zorganizowane zostaną rozległe beta testy.

Hearts of Iron III: For The Motherland

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #7

Seria Hearts of Iron od dawna jest najpopularniejszą marką firmy Paradox, dlatego nikogo nie zdziwiło ujawnienie kolejnego rozszerzenia do trzeciej odsłony tego cyklu.

Dodatek znacząco rozbuduje mechanizmy polityczne gry. Będziemy teraz mogli sami organizować przewroty w innych krajach, choć jednocześnie istnieć ma spore ryzyko, że taki sam los spotka również kontrolowanych przez nas władców. Autorzy obiecują przyśpieszenie tempa rozgrywki, tak abyśmy mogli rozegrać całą kampanię w jeden wieczór. Nie wiemy niestety kiedy dokładnie zostanie wydany ten dodatek.

Hearts of Iron: The Card Game

Siedem nowych gier od Paradoxu, w tym dwie z serii Hearts of Iron - ilustracja #8

Drugą nową produkcją korzystającą z marki Heart of Iron była rozgrywana z poziomu przeglądarki darmowa gra karciana. Zaczynając zabawę otrzymamy jedną z trzech talii początkowych przypisanych konkretnym stronom konfliktu. Do wyboru będą Alianci, Rosjanie oraz państwa Osi. Co tydzień każdy gracz otrzyma za darmo jednego boostera z nowymi kartami. Gra korzystać będzie z systemu mikropłatności pozwalającego kupować dodatkowe boostery.

Zabawa przypominać ma tytuły takie jak Magic: The Gathering. Gracze będą mogli rozgrywać cztery typy kart reprezentujących fabryki (amunicji, broni, czołgów oraz samolotów), które pozostaną na wirtualnym stole przez całą grę i umożliwią przywoływania kart jednostek (tych ma być 120). Twórcy podkreślali, że sieciowa natura karcianki umożliwi dobre zbalansowanie rozgrywki, ponieważ potrzebne zmiany będą mogły być wprowadzane błyskawicznie. Hearts of Iron: The Card Game wypuszczone zostanie w drugim kwartale tego roku.

Pozostałe gry

Na imprezie pokazywano oczywiście również produkcje ujawnione wcześniej. Z ciągu następnych kilku dni dotrze zapewne do nas masa nowych informacji na ten temat. Z tego co wiemy już teraz warto wspomnieć, że produkcja gier Cities in Motion oraz Magicka dobiegła już prawie końca i już wkrótce podane zostaną ostateczne daty premier tych tytułów.