Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Kingdom Hearts - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria gier jRPG, których akcja toczy się w uniwersum łączącym światy cyklu Final Fantasy oraz filmów animowanych wytwórni Disney. Marka została wykreowana przez koncern Square-Enix.

Pomysłodawcą serii jest Tetsuya Nomura, znany z udziału w pracach nad takimi grami jak Final Fantasy VII czy Super Mario RPG. Pierwsze Kingdom Hearts zostało wydane w 2002 roku jako tytuł na wyłączność dla konsoli PlayStation 2. Jego pełnoprawny sequel – Kingdom Hearts II – trafił w ręce graczy trzy lata później. Trzecia część serii, czyli Kingdom Hearts III, była wówczas pieśnią odległej przyszłości, bowiem na sklepowe półki zawitała dopiero w 2019 roku. W kwietniu 2022 roku firma Square Enix zapowiedziała czwartą odsłonę cyklu; Kingdom Hearts 4 miało zapoczątkować nową linię fabularną, zatytułowaną Lost Arc. Oprócz głównych odsłon, na przestrzeni lat seria doczekała się szeregu poprawionych edycji, spin-offów oraz wydań zbiorczych, które trafiały na rozmaite platformy – od konsol stacjonarnych i przenośnych, przez komputery osobiste, aż po urządzenia mobilne. Poplątana chronologia wydarzeń przedstawionych na przestrzeni wszystkich tych odsłon stała się jedną z cech charakterystycznych marki.

Tym co wyróżnia serię Kingdom Hearts na tle innych jRPG-ów, jest unikalne połączenie światów Final Fantasy oraz Disney'a. Fabuła koncentruje się zazwyczaj na perypetiach nastoletniego Sory, którego w walce z siłami ciemności wspierają między innymi postacie znane z takich filmów, jak Herkules, Kubuś Puchatek, Piraci z Karaibów, Zaplątani, Toy Story, Wielka Szóstka czy Kraina Lodu.

Zgodnie z konwencją gatunku, kluczowym elementem zabawy są widowiskowe potyczki z przeciwnikami. Na polu walki kontrolujemy bohatera bezpośrednio, przy czym w wielu momentach możemy liczyć na pomoc postaci sterowanych przez SI.

Od samego początku gry z cyklu Kingdom Hearts wyróżniają się atrakcyjną warstwą audiowizualną. Oprawa graficzna przykuwa uwagę intensywną kolorystyką oraz ciekawym połączeniem stylów manga oraz zachodniej kreskówki.

Według szacunków firmy Square-Enix, sprzedaż gier z cyklu Kingom Hearts liczy się w dziesiątkach milionów egzemplarzy. Najszybciej sprzedającą się odsłoną cyklu było natomiast Kingdom Hearts III, które potrzebowało zaledwie kilku dni, by znaleźć 5 milionów nabywców. Popularność marki znalazła swoje odzwierciedlenie także w postaci zabawek, kolekcjonerskich figurek oraz mangi.

Kingdom Hearts 4
Kingdom Hearts 4

RPG jeszcze nie ogłoszona

Kingdom Hearts 4 to gra jRPG należąca do cyklu łączącego elementy z najpopularniejszych marek firm Square Enix oraz Disney. Projekt oferuje zręcznościowy system walki, duży wybór znanych postaci oraz grafikę wykorzystującą silnik Unreal Engine 5.

PS5XSX

Kingdom Hearts: Melody of Memory
Kingdom Hearts: Melody of Memory

Zręcznościowe 13 listopada 2020

Kingdom Hearts: Melody of Memory to gra łącząca cechy charakterystyczne dla tytułów akcji oraz produkcji rytmicznych. Dzieło wykorzystuje postacie, świat i muzykę znaną z cyklu Kingdom Hearts i zostało opracowane przez firmę Square Enix.

PCPS4XONESwitch

Kingdom Hearts III Re:Mind
Kingdom Hearts III Re:Mind

RPG 23 stycznia 2020

Duży fabularny dodatek do Kingdom Hearts III. RE:Mind zawiera historię rozszerzającą podstawkę, wraz z trójką grywalnych bohaterów w nowych scenariuszach, a także kolejnymi transformującymi się broniami i niewidzianymi wcześniej przeciwnikami.

PCPS4XONESwitch

Kingdom Hearts III
Kingdom Hearts III

RPG 29 stycznia 2019

Trzecia pełnoprawna odsłona popularnej serii gier jRPG zapoczątkowanej w 2002 roku. Kingdom Hearts III jest zwieńczeniem historii rozgrywającej się w oryginalnym uniwersum fantasy, stanowiącym połączenie świata filmów i seriali Disneya ze światem cyklu Final Fantasy.

PCPS4XONESwitch

Kingdom Hearts: VR Experience
Kingdom Hearts: VR Experience

Przygodowe 23 stycznia 2019

Interaktywny film o serii Kingdom Hearts wykorzystujący technologię rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Kingdom Hearts: VR Experience pozwala doświadczyć najważniejszych wydarzeń z historii cyklu.

PS4

Kingdom Hearts: The Story So Far
Kingdom Hearts: The Story So Far

RPG 30 października 2018

Pudełkowy pakiet wszystkich odsłon serii Kingdom Hearts, które ukazały się przed premierą Kingdom Hearts III. Wchodzące w skład zestawu gry to remastery, które od pierwowzorów różnią się m.in. dodatkową zawartością i poprawioną oprawą graficzną.

PS4

Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX
Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX

RPG 28 marca 2017

Kompilacja pierwszych gier serii Kingdom Hearts, stworzonych przez Square-Enix we współpracy z Disneyem. Pakiet obejmuje: KH FINAL MIX, KH Re:Chain of Memories, KH II FINAL MIX, KH Birth by Sleep FINAL MIX oraz zremasterowane przerywniki filmowe z KH 358/2 Days oraz KH Re:coded.

PCPS4XONESwitch

Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue
Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue

RPG 12 stycznia 2017

W skład Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue wchodzi odświeżona wersja Kingdom Hearts: Dream Drop Distance, Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep-A Fragmentary Passage oraz godzinny film Kingdom Hearts X Back Cover. Rozgrywka nastawiona jest na wartką i efektowną akcję, a jej trzon stanowi eksploracja fantastycznego środowiska, walka z napotkanymi po drodze przeciwnikami oraz rozwój prowadzonego do boju bohatera.

PCPS4XONESwitch

Kingdom Hearts: Unchained X
Kingdom Hearts: Unchained X

RPG 2 września 2015

Mobilna wersja przeglądarkowej gry Kingdom Hearts X, należącej do jednej z najważniejszych marek jRPG-ów w katalogu wydawniczym firmy Square Enix. Aplikacja jest dostępna za darmo i zawiera opcjonalne mikropłatności. Pod względem fabularnym Kingdom Hearts: Unchained X jest prequelem serii Kingdom Hearts, a więc stanowi ciekawą propozycję nie tylko dla nowych graczy, lecz także dla fanów cyklu. Jest to również produkcja uproszczona względem podstawowych odsłon. Podczas rozgrywki trafiamy do rozmaitych lokacji inspirowanych bajkami Disneya, gdzie walczymy ze stworami znanymi jako Heartless. Sednem zabawy są turowe potyczki oparte na systemie medali. Podczas kolejki otrzymujemy jeden punkt akcji za każdy medal, w który wyposażona jest postać. Stukając w przeciwnika lub przeciągając palec po ekranie, wyprowadzamy atak w stronę pojedynczego wroga lub całej grupy. Ponadto możemy wykorzystywać specjalne zdolności zapewniane przez medale, dodatkowo rozwijane w trakcie rozgrywki. Baśniowy klimat Kingdom Hearts: Unchained X podkreśla rysunkowa grafika 2D.

ANDiOS

Kingdom Hearts HD 2.5 Remix
Kingdom Hearts HD 2.5 Remix

RPG 2 grudnia 2014

Kolejny zestaw odświeżonych wersji gier z serii Kingdom Hearts. Tym razem w skład pakietu wchodzą następujące pozycje: Kingdom Hearts II: Final Mix, Kingdom Hearts: Birth by Sleep Final Mix oraz Kingdom Hearts Re:Coded. Pierwsza z nich jest rozszerzoną edycją drugiej głównej odsłony cyklu znanej z konsoli PlayStation 2, druga to specjalne wydanie pierwszej części serii wydanej na konsolę przenośną PlayStation Portable, z kolei trzecia, wywodząca się z handhelda Nintendo DS, rozwija wątki fabularne ukazane w Kingdom Hearts: Birth by Sleep Final Mix. Wszystkie produkcje przystosowano pod kątem systemu sterowania do obsługi za pomocą pada konsoli PlayStation 3 / PlayStation 4, a także poddano graficznemu liftingowi, oferując wsparcie dla standardu HD.

PS4PS3

Kingdom Hearts HD 1.5 Remix
Kingdom Hearts HD 1.5 Remix

RPG 14 marca 2013

Poprawiona i udoskonalona wersja gier Kingdom Hearts oraz Kingdom Hearts Re: Chain of Memories. Oba tytuły mogą pochwalić się poprawioną oprawą graficzną oraz obsługą troefów. Kolekcję wzbogacają również przerywniki filmowe w HD oraz fabularny skrót Kingdom Hearts 358/2 Days.

PS4PS3

Kingdom Hearts: Dream Drop Distance
Kingdom Hearts: Dream Drop Distance

RPG 29 marca 2012

Dream Drop Distance to siódma odsłona popularnej serii RPG-ów Kingdom Hearts, w której przeplatają się światy stworzone przez SquareEnix i Disneya.

3DS

Kingdom Hearts: Re:Coded
Kingdom Hearts: Re:Coded

RPG 7 października 2010

Kingdom Hearts: Re:Coded to remake gry, która w 2009 trafiła na telefony komórkowe Japończyków. Studio Square-Enix odpowiedzialne za tego oryginalnego cRPG-a, w którym pojawili się bohaterowie Final Fantasy oraz Disneya, postanowili odtworzyć historię na przenośnej konsoli Nintendo.

NDS

Kingdom Hearts: Birth by Sleep
Kingdom Hearts: Birth by Sleep

RPG 9 stycznia 2010

Kingdom Hearts: Birth by Sleep to japońska gra cRPG, kontynuacja trylogii Kingdom Hearts. Za produkt odpowiada studio Square-Enix odpowiedzialne za bestsellerowy cykl Final Fantasy.

PSP

Kingdom Hearts: 358/2 Days
Kingdom Hearts: 358/2 Days

RPG 30 maja 2009

Kolejna odsłona popularnej serii japońskich gier RPG łączących światy z produkcji studia Square Enix z postaciami oraz krainami z animowanych filmów wytwórni Disney. Autorom udało się przenieść do gry większość elementów znanych z pierwszej i drugiej części, wydanych na PlayStation 2. Zabawa polega na eksploracji bajkowych terenów, prowadzeniu dramatycznych rozmów z innymi postaciami, a także uczestniczeniu w zręcznościowych walkach.

NDS

Kingdom Hearts II
Kingdom Hearts II

RPG 28 marca 2006

Oto połączenie dwóch światów: animacji firmowanych od dziesiątków lat nazwiskiem Walta Disneya oraz uniwersum „Final Fantasy”, genialnej serii gier wideo. W ten sposób, na gruncie rozrywki i popkultury, Ameryka spotyka się z Japonią.

PS2

Kingdom Hearts: Chain of Memories
Kingdom Hearts: Chain of Memories

RPG 7 grudnia 2004

Kolejna odsłona popularnej serii japońskich gier RPG łączących światy z produkcji studia Square Enix z postaciami oraz krainami z animowanych filmów wytwórni Disney. Wizualnie całość przypomina 16-bitowe produkcje z tego gatunku. Natomiast system walk przypomina ten z PlayStation 2 i łączy elementy karcianki z aspektami zręcznościowymi.

GBA

Kingdom Hearts
Kingdom Hearts

RPG 16 września 2002

Niegdyś była sobie gra imieniem Zelda. Okazała się piękna i zapamiętano ja na zawsze. W końcu twórcy nie mniej ujmującej serii Final Fantasy połączyli swój świat z uniwersum Disneya wzorując się w wielu elementach na Zeldzie właśnie.

PS2