Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dead or Alive - seria gier

Seria zręcznościowych bijatyk 3D w stylistyce anime. Cykl wykreowany został przez studio Team Ninja przy wydawniczym wsparciu ze strony koncernu Tecmo. Marka zdobyła popularność wśród graczy przede wszystkim z uwagi na obecność bohaterek o mocno wyeksponowanych kobiecych kształtach.

Twórcą serii Dead or Alive jest Tomonobu Itagaki. Pierwsza gra z cyklu ukazała się w 1996 roku na automatach do gier oraz konsolach Sega Saturn i PlayStation. Na kontynuację – Dead or Alive 2 - gracze musieli poczekać trzy lata i następne dwa na Dead or Alive 3 (2001). Wydana w 2006 roku czwarta część serii była zarazem ostatnią stworzoną przy udziale Itagaki'ego. Kolejna pełnoprawna odsłona cyklu – Dead or Alive 5 - pojawiła się na sklepowych półkach w 2012 roku, natomiast w 2019 wyszła najnowsza część - Dead or Alive 6. Należy jednak zauważyć, że poszczególne gry z serii wydawane są często w zmienionych lub rozszerzonych edycjach (np. Dead or Alive 2: Hardcore i Dead or Alive 5 Plus). Ponadto marka doczekała się całego szeregu spin-offów takich jak Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball (2003), The Girls of Dead or Alive: Blackjack (2009) czy Dead or Alive Paradise (2010).

W przypadku gier stanowiących główne odsłony serii, fabuła koncentruje się wokół wydarzeń związanych z tytułowym turniejem wschodnich sztuk walki, organizowanym przez tajemniczą korporację DOATEC (Dead or Alive Tournament Executive Committee). Areną walk są różne zakątki świata – od Arktyki aż po tropikalne lasy Amazonii. Uczestnicy zawodów (wśród których pojawiają się takie postaci jak: Zack, Kasumi, Raidou, Hayate, Helena i Ryu Hayabusa) kierują się odrębnymi motywami i preferują zróżnicowane style walki.

Cechą charakterystyczną serii są między innymi specjalne, interaktywne obszary znajdujące się poza polem walki, zwane strefami zagrożenia (Danger Zones). Jeśli nieuważny gracz wkroczy na taki obszar, jego postać może otrzymać dodatkowe obrażenia, a także dać przeciwnikowi nieco przewagi. Kolejnym elementem, z którego znany jest cykl Dead or Alive są modele wojowniczek, których kobiece walory są wyjątkowo wyeksponowane, a często wręcz przejaskrawione. Już w pierwszej części gracz otrzymuje możliwość aktywowania specjalnego trybu, w którym piersi bohaterek falują podczas starcia. Z tradycją zrywa jednak najnowsza część serii, stawiająca na bardziej realistyczne modele i ich animacje.

Na tle konkurencyjnych bijatyk 3D cykl Dead or Alive wyróżnia się przede wszystkim dynamiką starć i systemem kontrataków. Zabawa koncentruje się na szybkim wyprowadzaniu dziesiątków ciosów i łączeniu ich w widowiskowe kombinacje. Zastosowanie odpowiedniej zasłony pozwala we właściwym momencie przerwać atak przeciwnika potężnym przeciwuderzeniem.

Seria słynie również z wysokiej jakości trójwymiarowej oprawy wizualnej w stylistyce anime. Grafika imponowała już w chwili debiutu i szybko sprawiła, że gra uznana została za jedną z najlepiej wyglądających przedstawicielek gatunku. Dead or Alive 6 oferuje też wsparcie dla rozdzielczości 4K oraz system dynamicznego oświetlenia

Popularność cyklu Dead or Alive znalazła swoje odzwierciedlenie w formie ekranizacji. Wyreżyserowany przez Corey'a Yuena film DOA: Dead or Alive trafił do kin w 2007 roku. Produkcja okazała się całkowitą klapą, a dochody ze sprzedaży biletów nie pokryły nawet połowy poniesionych kosztów.

Zgodnie z danymi z 2016 roku seria Dead or Alive sprzedała się w 9,7 miliona fizycznych kopii na całym świecie.

Dead or Alive 6
Dead or Alive 6

Bijatyki 1 marca 2019

Pełnoprawna szósta część popularnego cyklu bijatyk, za którego produkcję odpowiadają japońskie studio Team Ninja oraz firma Koei Tecmo. Odsłona ta oferuje ulepszony system walki, przygotowany z myślą o początkujących fanach bijatyk, a także nowy silnik graficzny, oferujący bardziej realistyczną stylistykę i fizykę obiektów.

PCPS4XONE

Dead or Alive: Xtreme 3
Dead or Alive: Xtreme 3

Sportowe 24 marca 2016

Spin-offowa odsłona rozwijanej przez ekipę Team Ninja serii bijatyk Dead or Alive, w której występują wyłącznie znane z innych części cyklu postacie płci żeńskiej. Pod względem mechaniki Dead or Alive: Xtreme 3 nie ma nic wspólnego z serią macierzystą, będąc zestawem kilku zręcznościowych minigier, z których każda opiera się na nieco innych założeniach. Podczas zabawy możemy np. toczyć pojedynki w siatkówce plażowej, które choć bazują na prawdziwych zasadach - nie mają żadnej głębi taktycznej, a do zwycięstwa wystarczą wyłącznie zręczne palce. Z kolei podczas wspinania się po skałach musimy wciskać wyświetlane na ekranie przyciski w odpowiednich momentach. Wśród innych trybów rozgrywki znaleźć możemy też m.in. grę w karty czy bieg po plaży. W miarę odnoszenia sukcesów, stopniowo odblokowujemy kolejną zawartość np. nowe kostiumy dla bohaterek. Prócz tego, dziewczyny mogą również podejmować szereg innych aktywności, np. umawiać się na randki lub robić zdjęcia w trybie Photo Paradise.

PS4SwitchPSV

Dead or Alive 5 Last Round
Dead or Alive 5 Last Round

Bijatyki 20 lutego 2015

Za powstanie gry odpowiada studio Team Ninja, zajmujące się równolegle także cyklem Ninja Gaiden. Cechą charakterystyczną serii są pełne dynamiki walki, z opcją przechwytywania ciosów skierowanych na poszczególne partie ciała. Rywalizacja toczy się na rozsianych po całym świecie, wielopoziomowych arenach, pełnych obiektów ulegających zniszczeniu w trakcie walk.

PCPS4XONEX360PS3

Dead or Alive 5 Ultimate
Dead or Alive 5 Ultimate

Bijatyki 3 września 2013

Rozszerzona wersja Dead or Alive 5, zręcznościowej bijatyki studia Team Ninja. Tytuł został wzbogacony między innymi o nowe tryby rozgrywki, areny oraz bohaterów. W sumie Dead or Alive 5 Ultimate zawiera ponad dwadzieścia grywalnych postaci, wśród których pojawili się m.in. znani z cyklu Ninja Gaiden Ryu Hayabusa i Momiji, wojowniczki ninja Kasumi oraz Ayane, zapaśniczka Tina, szalony Zack, a także kilkoro debiutantów. System walki w Dead or Alive 5 Ultimate wymaga od gracza agresywnego przypierania wroga do ściany oraz przechwytywania ciosów skierowanych na poszczególne partie ciała, a pojedynki cechuje spora dynamika. W grze pojawia się również osławiona fizyka biustu wojowniczek, będąca jedną z cech rozpoznawczych całego cyklu. Starcia toczą się na wielopoziomowych, trójwymiarowych arenach, których elementy mogą ulec zniszczeniu. Dead or Alive 5 Ultimate oferuje kilkanaście wariantów rozgrywki, zarówno solowych, jak i sieciowych. Wśród trybów dla jednego gracza obecna jest również kampania fabularna z końcowym bossem.

X360PS3

Dead or Alive 5 Plus
Dead or Alive 5 Plus

Bijatyki 19 marca 2013

Specjalna wersja piątej odsłony słynnej serii bijatyk, przeznaczona na PlayStation Vita. Gra została wzbogacona o obsługę niektórych elementów charakterystycznych konsoli (np. ekranu dotykowego). Twórcy zawarli w niej także wiele poprawek, zmian i nowości, które weszły także w skład łatki wypuszczonej na PlayStation 3 i Xboksie 360.

PSV

Dead or Alive 5
Dead or Alive 5

Bijatyki 25 września 2012

Piąta część serii zręcznościowych bijatyk Dead or Alive, stworzonej i rozwijanej przez studio Team Ninja. Dead or Alive 5 pozwala wcielić się w ponad dwadzieścia postaci, wśród których mamy zarówno dobrze znanych wojowników, takich jak Ryu Hayabusa i Momiji z cyklu Ninja Gaiden, wojowniczki ninja Kasumi oraz Ayane, zapaśniczkę Tinę, szalonego Zacka, jak i kilkoro nowych bohaterów. Dodatkowo postaci te da się personalizować dzięki wielu strojom do odblokowania. Tradycyjnie gracz bierze udział w dynamicznych pojedynkach, w których kluczem do zwycięstwa jest agresywne przypieranie przeciwnika do ściany oraz przechwytywanie ciosów skierowanych na poszczególne partie ciała. Powraca też flagowy element serii – fizyka biustu wojowniczek. Walki rozgrywają się na wielopoziomowych, trójwymiarowych arenach, których elementy mogą ulec zniszczeniu. Oprócz głównego trybu solowego, wzbogaconego o tło fabularne i końcowego bossa, Dead or Alive 5 oferuje kilkanaście innych wariantów rozgrywki, w tym wieloosobowych.

X360PS3

Dead or Alive: Dimensions
Dead or Alive: Dimensions

Bijatyki 19 maja 2011

Kolejna część znanej serii bijatyk, tym razem zmierzająca tylko i wyłącznie na przenośną konsolkę. Gra cechuje się niesamowitą dynamiką i stosunkowo prostym do opanowania systemem walki.

3DS

Dead or Alive Paradise
Dead or Alive Paradise

Sportowe 2 kwietnia 2010

Gra będąca pobocznym projektem w stosunku do serii bijatyk Dead or Alive. Całość to w rzeczywistości zestaw rozbudowanych mini-gierek, w którym odwiedzamy tropikalną wyspę i wcielamy się w gorące bohaterki z głównego cyklu. Wśród konkurencji znalazły się m.in. siatkówka plażowa, zawody na basenie, jak również rozgrywki hazardowe w lokalnym kasynie.

PSP

Dead or Alive: Xtreme 2
Dead or Alive: Xtreme 2

Sportowe 21 listopada 2006

Dead or Alive: Xtreme 2 jest kontynuacją Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball - jednej z najlepszych pozycji, przeznaczonych dla konsoli Xbox pierwszej generacji. Utalentowani fachowcy z dalekowschodniej korporacji Tecmo zadedykowali dwójkę wyłącznie następcy urządzenia Microsoftu.

X360

Dead or Alive 4
Dead or Alive 4

Bijatyki 29 grudnia 2005

Kolejna odsłona słynnej serii zręcznościowych bijatyk od studia Team Ninja. W Dead or Alive 4 pojawia się troje nowych grywalnych postaci: Eliot, mężczyzna walczący stylem Keii Ken, opartym na szybkich ciosach otwartą dłonią, Kokoro, czarnowłosa piękność używająca stylu Akiry z Virtua Fighter, oraz zapaśniczka z twarzą zasłoniętą maską. Oprócz nich zagrać możemy wojownikami znanymi z poprzednich odsłon, m.in. Ryu Hayabusą czy Kasumi. Pod względem mechaniki rozgrywki jest to bijatyka w starym stylu – naprzeciw siebie staje dwóch zawodników, którzy walczą do upadłego. W Dead or Alive 4 dopracowano zasady kontrataków, by defensywa stała się równie ważna co atak. Pojedynki toczą się na wielopoziomowych arenach, pełnych możliwych do zniszczenia elementów oraz różnych niespodzianek, takich jak przejeżdżające samochody, które da się wykorzystać przeciw oponentowi. Gra zawiera rozbudowane opcje sieciowe, w tym klany i międzynarodowe turnieje, a także poprawioną grafikę i fizykę postaci.

X360

Dead or Alive Ultimate
Dead or Alive Ultimate

Bijatyki 1 stycznia 2004

Wspaniała seria bijatyk Dead or Alive, której bodajże największymi plusami jest wspaniała grafika i bardzo dobrze wyważony system walki, doczekała się kolejnej części z podtytułem Ultimate.

XBOX

Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball
Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball

Sportowe 22 stycznia 2003

„Xtreme Beach Volleyball” to alternatywna gra z serii „Dead or Alive”. Nie jest to już bowiem trójwymiarowa bijatyka, lecz gra sportowa z wieloma dodatkowymi elementami.

XBOX

Dead or Alive 3
Dead or Alive 3

Bijatyki 15 listopada 2001

Trzecia część jednej z najlepszych serii bijatyk tworzonych przez ekipę Team Ninja, twórców między innymi kultowego Ninja Gaiden.

XBOX

Dead or Alive 2: Hardcore
Dead or Alive 2: Hardcore

Bijatyki 25 października 2000

Dead or Alive 2: Hardcore jest kolejną odsłoną niezwykle popularnej serii gier z gatunku bijatyk. Udział w efektownych walkach, w trakcie których mamy także okazję podziwiać kobiece wdzięki bierzemy dzięki firmie Team Ninja - twórców między innymi kultowego hitu Ninja Gaiden.

PS2

Dead or Alive
Dead or Alive

Bijatyki 31 marca 1998

Pierwsza odsłona popularnej serii trójwymiarowych bijatyk tworzonych przez studio Team Ninja. Cechą szczególną tytułu jest uproszczone w stosunku do innych przedstawicieli gatunku sterowanie, stawiające przede wszystkim na szybkość i stosowanie kontrataków. Gra wsławiła się także nietypową możliwością włączenia trybu, w którym biusty grywalnych wojowniczek nienaturalnie podskakują w trakcie walki.

PS1