Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS1
Okładka Dead or Alive (PS1)
OkładkaDead or Alive (PS1)

Dead or Alive PS1

Pierwsza odsłona popularnej serii trójwymiarowych bijatyk tworzonych przez studio Team Ninja. Cechą szczególną tytułu jest uproszczone w stosunku do innych przedstawicieli gatunku sterowanie, stawiające przede wszystkim na szybkość i stosowanie kontrataków.

Bijatyki | beat 'em up | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dead or Alive Premiera PS1

31marca1998

producent: Team Ninja wydawca: Koei Tecmo

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Wydana na platformę PS1 Dear or Alive to pierwsza odsłona jednej z najpopularniejszych serii trójwymiarowych bijatyk. Stworzona przez studio Team Ninja produkcja pierwotnie ukazała się w 1995 roku na automatach, by w kolejnych latach doczekać się portów na konsole Sega Saturn oraz PlayStation. Duży sukces finansowy gry uratował jej wydawcę, Tecmo, przed bankructwem.

Mechanika

System walki w Dead or Alive na PS1 jest mocno inspirowany innym popularnym przedstawicielem gatunku, Virtua Fighter. Pracownicy studia Team Ninja pokusili się jednak o wprowadzenie rozwiązań wyróżniających ich dzieło na tle konkurencji. Choć sednem zabawy pozostają pojedynki jeden na jednego między charakterystycznymi wojownikami, to produkcja stawia przede wszystkim na szybkość, dając graczowi niewiele czasu na reakcję na działania oponenta. Sterowanie jest uproszczone na tle innych bijatyk, lecz mniejszą liczbę możliwych do wykonania ataków rekompensuje mocno rozbudowany system kontrataków.

Istotną cechą szczególną Dead or Alive jest też konstrukcja aren. Poza granicami pola walki znajdują się tzw. strefy zagrożenia (Danger Zones). Nieuważny wojownik może zostać na ich terenie łatwo wystrzelony w powietrze, dając swemu oponentowi szansę na wykonanie śmiercionośnej kombinacji ataków. Do dyspozycji graczy oddano jedenaście postaci, z czego dwie zadebiutowały dopiero w konsolowej wersji gry.

Kwestie techniczne

W chwili debiutu oprawa wizualna Dead or Alive na PS1 imponowała i był to jeden z najlepiej wyglądających przedstawicieli gatunku na rynku. Tytuł szczególnie mocno zasłynął dzięki wysokiej jakości modeli wojowniczek oraz możliwości aktywowania specjalnego trybu, w którym piersi kobiet falowały w trakcie starcia.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 1 CD

Wymagania wiekowe Dead or Alive: 16+