Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tony Hawk - seria gier

Firmowana nazwiskiem popularnego skateboardzisty seria gier zręcznościowych, w których gracze mogą sprawdzić swoje umiejętności wykonywania widowiskowych tricków na deskorolce. Cykl został wykreowany przez studio Neversoft, a wydawaniem jego kolejnych odsłon zajmuje się sprawująca pieczę nad marką firma Activision.

Historię serii podzielić można na kilka okresów. Pierwszy rozpoczął się w 1999 roku, wraz z premierą gry Tony Hawk's Pro Skater, a zakończył w 2002 roku, po wydaniu Tony Hawk's Pro Skater 4. Drugi rozdział otworzyła gra Tony Hawk's Underground, a dobiegł on końca dwa lata później, po ukazaniu się gry Tony Hawk's American Wasteland. Następne trzy produkcje z serii – Tony Hawk's Downhill Jam (2006), Tony Hawk's Project 8 (2006) i Tony Hawk's Proving Ground (2007) – zalicza się do trzeciego okresu. Tony Hawk's Motion (2008) to początek czwartej ery (spin-offów), do której przynależą również Tony Hawk: Ride (2009) i Tony Hawk: Shred (2010). Najnowszy rozdział w dziejach marki to epoka HD, której początek dał remake Tony Hawk's Pro Skater HD, wydany w 2012 roku. Po nim do sprzedaży trafił Tony Hawk’s Pro Skater 5, który w żadnym wypadku nie przypadł do gustu fanom cyklu. Plamę na honorze marki zmazała wydana w 2020 roku kompilacja Tony Hawk’s Pro Skater 1+2, zawierająca odświeżone wersje dwóch pierwszych części serii.

Na przestrzeni lat gry z serii Tony Hawk trafiły na wszystkie wiodące platformy sprzętowe – od konsol piątej generacji aż po nowoczesne smartfony i tablety. W ich tworzenie zaangażowane były takie studia jak: Neversoft, Edge of Reality, Natsume, Treyarch, Vicarious Visions, Shaba Games, HotGen, Gearbox Software, Beenox, Visual Impact, Toys For Bob, SuperVillain Studios, Page 44 Studios, Creat Studios, Robomodo i Buzz Monkey.

Warto odnotować, że poza patronem marki – Tonym Hawkiem – w większości gier z cyklu pojawiały się także inne gwiazdy skateboardingu, w tym chociażby Kareem Campbell, Rune Glifberg, Bob Burnquist, Eric Koston, Bam Margera, Rodney Mullen i Geoff Rowley. Mocną stronę serii stanowią również licencjonowane utwory, które przygrywają nam podczas jazdy na deskorolce.

Tony Hawk's Pro Skater 1+2
Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Sportowe 4 września 2020

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 to kompletnie odświeżone wersje pierwszych dwóch odsłon kultowej serii poświęconej ekstremalnej jeździe na deskorolce. Za zremasterowanie gier odpowiada studio Vicarious Visions, a zmiany nie ograniczają się wyłącznie do podbicia rozdzielczości.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Tony Hawk's Pro Skater 5
Tony Hawk's Pro Skater 5

Sportowe 29 września 2015

Piąta pełnoprawna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier sportowych poświęconych deskorolce, powracająca po dłuższej przerwie za sprawą studia Robomodo – autorów RIDE, SHRED oraz Tony Hawk’s Pro Skater HD. Gra jest powrotem do korzeni cyklu i jego pierwotnej formuły. Podobnie jak w oryginale sprzed lat, gracze otrzymują szereg misji i wyzwań, które należy wykonać w jednej z kilku dostępnych lokacji. Model rozgrywki zachował czysto zręcznościowy charakter: na poszczególnych mapach znaleźć możemy rozmaite power-upy, a w niektórych miejscach podczas jazdy na desce możemy również używać pocisków i rzucać różnymi przedmiotami w określone cele. Naszymi awatarami są tradycyjnie popularni skaterzy, których umiejętności ulepszamy wraz z postępami zabawy. Rozgrywka może toczyć się w trybie jedno- lub wieloosobowym (w wariancie kooperacji lub współzawodnictwa). Całości dopełnia funkcjonalny edytor, pozwalający na projektowanie własnych skateparków i dzielenie się nimi ze znajomymi.

PS4XONEX360PS3

Tony Hawk's Pro Skater HD
Tony Hawk's Pro Skater HD

Zręcznościowe 18 lipca 2012

Tony Hawk's Pro Skater HD to przygotowana przez studio Robomodo gra zręcznościowa, adresowana do fanów ekstremalnej jazdy na deskorolce. Gracze mogą spróbować swoich umiejętności wykonując efektowne akrobacje w lokacjach znanych z pierwszych odsłon serii Tony Hawk's. Tytuł przeznaczony został wyłącznie do dystrybucji elektronicznej.

PCX360PS3

Tony Hawk: SHRED
Tony Hawk: SHRED

Sportowe 26 października 2010

Tony Hawk: SHRED jest sequelem wydanej w 2009 roku gry zręcznościowej Tony Hawk: RIDE i jednocześnie jedenastą odsłoną skaterskiego cyklu sygnowanego nazwiskiem legendy tego sportu. Tym razem deweloperzy ze studia Robomodo postanowili zrewolucjonizować serię wprowadzając możliwość jazdy nie tylko na wirtualnej deskorolce, ale również desce snowboardowej.

X360PS3Wii

Tony Hawk: RIDE
Tony Hawk: RIDE

Sportowe 17 listopada 2009

Tony Hawk: RIDE jest dziesiątą odsłoną serii zręcznościówek, sygnowanych nazwiskiem słynnego skateboardzisty. Gra wyprodukowana została przez studio Robomodo i wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem innowacyjnego kontrolera w kształcie deski snowboardowej, na którym można wykonywać efektowne triki.

X360PS3Wii

Tony Hawk's Motion
Tony Hawk's Motion

Sportowe 18 listopada 2008

Tony Hawk’s Motion to kolejna gra firmowana nazwiskiem słynnego mistrza deskorolki. Skierowana jest do wszystkich miłośników sportów ekstremalnych.

NDS

Tony Hawk's Proving Ground
Tony Hawk's Proving Ground

Sportowe 15 października 2007

Tony Hawk’s Proving Ground to kolejna odsłona popularnej serii gier traktujących o jeździe na deskorolce. Za produkcję odpowiada studio Neversoft, ta sama firma, która tworzyła wcześniejsze tytuły sygnowane nazwiskiem słynnego skatera. Podobnie jak jej poprzedniczki, gra ukazała się w wersji na różne platformy sprzętowe i została wydana przez Activison.

X360PS3PS2WiiNDS

Tony Hawk's Project 8
Tony Hawk's Project 8

Sportowe 7 listopada 2006

Tony Hawk’s Project 8 jest symulatorem jazdy na deskorolce, należącym do popularnej serii. Pragnąc wykorzystać moc, drzemiącą w konsolach starszej i nowszej generacji, developerzy stworzyli engine do podstaw. Zadbali o zaawansowaną fizykę, realistyczny model jazdy i rozbudowaną animację każdego tricku.

X360PS3PS2PSPXBOX

Tony Hawk's Downhill Jam
Tony Hawk's Downhill Jam

Sportowe 24 października 2006

Tony Hawk's Downhill Jam to kolejna gra, firmowana nazwiskiem amerykańskiego mistrza jazdy na deskorolce.

PS2WiiNDSGBA

Tony Hawk's American Wasteland
Tony Hawk's American Wasteland

Sportowe 18 października 2005

Tony Hawk’s American Wasteland jest następną grą zręcznościową z serii, firmowanej nazwiskiem znanego amerykańskiego sportowca. System zabawy przypomina dwie odsłony Tony Hawk’s Underground, a akcję umiejscowiono tylko na terenie Los Angeles (obecność prawdziwych lokacji pokroju Hollywood itd.).

PCX360PS2XBOXGCN

Tony Hawk's American Sk8land
Tony Hawk's American Sk8land

Sportowe 18 października 2005

Tony Hawk's American Sk8land to kolejna część popularnego cyklu wirtualnych symulacji jazdy na deskorolce, opatrzonego nazwiskiem amerykańskiego mistrza skateboardingu.

NDSGBA

Tony Hawk's Underground 2 Remix
Tony Hawk's Underground 2 Remix

Sportowe 15 marca 2005

Tony Hawk's Underground 2 Remix to specjalna kieszonkowa wersja gry, będącej elementem znanego cyklu wirtualnych symulacji jazdy na deskorolce, firmowanego nazwiskiem amerykańskiego mistrza tej dyscypliny. Omawiany produkt dostępny jest wyłącznie dla posiadaczy konsoli Sony PlayStation Portable.

PSP

Tony Hawk's Underground 2
Tony Hawk's Underground 2

Zręcznościowe 4 października 2004

Kolejna odsłona słynnej zręcznościowej serii. Wcielamy się w postać skatera i wykonujemy zwariowane triki, przemieszczając rozbudowane i zarazem wypełnione interaktywnymi obiektami plansze.

GBA

Tony Hawk's Underground 2: World Destruction Tour
Tony Hawk's Underground 2: World Destruction Tour

Sportowe 4 października 2004

Kolejna część bardzo popularnej serii symulacji jazdy na deskorolce, sygnowanej nazwiskiem słynnej gwiazdy tego sportu – Tony’ego Hawka.

PCPS2XBOXGCN

Tony Hawk's Underground
Tony Hawk's Underground

Sportowe 27 października 2003

Gwiazdor deski imieniem Tony Hawk daje pole do popisu właśnie Tobie. Zajmij jego miejsce lub po prostu zostań bardziej sławny, niż sam mistrz.

PS2XBOXGBAGCN

Tony Hawk's Pro Skater 4
Tony Hawk's Pro Skater 4

Sportowe 23 października 2002

Czwarta odsłona popularnej serii gier sportowych o jeździe na deskorolce i wykonywaniu zapierających dech w piersiach ewolucji. Stworzona przez Neversoft produkcja dalej rozwijany sprawdzony model zabawy, wprowadzając przy okazji szereg nowości, w tym m.in. w trybie kariery.

PCPS1PS2XBOXGBAGCN

Tony Hawk's Pro Skater 3
Tony Hawk's Pro Skater 3

Sportowe 28 października 2001

Trzecia odsłona popularnego cyklu gier sportowych traktujących o niesamowitych ewolucjach wykonywanych przy użyciu deskorolki. Tony Hawk's Pro Skater 3 przynosi kilka nowości w mechanice i znacznie usprawnioną oprawę audiowizualną.

PCPS1PS2XBOXGBAGCN

Tony Hawk's Pro Skater 2
Tony Hawk's Pro Skater 2

Sportowe 20 września 2000

Tony Hawk's Pro Skater 2 jest kontynuacją wydanej w 1999 roku gry sportowej o jeździe na deskorolce, sygnowanej nazwiskiem słynnego skateboardzisty. W stosunku do pierwowzoru tytuł przynosi szereg usprawnień w warstwie audiowizualnej, a także rozbudowuje mechanikę zabawy o nowe elementy.

PCPS1GBA

Tony Hawk's Skateboarding
Tony Hawk's Skateboarding

Sportowe 31 sierpnia 1999

Pierwsza odsłona słynnej serii gier zręcznościowych adresowanych do fanów ekstremalnej jazdy na deskorolce. Produkcja pozwala pokierować znanymi skaterami i sprawdzić się w szeregu wyzwań.

PS1