Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Mass Effect - seria gier

Mass Effect to osadzona w realiach science fiction seria gier action RPG z elementami strzelanki TPP. Cykl został wykreowany przez kanadyjskie studio BioWare, znane z takich produkcji jak Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic i Dragon Age.

Seria zadebiutowała w 2007 roku grą Mass Effect, wydaną na konsolę Xbox 360. Rok później ukazała się wersja na PC, a w 2012 również na PlayStation 3. Pełnoprawny sequel, Mass Effect 2, miał swoją premierę w 2010, a Mass Effect 3 w 2012. Tytuły te składają się na tzw. trylogię komandora Sheparda i stanowią spójną historię. W 2017 seria zmieniła nieco kierunek wraz z premierą Mass Effect: Andromeda, opowiadającej o losach zupełnie innych bohaterów wiele lat później. Oprócz głównych odsłon ukazało się też kilka spin-offów, np. mobilne Mass Effect Galaxy, oraz wydań zbiorczych, jak Mass Effect: Legendary Edition, oferujące zremasterowane wersje pierwszych trzech części wraz ze wszystkimi dodatkami.

We wszystkich grach z cyklu możemy grać albo wykreowaną przez siebie postacią, albo z góry narzuconą. W przypadku Trylogii mamy do wyboru Johna lub Jane Shepard, w Andromedzie Scotta lub Sarę Ryder. Zadaniem Sheparda jest powstrzymanie inwazji potężnych Żniwiarzy, pragnących zniszczyć całą Drogę Mleczną. Ryder z kolei jest członkiem inicjatywy Andromeda, której celem jest skolonizowanie galaktyki Andromedy.

Rozgrywka łączy elementy action RPG oraz strzelaniny. Wydarzenia ukazane są z perspektywy trzeciej osoby (zza pleców postaci). Na bieg fabuły wpływają decyzje podejmowane w trakcie rozmów z NPC (wybory moralne) oraz przeszłość i płeć Sheparda/Rydera. W Trylogii zadania wykonujemy w liniowych lokacjach, jednak otrzymujemy też do dyspozycji kilka otwartych hubów pozwalających nam na sprzedaż i kupno przedmiotów oraz otrzymanie nowych zleceń. Andromeda posiada bardziej otwartą strukturę map, wypełnionych mniejszymi i większymi zadaniami pobocznymi. We wszystkich głównych odsłonach po świecie przemieszczamy się, wybierając interesujące nas punkty na mapie galaktyki. Podczas przygód bohaterowi towarzyszą postacie kontrolowane przez komputerową sztuczną inteligencję. Poza misjami możemy pogłębiać z nimi relacje, a nawet wchodzić w związki, co zmienia przebieg niektórych wydarzeń w historii. Nie zabrakło też systemu rozwoju postaci, w ramach którego ulepszamy zarówno umiejętności konwencjonalnej walki, jak i biotyki czy technologii.

Cykl Mass Effect wyróżnia się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Rozmach przedstawionej historii podkreślany jest licznymi przerywnikami (cutsceny), które w wielu miejscach upodobniają grę do kinowej superprodukcji.

Seria spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy. Niestety część fanów była zawiedziona zakończeniem Trylogii, co twórcy postarali się naprawić w darmowym dodatku DLC - Extended Cut.

Wysoka sprzedaż gier z cyklu Mass Effect przełożyła się na zainteresowanie ze strony innych środków kultury masowej. Ukazało się kilka książek rozszerzających wątki głównych bohaterów (m.in. Mass Effect: Revelation autorstwa Drew Karpyshyna oraz Mass Effect: Deception pióra Williama C. Dietza). <br>

Mass Effect 5
Mass Effect 5

RPG jeszcze nie ogłoszona

Piąta część niezwykle popularnej serii gier action RPG. Mass Effect 5 zostało opracowane przez sprawujące pieczę nad rozwojem marki studio BioWare, znane m.in. z serii Dragon Age i Baldur's Gate oraz takich gier jak KotOR czy Jade Empire.

PCPS5XSX

Mass Effect: Edycja legendarna
Mass Effect: Edycja legendarna

RPG 14 maja 2021

Zestaw zremasterowanej trylogii RPG Mass Effect. Mass Effect: Legendary Edition pozwala nam przeżyć przygody komandora Sheparda i prześledzić jego przygotowania do batalii pomiędzy rasami zamieszkującymi galaktykę a złowrogimi Żniwiarzami.

PCPS5XSXPS4XONE

Mass Effect: Andromeda
Mass Effect: Andromeda

RPG 21 marca 2017

Czwarta pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii RPG-ów osadzonych w realiach science fiction. Za produkcję Mass Effect: Andromeda odpowiedzialne jest studio deweloperskie firmy BioWare w Montrealu, które pomagało przy tworzeniu dwóch wcześniejszych odsłon cyklu. Fabuła gry rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach ukazanych w oryginalnej trylogii Mass Effect i nie jest bezpośrednio powiązana z historią o zmaganiach komandora Sheparda z rasą Żniwiarzy. Tym razem wcielamy się bowiem w zupełnie nowego bohatera (ponownie może to być mężczyzna lub kobieta), a akcja gry osadzona została głównie w tytułowej galaktyce Andromedy. Zgodnie ze sprawdzonym schematem, twórcy postawili przede wszystkim na widowiskową akcję, obserwowaną z perspektywy trzeciej osoby, oraz wybory moralne mające wpływ na bieg wydarzeń. W warstwie technicznej Mass Effect: Andromeda bazuje na możliwościach silnika Frostbite 3, zapewniającego wysokiej jakości oprawę wizualną, dostosowaną do możliwości pecetów oraz konsol ósmej generacji.

PCPS4XONEWiiU

Mass Effect Trilogy
Mass Effect Trilogy

RPG 6 listopada 2012

Kolekcja trzech części słynnej serii gier akcji RPG studia BioWare, które opowiadają o przygodach komandora Sheparda. Bohater staje do walki z tajemniczą rasą Żniwiarzy, zagrażającą całej galaktyce. Aby wykonać tak trudną misję trzeba zgromadzić zaufaną drużynę i przekonać do swoich racji innych mieszkańców znanych układów planetarnych.

PCX360PS3

Mass Effect 3
Mass Effect 3

RPG 6 marca 2012

Trzecia odsłona osadzonej w konwencji space opery gry studia BioWare. Mass Effect 3 jest zwieńczeniem epickiej trylogii opowiadającej o losach komandora Sheparda i konflikcie z prastarą rasą Żniwiarzy. Akcja rozpoczyna się w chwili, gdy nasz bohater jest przesłuchiwany w związku z jego ostatnią misją.

PCX360PS3WiiU

Mass Effect Infiltrator
Mass Effect Infiltrator

Akcji 6 marca 2012

Spin-offowa odsłona legendarnej serii Mass Effect, stworzona przez studio IronMonkey z myślą o użytkownikach mobilnych. Pod względem fabularnym, tytuł stanowi swoiste uzupełnienie trzeciej części cyklu, a jego akcja toczy się równolegle do wydarzeń tam opisanych. Wcielamy się w postać byłego agenta Cerberusa, Randalla Ezmo, który, odkrywszy przerażające eksperymenty prowadzone w laboratoriach firmy, postanawia zemścić się na swoim byłym pracodawcy. Aby tego dokonać, musi jednak najpierw wydostać się z pilnie strzeżonego ośrodka. W przeciwieństwie do pełnoprawnych odsłon serii, zabawa koncentruje się przede wszystkim na walce z wykorzystaniem różnego rodzaju broni oraz mocy biotycznych. W zamian za wykonywanie kolejnych zadań zdobywamy kredyty, które możemy następnie wykorzystać do ulepszania posiadanego sprzętu oraz zakup nowych, przydatnych umiejętności. W grze pojawia się także znany z Mass Effect 3 system reputacji, którą budujemy poprzez dokonywanie wyborów natury moralnej.

ANDiOSWP

Mass Effect 2
Mass Effect 2

RPG 26 stycznia 2010

Kontynuacja bestsellerowej gry RPG akcji studia BioWare, opowiadająca o dalszych losach komandora Sheparda. Po tym, jak Normandia pada ofiarą ataku insektoidalnej rasy Zbieraczy, jej załoga zostaje rozproszona, zaś sam komandor ginie. Przywrócony do życia przez tajemniczą korporację Cerberus, lecz uznany za buntownika – nasz protoplasta kompletuje drużynę śmiałków zdolnych stawić czoła nowemu niebezpieczeństwu: Zbieraczom pustoszącym ludzkie kolonie. W grze spotykamy zarówno postaci znane z pierwszej odsłony serii, jak i zupełnie nowych bohaterów o unikalnych zdolnościach fizycznych i biotycznych. W grze położono znacznie większy nacisk na elementy akcji, rozwijając m.in. system walki i mechanizm zadawania obrażeń. Nieznacznemu uproszczeniu uległy aspekty związane z rozwijaniem postaci oraz dostosowywaniem ekwipunku. Co ciekawe, do rozgrywki możemy przystąpić, importując postać z pierwszej części gry, a wszystkie dokonane przez nas wybory moralne znajdą odzwierciedlenie w kontynuacji.

PCX360PS3

Mass Effect Galaxy
Mass Effect Galaxy

Akcji 22 czerwca 2009

Dwuwymiarowa gra akcji z elementami RPG, osadzona w uniwersum bestsellerowej gry Mass Effect studia BioWare. W Mass Effect Galaxy wcielamy się w postać byłego agenta Przymierza Jacoba Taylora, który próbuje udaremnić plany batariańskich terrorystów.

iOS

Mass Effect
Mass Effect

RPG 20 listopada 2007

Osadzony w konwencji science fiction RPG akcji, opracowany przez ekipę studia BioWare – autorów tak kultowych tytułów, jak Baldur’s Gate czy Neverwinter Nights. Akcja gry toczy się pod koniec XXII wieku, a gracze wcielają się w rolę komandora Sheparda - pierwszego ludzkiego członka Widm, sił specjalnych strzegących porządku w galaktyce. Podczas jednej z misji, której celem jest powstrzymanie zbuntowanego agenta Sarena, nasz bohater odkrywa, iż przeciwnik sprzymierzył się ze znacznie silniejszym wrogiem – pradawną rasą inteligentnych maszyn zwanych Żniwiarzami. Rozgrywka w umiejętny sposób łączy elementy klasycznych produkcji RPG ze współczesnymi grami akcji, zaś prócz eksploracji, licznych dialogów, zróżnicowanych zadań i moralnych wyborów, czekają nas także strzelaniny, w których przejmujemy kontrolę nad 3-osobową drużyną. Podczas zabawy gromadzimy punkty doświadczenia, przeznaczając je na rozwijanie cech postaci oraz ulepszanie posiadanego ekwipunku futurystycznych broni i gadżetów.

PCX360PS3