Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Counterplay Games

Firma producent

Niezależne amerykańskie studio deweloperskie, którego siedziba mieści się w Kalifornii. Firma istnieje od 2013 roku, a jej gry można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach. Na czele zespołu stoi Kaith Lee, czyli były główny producent w Blizzard Entertainment.

Historia

Studio Counterplay Games rozpoczęło działalność w 2013 roku. Firma została założona przez Keitha Lee, który wcześniej pracował między innymi jako główny producent w Blizzard Entertainment, oraz Emila Anticevica. Studio szybko zabrało się do pracy nad swoim debiutanckim projektem, który oficjalnie zaprezentowało światu w marcu 2014 roku.

Od Kickstartera...

Była nim strategia turowa zatytułowana Duelyst, stworzona między innymi dzięki udanej zbiórce funduszy w serwisie Kickstarter (gdzie gracze wsparli ją kwotą blisko 138 tysięcy dolarów). W 2015 roku autorzy podjęli decyzję o tym, że ich dzieło będzie dystrybuowane w modelu free-to-play.

Duelyst zadebiutował na komputerach osobistych w kwietniu 2016 roku; w planach omawianej ekipy było również stworzenie wersji na urządzenia mobilne i konsole, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. W lipcu 2017 roku pieczę wydawniczą zaczęła nad nią sprawować firma Bandai Namco Entertainment. Duelyst doczekał się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów oraz sześciu dużych rozszerzeń, jednak w miarę upływu czasu zaczął tracić na popularności. W styczniu 2020 roku Counterplay Games podjęło więc decyzję o wyłączeniu jego serwerów, co miało miejsce 27 lutego.

...do gry klasy AAA

W międzyczasie studio zdołało znacznie się rozrosnąć; w jego szeregi wstąpili między innymi deweloperzy mający w portfolio takie gry, jak Destiny 2, God of War, Horizon: Zero Dawn, Diablo III, Gears 5 czy Halo 5: Guardians. Pozwoliło mu to przystąpić do pracy nad projektem znacznie większego kalibru niż Duelyst. Na jego potrzeby opisywana firma nawiązała również współpracę z funduszem Kowloon Nights, pozyskując w ten sposób środki na stworzenie swojego pierwszego tytułu aspirującego do miana gry klasy AAA.

W grudniu 2019 roku, a dokładnie – na imprezie The Game Awards – świat po raz pierwszy usłyszał o Godfall. Mowa o looter slasherze zmierzającym na komputery osobiste i PlayStation 5, którego premierę wyznaczono na 12 listopada 2020 roku. Jako jedna z gier startowych piątej konsoli stacjonarnej firmy Sony, Godfall mógł się pochwalić przede wszystkim oprawą graficzną wysokiej jakości oraz oryginalnym pomysłem na rozgrywkę, łączącym rozwiązania zaczerpnięte ze slasherów z elementami zapożyczonymi między innymi z serii Destiny. Wydaniem tej pozycji zajęła się firma Gearbox Publishing.


Gry w produkcji i planach

Godfall XSX2022

Wydawcy gier Counterplay Games

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Counterplay Games:


Gearbox Publishing

Bandai Namco Entertainment