Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gearbox Publishing

Firma wydawca

Marka, pod jaką firma Gearbox Software działa na rynku wydawniczym. Nakładem Gearbox Publishing na sklepowe półki trafiają produkcje przygotowane z myślą o komputerach osobistych i konsolach. Pierwszą grą wydaną przez tę firmę jest Bulletstorm: Full Clip Edition autorstwa polskiego studia People Can Fly.

Historia

Firma Gearbox Software działa na rynku wydawniczym pod szyldem Gearbox Publishing od 2 grudnia 2016 roku. To właśnie wówczas, tuż przed rozpoczęciem gali The Game Awards 2016, nowo powstały wydawca ogłosił, że pierwszą produkcją, która trafi do sprzedaży jego nakładem, będzie zremasterowany Bulletstorm od polskiego studia People Can Fly. Gra zatytułowana Bulletstorm: Full Clip Edition trafiła do sprzedaży w kwietniu 2017 roku.

Na krótko przed jej premierą Gearbox Publishing zaliczyło wpadkę wizerunkową. Firma nawiązała współpracę z platformą G2A, za pośrednictwem której miała być sprzedawana edycja kolekcjonerska odświeżonego Bulletstorma. G2A cieszyło się wówczas niezbyt dobrą sławą wśród graczy i producentów, głównie ze względu na fakt, że klucze sprzedawane przez tę platformę nierzadko pochodziły z podejrzanych źródeł. W świetle powstałych kontrowersji wydawca szybko wystosował postulaty wzywające G2A do dokonania zmian w swojej polityce. Jako że włodarze platformy nie dostosowali się do zaleceń Gearbox Publishing, kolejnego dnia wydawca oficjalnie zerwał współpracę.

Drugą pozycją wydaną przez Gearbox Publishing było natomiast We Happy Few. Gra będąca dziełem studia Compulsion Games, które niedługo przed jej premierą utraciło niezależność, pojawiła się 10 sierpnia 2018 roku i trafiła zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Trzecim większym projektem wydanym przez Gearbox Publishing był z kolei humorystyczny Trover Saves the Universe od ekipy Squanch Games.

W 2020 roku nakładem firmy Gearbox Publishing do sprzedaży trafiły dwie duże gry, z których pierwszą było Risk of Rain 2. Pełna wersja tej produkcji w sierpniu 2020 roku zadebiutowała na komputerach osobistych, natomiast przed końcem roku miała trafić na Xboksa One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch; wcześniej omawiany tytuł można było sprawdzić w ramach wczesnego dostępu, gdzie odniósł olbrzymi sukces finansowy i artystyczny. Ponadto 12 listopada 2020 roku na sklepowych półkach nakładem Gearbox Publishing pojawił się Godfall, czyli looter slasher od studia Counterplay Games. Gra trafiła na komputery osobiste oraz PlayStation 5, będąc jednym z tytułów startowych piątej konsoli stacjonarnej firmy Sony.

Plany firmy na lata 2021-2022 były ambitne. Gearbox Publishing zamierzało oddać w nasze ręce przede wszystkim grę Homeworld 3, a także mobilny spin-off tej kultowej serii, czyli Homeworld Mobile. Poza tym jej nakładem miała zadebiutować przygodowa gra akcji pod tytułem Tribes of Midgard, stworzona przez niezależny zespół Norsfell Games. Oprócz tego firma miała wydać enigmatyczny Project 1v1 od studia Gearbox Software.

Zakup przez Embracer Group

W lutym 2021 roku Gearbox Publishing wraz z Gearbox Software trafiło pod skrzydła szwedzkiego Embracer Group. Firma miała zachować pełną niezależność, a na jej czele w dalszym ciągu miał stać Randy Pitchford.

Za oba podmioty, które razem tworzyły Gearbox Entertainment (będące siódmą grupą operacyjną w dorobku Embracera), zapłacono 363 miliony dolarów, z czego 175 milionów w akcjach Embracer B. Po spełnieniu „uzgodnionych celów finansowych i operacyjnych” grupa mogła liczyć na dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ponad miliarda dolarów (360 milionów miało zostać wypłacone w akcjach Embracer B).


Plany wydawnicze na przyszłość

Homeworld Mobile2021

Tribes of Midgard2021

Homeworld 32022

Współpracujący z Gearbox Publishing producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Gearbox Publishing


Compulsion Games

People Can Fly

Counterplay Games

Hopoo Games

Norsfell Games

Stratosphere Games

Blackbird Interactive

W Polsce Gearbox Publishing współpracuje z:


Cenega S.A.