Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

inXile entertainment

Firma producent wydawca

inXile entertainment to niezależny amerykański deweloper gier. Siedziba firmy znajduje się w Newport Beach w stanie Kalifornia (Stany Zjednoczone), gdzie w zależności od okresu i projektów pracuje od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Studio znane jest przede wszystkim z kontynuacji serii podupadłego Interplay Entertainment (wówczas Interplay Productions), m.in. The Bard’s Tale i Wasteland.

Historia firmy inXile entertainment

inXile entertainment zostało założone w 2002 roku przez Briana Fargo, założyciela i długoletniego dyrektora generalnego Interplay Productions (później Interplay Entertainment). Debiutancką produkcją studia było The Bard’s Tale wydane w 2004 roku. Przez następne lata inXile skupiało się głównie na produkowaniu gier logicznych na różnorodne platformy (przede wszystkim konsole Nintendo i iOS). Następny tytuł z gatunku RPG akcji, Hunted: The Demon’s Forge, ukazał się na rynku w 2011 roku. Po wydaniu zręcznościówki Choplifter HD w 2012 roku, inXile entertainment skupiło się na grach RPG, fundowanych na drodze finansowania społecznościowego, tzw. crowdfundingu.

W kwietniu 2012 roku inXile rozpoczęło zbiórkę funduszy w serwisie Kickstarter na grę Wasteland 2, kontynuację klasyka z 1988 roku. Kampania zakończyła się pomyślnie z wynikiem ponad 2,9 miliona dolarów (podstawowy cel wynosił 900 tysięcy). Gra ukazała się na rynku we wrześniu 2014 roku. W marcu 2013 roku studio powróciło na Kickstarera, aby sfinansować Torment: Tides of Numenera, duchowego spadkobiercę kultowego Planescape: Torment. Zbiórka okazała się spektakularnym sukcesem, gromadząc milion dolarów w 7 godzin (w sumie niecałe 4,2 miliona dolarów), ustanawiając przy tym rekord.

inXile entertainment przez kilka lat miało dodatkowy oddział, SparkWorkz, zajmujący się produkcją i hostowaniem darmowych gier przeglądarkowych, np. Fantastic Contraption. W 2015 roku SparkWorkz zostało zamknięte, a część tytułów dostępnych na jego stronie internetowej została przeniesiona na inne platformy, np. Google Play.

wydawane serie gier:


Współpracujący z inXile entertainment producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez inXile entertainment


Krome Studios

W Polsce inXile entertainment współpracuje z:


Koch Media Poland

CDP

Techland