Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

inXile entertainment

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie, znane przede wszystkim z kontynuacji kultowych serii podupadłego Interplay Entertainment (wówczas Interplay Productions), jak The Bard’s Tale oraz Wasteland.

Siedziba inXile Entertainment mieści się w kalifornijskim Newport Beach, jednak od 2015 roku firma posiada drugi oddział ulokowany w Nowym Orleanie. Ponadto przez kilka lat funkcjonowała jeszcze jedna dywizja studia, czyli SparkWorkz, zajmująca się produkcją i hostowaniem darmowych gier przeglądarkowych, jak na przykład Fantastic Contraption. W 2015 roku SparkWorkz zostało jednak zamknięte, a część tytułów dostępnych na jego stronie internetowej przeniesiono na inne platformy, np. Google Play.

Pod koniec 2018 roku inXile Entertainment zostało przejęte przez firmę Microsoft, tym samym dołączając do rosnącego wtedy w zawrotnym tempie Xbox Game Studios.

Historia firmy inXile Entertainment

Poszukiwanie własnej drogi

inXile Entertainment zostało założone w 2002 roku przez Briana Fargo – długoletniego dyrektora generalnego Interplay Productions (później Interplay Entertainment). Debiutancką produkcją studia było The Bard’s Tale wydane w 2004 roku. Przez następne lata inXile skupiało się głównie na produkowaniu gier logicznych na różnorodne platformy (przede wszystkim konsole Nintendo i urządzenia mobilne). Następny tytuł z pogranicza gier akcji i RPG, czyli Hunted: The Demon’s Forge, ukazał się na rynku w 2011 roku. Po wydaniu zręcznościówki Choplifter HD (w 2012 roku) inXile Entertainment skupiło się na rozbudowanych grach RPG fundowanych na drodze crowdfundingu.

Epoka crowdfundingu

W kwietniu 2012 roku inXile rozpoczęło w serwisie Kickstarter zbiórkę funduszy na grę Wasteland 2 – kontynuację klasyka z 1988 roku. Kampania crowdfundingowa zakończyła się pomyślnie, z wynikiem ponad 2,9 miliona dolarów (podstawowy cel wynosił 900 tysięcy). Ostatecznie produkcja ukazała się we wrześniu 2014 roku i pomimo trapiących ją problemów doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy

W marcu 2013 roku studio powróciło na Kickstartera, aby sfinansować Torment: Tides of Numenera, duchowego spadkobiercę kultowego Planescape: Torment. Zbiórka okazała się spektakularnym sukcesem; w siedem godzin udało się zgromadzić milion dolarów, a łącznie zebrano niecałe 4,2 miliona dolarów. Tytuł zadebiutował w lutym 2017 roku, jednak szybko okazało się, że pod wieloma względami nie dorasta do pięt swemu legendarnemu pierwowzorowi; jego sprzedaż także pozostawiała sporo do życzenia.

W czerwcu 2015 roku zespół wystartował z jeszcze jedną zbiórką pieniędzy. Tym razem padło na The Bard's Tale IV: Barrows Deep, którego powstanie gracze wsparli kwotą 1,5 miliona dolarów. Pozycja trafiła na sklepowe półki 18 września 2018 roku i najpierw pojawiła się wyłącznie na komputerach osobistych, przy akompaniamencie dość pozytywnych recenzji. Na konsole (PlayStation 4 oraz Xbox One) projekt trafił rok później, wraz z obszerną aktualizacją Director’s Cut.

Ostatnim dziełem z crowdfundingowym rodowodem w dorobku inXile Entertainment był Wasteland 3. Grę zapowiedziano pod koniec września 2016 roku, a niedługo później, bo 5 października, wystartowała zbiórka pieniędzy na jej stworzenie. Projekt został ufundowany w ciągu zaledwie trzech dni. Na premierę tej produkcji gracze musieli jednak sporo poczekać. Tytuł zadebiutował bowiem dopiero 28 sierpnia 2020 roku, a towarzyszyły mu bardzo pozytywne recenzje.

W międzyczasie inXile Entertainment pracowało nad szeregiem projektów nieco mniejszego kalibru. Mowa między innymi o The Mage's Tale, czyli pierwszoosobowej grze RPG akcji, przygotowanej z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Pozycja zadebiutowała na komputerach osobistych w czerwcu 2017 roku, a półtora roku później trafiła również na PlayStation 4. Poza tym studio czuwało nad The Bard's Tale Trilogy (kompilacją zremasterowanych wersji trzech pierwszych odsłon cyklu The Bard's Tale) oraz Wasteland Remastered (odświeżonej wersji kultowego Wastelanda) od ekipy Krome Studios, a także oddało w nasze ręce The Bard’s Tale: Remastered and Resnarkled, czyli remaster swego debiutanckiego dzieła. W 2020 roku zespół miał oddać w nasze ręce również VR-ową strzelankę pod tytułem Frostpoint VR: Proving Grounds.

Przejście pod skrzydła Microsoftu

W listopadzie 2018 roku firma Microsoft pochwaliła się przejęciem studia inXile Entertainment (a także zespołu Obsidian Entertainment). Jak nieco ponad rok później zdradzili przedstawiciele studia, współpraca obu podmiotów układała się wyjątkowo pomyślnie. Gigant z Redmond ograniczył bowiem swoją rolę do przekazania deweloperom „tony gotówki” i nakazania im „robienia, co chcą”, przy czym „lepiej niż do tej pory”. We wrześniu 2020 roku Fargo ujawnił również, że po premierze Wasteland 3 jego zespół rozpoczął pracę nad dwoma niezapowiedzianymi jeszcze projektami. Jeden z nich znajdował się wówczas na bardzo wczesnym etapie produkcji, toteż gracze wyczekujący jakichkolwiek konkretów na jego temat musieli uzbroić się w cierpliwość.


Współpracujący z inXile entertainment producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez inXile entertainment


Krome Studios

W Polsce inXile entertainment współpracuje z:


Plaion Polska / Koch Media Poland

CD Projekt S.A.

Techland