Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Supermassive Games

Firma producent

Brytyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Guildford. Zespół Supermassive Games tworzy gry przeznaczone na konsole i komputery osobiste. Światową sławę przyniósł mu wydany w 2015 roku survival horror pod tytułem Until Dawn. Od lipca 2022 roku studio należy w całości do firmy Nordisk Film.

Historia

Owocna współpraca z Sony

Studio Supermassive Games zostało założone w 2008 roku. Zespół, którego siedziba mieściła się w Guildford, początkowo opierał swoją działalność przede wszystkim na współpracy z firmą Sony Computer Entertainment (później przemianowaną na Sony Interactive Entertainment). W latach 2009-2010 ekipa współtworzyła grę LittleBigPlanet i opracowała dodatki do niej, a także przygotowała takie pozycje, jak Sackboy's Prehistoric Moves, Start the Party! oraz Tumble dla kontrolerów PlayStation Move. Rok 2010 przyniósł także niewielki „skok w bok” dla Supermassive Games w postaci sieciowej gry piłkarskiej pod tytułem Big Match Striker, dystrybuowanej na komputerach osobistych w modelu free-to-play. Projekt przeszedł jednak bez większego echa.

W 2011 roku deweloperzy z Guildford przygotowali natomiast grę Start the Party: Save the World oraz pracowali nad DLC do LittleBigPlanet 2. W roku 2012 światło dzienne ujrzał jeszcze jeden owoc ich współpracy z japońskim gigantem, czyli Killzone HD, a także przygotowana w kooperacji z BBC Multimedia gra logiczna pod tytułem Doctor Who: The Eternity Clock. Rok 2013 upłynął z kolei dla Supermassive Games pod znakiem pracy nad dodatkami do LittleBigPlanet na PlayStation Vitę, a także nad grą Wonderbook: Wędrówki z dinozaurami.

Otwarcie bram do „strasznej” sławy

Nie da się ukryć, że wszystkie wyżej wymienione dzieła Supermassive Games były projektami raczej mniejszego kalibru. Na pierwszą dużą grę autorstwa tego studia trzeba było poczekać do 2015 roku. Wówczas to światło dzienne ujrzał survival horror zatytułowany Until Dawn, który trafił na konsolę PlayStation 4. Tytuł przypadł graczom do gustu przede wszystkim dzięki doskonałej oprawie graficznej oraz nieliniowej fabule kształtowanej przez decyzje podejmowane w trakcie rozgrywki. Produkcja otrzymała szereg branżowych nagród i zapewniła omawianemu zespołowi światową sławę.

W kolejnych latach Supermassive Games ponownie zajęło się jednak tworzeniem nieco mniejszych tytułów. W 2016 roku studio przygotowało dwie gry na zestawy PlayStation VR, czyli Until Dawn: Rush of Blood oraz Tumble VR, w 2017 stworzyło będący swego rodzaju interaktywnym filmem Ukryty plan (wykorzystujący aplikację PlayLink zmieniającą smartfony w kontrolery), natomiast w roku 2018 światło dzienne ujrzały jego dwie kolejne gry przygotowane z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej, czyli The Inpatient oraz Bravo Team.

„Mroczna” współpraca z Bandai Namco

Sukces Until Dawn sprawił, że deweloperzy z Supermassive Games zadomowili się na poletku survival horrorów. Podczas targów gamescom 2018 studio ogłosiło, że nawiązało współpracę z firmą Bandai Namco Entertainment, a jej owocem będzie seria gier zatytułowana The Dark Pictures Anthology. Pierwszym projektem reprezentującym ten cykl był Man of Medan wydany w 2019 roku na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Kolejna gra spod tego szyldu to natomiast Little Hope, które trafiło na sklepowe półki jesienią 2020.

Trzecia część The Dark Pictures Anthology, czyli House of Ashes, trafiła do sprzedaży w październiku 2021 roku. Była to zarazem pierwsza odsłona tego cyklu, która doczekała się wersji na PlayStation 5 oraz Xboksy Series X/S. Następnie twórcy wykonali swoisty „skok w bok”, jednocześnie będący swego rodzaju powrotem do korzeni. Mowa o The Quarry, czyli utrzymanej w konwencji horroru grze przygodowej, będącej duchowym następcą Until Dawn, która w czerwcu 2022 roku trafiła na komputery osobiste i konsole. W listopadzie 2022 roku autorzy powrócili do swojego głównego przedsięwzięcia i stworzyli czwartą część The Dark Pictures Anthology, czyli The Devil in Me. W międzyczasie dwie pierwsze odsłony antologii, czyli Man of Medan i Little Hope, doczekały się wersji na PlayStation 5 oraz Xboksy Series X/S.

Przejście pod skrzydła Nordisk Film

W marcu 2021 roku firma Nordisk Film nabyła 30,7% udziałów w Supermassive Games. W lipcu 2022 roku poinformowano natomiast, że opisywane studio w całości przeszło pod jej skrzydła.