Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Stray - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Stray - poradnik do gry

Stray - poradnik do gry

Miau Stray poradnik, solucja to pełny opis przejścia gry oraz porady na start, do eksploracji, skradania się, zagadek środowiskowych. Opisujemy sekrety, znajdźki, trofea, platynę, czy można zginąć, czy są żywi ludzie, wymagania sprzętowe, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2022

Poradnik do gry Stray szczegółowo opisuje przygody bezdomnego kota z cyberpunkowego świata stworzonego przez Blue Twelve Studio i Annapurna Interactive. W naszym poradniku znajdziecie rozwiązania i opisy wszystkich zagadek oraz innych trudnych momentów, a także otrzymacie wsparcie w zbadaniu świata gry w 100%.

Stray: Zawartość poradnika

Największą częścią naszego poradnika do Stray jest szczegółowa solucja do gry. W opisie przejścia znajdziecie przede wszystkim rozwiązania wszystkich zagadek środowiskowych, których zaliczanie może być konieczne do awansowania w fabule lub uzyskiwania dostępu do opcjonalnych lokacji. Oprócz tego solucja opisuje też inne trudne momenty gry powiązane np. z uciekaniem grupom potworów czy skradaniem się. W poradniku uwzględniliśmy również informacje o zakończeniu przygody.

Oprócz solucji możecie znaleźć duży rozdział na temat sekretów i znajdziek, czyli tematów powiązanych z bardziej szczegółową eksploracją cyberpunkowego miasta. Dowiecie się o lokalizacji sekretnych obiektów i ich zastosowaniach - wiedza ta pozwoli Wam skończyć grę w 100 procentach.

W rozdziale o podstawach gry znajdziecie m.in. porady i wskazówki dotyczące skradania się, uciekania potworom czy eksploracji świata. Przygotowaliśmy również rozdział FAQ, z którego dowiecie się m.in. czy w Stray można zginąć oraz czy spotyka się w grze żywych ludzi.

Nasz poradnik trofeowy do Stray zawiera informacje na temat odblokowania wszystkich osiągnięć i zdobycia platynowego trofeum. Główne strony poradnika uzupełnia też szereg mniejszych - dotyczą one m.in. sterowania, wymagań sprzętowych PC, opcji ułatwień dostępu czy tego ile czasu zajmuje przejście gry Stray.

Stray: Szybkie porady na start

 1. Szukajcie miejsc do wspinaczki. W Stray możecie wspinać się lub zeskakiwać tylko tam gdzie pojawia się ikona przycisku skoku / wspinaczki. Rozglądajcie się za miejscami, w których można docierać na dachy i wyższe półki. Mogą na nich znajdować się sekrety i nowe przejścia.
 2. Używajcie biegu w lokacjach z zurkami. Potwory te możecie przeważnie zauważać już z dużej odległości i reagować zmieniając kierunek biegu. Biegnijcie slalomem żeby unikać ich skoków. Jeśli złapie Was zurk, to szybko wciskajcie przycisk oswobodzenia się żeby nie zostać pożartym.
 3. Szukajcie obiektów i postaci do interakcji. Wszystkie możliwe interakcje oznaczane są ikonami przycisków po zbliżeniu się do nich, przy czym niektóre z nich (np. przetłumaczenie tekstu, użycie klawiatury do wpisania kodu) wykonuje B-12 towarzyszący sterowanemu kotowi.
 4. NPC-om możecie pokazywać przedmioty z inwentarza. Musicie w tym celu w trakcie rozmowy otworzyć inwentarz i wybrać właściwy obiekt. Przydaje się to w wybranych sytuacjach, np. gdy szukacie kogoś i potrzebujecie nowego śladu lub gdy rozmówcy można przekazać przedmiot.
 5. Nie musicie od razu zbadać 100% slumsów. Jest to pierwsza półotwarta lokacja gry, w której oprócz obowiązkowych czynności czekają też opcjonalne rzeczy. Do slumsów powrócicie również w dalszej części gry i możecie wtedy kontynuować pominięte aktywności.

Bardziej rozbudowane i podpowiedzi odnośnie podstawowych mechanik rozgrywki w Stray znajdziecie na osobnej stronie: Porady na start.

Stray: Wszystkie etapy, solucja

Nasz poradnik do Stray zawiera kompletną solucję, która wyjaśnia wszystkie obowiązkowe czynności powiązane m.in. z zaliczaniem zagadek, pokonywaniem przeszkód czy unikaniem różnorodnych zagrożeń dla sterowanego kota.

 1. Za murem (Behind the Wall) - To pierwszy etap, w którym odbędziecie wspólną podróż z innymi kotami i poznacie podstawy wspinaczki.
 2. Martwe Miasto (Dead City) - To drugi etap, w którym oprócz przeprawy przez tytułowe miasto trzeba po raz pierwszy uciekać przed zurkami (Zurks).
 3. Mieszkanie (The Flat) - To trzeci etap wymuszające zaliczenie większych zagadek z uruchomienia drona B-12 i wydostania się z budynku.
 4. Slumsy (The Slums) - To czwarty etap, w którym możecie z dużą swobodą badać tytułowe slumsy i spotykać się z przyjaznymi robotami.
 5. Dachy (Rooftops) - To piąty etap, w którym trzeba wspinać się po dachach, unikać zurków i dotrzeć do wieży radiowej.
 6. Slumsy część 2 (The Slums Part 2) - Powrót do slumsów w etapie 6 zakłada spotkania z innymi robotami, m.in. Seamusem. Są tu też nowe zagadki.
 7. Ślepy zaułek (Dead End) - To siódmy etap, w którym trzeba odbyć podróż w drodze do kanałów, unikając przy tym zurków.
 8. Kanały (The Sewers) - To ósmy etap, w którym czeka Was niebezpieczna przeprawa przez kanały okupowane przez potwory.
 9. Mrowiska (Antvillage) - To dziewiąty etap, w którym odwiedza się wioskę zamieszkiwaną przez przyjazne maszyny.
 10. Śródmiasto (Midtown) - To największy dziesiąty etap z rozległą częścią miejską, a także fabryką, w której trzeba dużo skradać się.
 11. Areszt (Jail) - To jedenasty etap, w którym ponownie musicie się skradać i dotrzeć z towarzyszami do wyjścia z tytułowego więzienia.
 12. Pomieszczenie kontrolne (Control Room) - To finałowy dwunasty etap, którego zaliczenie doprowadzi do wyświetlenia zakończenia gry.
 13. Zakończenie - Przygotowaliśmy opis jedynego dostępnego zakończenia, z którego dowiecie się o dalszych losach kota i drona B-12 (uwaga na duże spojlery!).

Stray: Sekrety i znajdźki

W trakcie przechodzenia gry Stray oprócz wykonywania głównych czynności możecie też zajmować się odnajdywaniem różnorakich sekretów. Nasz poradnik zestawia dostępne znajdźki i podpowiada gdzie ich szukać.

Wspomnienia B-12 (B-12 Memories)

 1. Najważniejsze informacje o wspomnieniach - Na stronie informujemy czym są wspomnienia oraz jak można odnajdywać ten rodzaj sekretów i śledzić swoje postępy.
 2. Mieszkanie (The Flat) - W etapie 3 do odkrycia jest 1 wspomnienie.
 3. Slumsy (The Slums) - Rozdział 4 zawiera aż 7 wspomnień do odblokowania. Możecie ich też szukać w trakcie powtórnej wizyty w rozdziale 6.
 4. Dachy (Rooftops) - Etap 5 skrywa 3 wspomnienia B-12.
 5. Ślepy zaułek (Dead End) - W rozdziale 7 możecie zlokalizować 3 wspomnienia.
 6. Kanały (The Sewers) - W etapie 8 na odblokowanie czekają 2 wspomnienia.
 7. Mrowiska (Antvillage) - W rozdziale 9 możecie zdobyć 2 wspomnienia.
 8. Śródmiasto (Midtown) - Etap 10 pozwala zdobyć aż 7 wspomnień.
 9. Areszt (Jail) - W etapie 11 znajdziecie 1 wspomnienie.
 10. Pomieszczenie kontrolne (Control Room) - Finałowy rozdział 12 zawiera 1 ostatnie wspomnienie.

Inne sekrety - Odznaki (Badges) i Partytury (Sheet Music)

 1. Partytury (Sheet Music) - Odnajduje się je w trakcie pobytów w slumsach (etapy 4 i 6). Na odblokowanie czeka 8 partytur i musicie je dostarczyć muzykowi Morusque'owi.
 2. Odznaki (Badges) - Znajdźki te przyznawane są za różnorakie czynności, np. udzielenie pomocy jakiemuś robotowi albo znalezienie sekretnego pokoju.

Stray: Rozwiązania zagadek

Podczas przechodzenia Stray możecie mieć problemy z zagadkami. Przygotowaliśmy w tym celu osobny rozdział ze szczegółowymi rozwiązaniami wszystkich większych zagadek. Znajdziecie w nich solucje omawiające krok po kroku jak poradzić sobie z daną łamigłówką.

 1. Lista kodów do zamków - Przygotowaliśmy pełną listę kombinacji do zamków elektronicznych. Są to szybkie informacje o kodach do wpisania, dzięki którym otworzycie wybrane pojemniki i przejścia.
 2. Zagadka z ciałem B-12 (Mieszkanie) - To pierwsza większa zagadka, której celem jest aktywowanie drona B-12 (przyszłego towarzysza). Wyjaśniamy gdzie znaleźć źródła zasilania oraz nieaktywnego drona z drugiego pomieszczenia.
 3. Zagadka z kodem do drzwi (Mieszkanie) - Wyjaśniamy gdzie znaleźć kombinację, która pozwala opuścić apartament tuż po załączeniu B-12.
 4. Zagadka z Super Spirit (Slumsy) - Zamieściliśmy informacje o odblokowaniu dostępu do pralni Super Spirit Laundry ze slumsów. Skrywa ona przedmiot questowy (detergent) potrzebny do awansowania w grze.
 5. Zagadka z sejfem (Slumsy) - Opracowaliśmy solucję do opcjonalnej zagadki z sejfem ze slumsów. Dowiecie się kto może odczytać kod binarny i w jaki sposób pozyskać kombinację do sejfu. Informujemy też o nagrodzie z sejfu.
 6. Zagadka z pokojem Seamusa (Slumsy) - Podpowiadamy gdzie znaleźć sekretne pomieszczenie podczas drugiej wizyty w slumsach. Dowiecie się gdzie jest klawiatura w mieszkaniu Seamusa i jak pozyskać kombinację.
 7. Zagadka z sejfem (Śródmiasto) - Omówiliśmy opcjonalną zagadkę ze Śródmiasta powiązaną z sejfem z jednego ze sklepów. Dowiecie się jak pozyskać kod do sejfu i jaką nagrodę znajdziecie w sejfie.
 8. Zagadka w fabryce (Śródmiasto) - Z opisu dowiecie się jak jednocześnie aktywować 3 płyty naciskowe w fabryce po to żeby możliwe było zabranie baterii.
 9. Zagadka śladów Clementine (Śródmiasto) - Nasza solucja podpowiada gdzie znaleźć 4 ślady w mieszkaniu Clementine, których trzeba poszukać po powrocie z fabryki.
 10. Zagadka blokady systemu (Pomieszczenie kontrolne) - Wyjaśniamy jak zdjąć blokadę dostępu w finałowym rozdziale gry dzięki poprawnemu zhakowaniu 3 terminali.

Stray: Podstawy

Rozdział na temat podstaw gry Stray zawiera porady i podpowiedzi dotyczące najważniejszych mechanik rozgrywki. Wskazówki te powinny Wam ułatwić przechodzenie gry:

 1. Walka i skradanie się - Wyjaśniamy jak przebiegają konfrontacje z potworami, jak zaliczać sceny ucieczki, a także na jakich zasadach można działać z ukrycia.
 2. Eksploracja świata - Dowiecie się jak wykonywać podstawowe czynności związane z badaniem świata i jak dużo opcjonalnej eksploracji oferują odwiedzane lokacje.
 3. Dron B12 - Informujemy na jakich zasadach przebiega współpraca z zaprzyjaźnionym dronem i jak B12 może pomagać w zaliczaniu zagadek środowiskowych.

Stray: FAQ

W rozdziale FAQ naszego poradnika możecie znaleźć odpowiedzi na często zadawane pytania:

 1. Śmierć - czy można zginąć? - Odpowiadamy na pytanie czy kot może zginąć w grze i co ewentualnie może wydarzyć się po utracie zwierzaka.
 2. Ludzie - czy można ich spotkać? - Na stronie wyjaśniamy czy można spotkać żywe osoby, czy jedyne interakcje z inteligentnymi istotami dotyczą robotów.
 3. Kooperacja - czy jest w grze? - Nasz poradnik wyjaśnia czy Stray posiada jakiekolwiek elementy kooperacji, czy jest produkcją wyłącznie dla pojedynczego gracza.
 4. Zmiana wyglądu kota - czy jest możliwa? - Znajdziecie wyjaśnienie czy można zmienić w grze rasę kota lub jego wygląd (inny kolor futerka itp.).
 5. Leczenie - jak odzyskiwać zdrowia? - Opisujemy na jakich zasadach działa w Stray odzyskiwanie straconych punktów energii.
 6. Inne koty - czy są w grze? - Odpowiadamy na pytanie czy w grze pojawiają się inne żywe zwierzęta, które nie są robotami.
 7. Wybór rozdziału - jest możliwy? - Możecie dowiedzieć się czy gra pozwala na powtarzanie zaliczonych etapów (Chapter Select).
 8. HUD - czy można wyłączyć? - Informujemy czy w grze jest opcja całkowitego wyłączenia interfejsu użytkownika (w tym też ikon przycisku skoku).
 9. Notatniki w slumsach - gdzie znaleźć? - Podajemy lokalizacje 4 notatników (Notebooks) ze slumsów - Momo, Doca, Clementine i Zbaltazara.
 10. Automaty z napojami - gdzie są? - Wyjaśniamy gdzie znaleźć automaty z napojami energetycznymi w slumsach i jakie mają one zastosowanie.
 11. Ponczo dla Elliota - jak zdobyć? - Dowiecie się jak pozyskać ponczo dla robota z budynku Elliot Programming w slumsach.
 12. Kamizelka - jak zdobyć? - Zestawiliśmy wymagane kroki do kradzieży kamizelki (Jacket) dla Blazera ze Śródmiasta (Midtown).
 13. Mapa slumsów - czy jest w grze? - Wyjaśniamy czy w grze można polegać na mapie. Oprócz tego opisaliśmy najważniejsze lokacje ze slumsów i sposób dotarcia do nich.
 14. Mieszkanie Seamusa - gdzie znaleźć? - Zamieściliśmy informacje gdzie znajduje się mieszkanie Seamusa w slumsach, którego odwiedza się w rozdziale 6.

Stray: Trofea i platyna

W naszym poradniku trofeowym znajdziecie szczegółowe opisy wszystkich 25 dostepnych osiągnięć - dowiecie się jakie mają założenia oraz jak im sprostać. Informujemy również o poziomie trudności zdobycia platynowego trofeum za odblokowanie 100% achievementów.

Stray: Długość gry

Stray nie jest bardzo długą produkcją. Pojedyncze jej przejście powinno Wam średnio zająć około 6 - 8 godzin, przy czym czas spędzony z grą mogą wydłużać poszukiwania znajdziek czy opcjonalna eksploracja.

Więcej informacji znajdziecie na osobnej stronie: Długość gry.

Stray: Wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 2. Procesor: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 360
 5. Wymagane miejsce na dysku: około 10 GB

Stray ma niskie wymagania sprzętowe na komputerach osobistych. Komplet informacji o jej minimalnych i zalecanych wymaganiach, a także o jej działaniu na PS5, znajdziecie na osobnej stronie: Wymagania sprzętowe.

Stray: Edycje gry

Gra Stray początkowo oferowana będzie w jednej wersji cyfrowej, aczkolwiek w przyszłości powinna się też doczekać wydania pudełkowego na konsolach.

Po więcej szczegółów przejdźcie na stronę Edycje gry.

Stray: Polska wersja językowa gry

Stray oferuje kinową polską wersję językową. Nie ma możliwości ustawienia polskiego dubbingu, ale jest to produkcja, w której steruje się zwierzęciem i nie ma opcji komunikowania się na głos z innymi postaciami.

Lista oferowanych wersji językowych jest na osobnej stronie naszego poradnika: Polska wersja gry.

Stray: Data premiery i dostępność w PS+

Premiera gry Stray zaplanowana została na 19 lipca 2022 roku - gra ukazała się na PC, PS4 oraz PS5. Cena gry to 29,99 USD / 29,99 EUR / 117,99 PLN.

Posiadacze abonamentów PlayStation Plus Premium, Deluxe oraz Extra mogą zagrać za darmo od dnia premiery. W przypadku posiadania najniższego abonamentu PS+ Essential wymagane będzie niestety zakupienie gry.

Autor Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej


Informacje o Stray - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 6 lipca 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.