Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Final Fantasy XV - poradnik do gry

Final Fantasy XV - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Pozyskiwanie surowców i tworzenie czarów | Magia (Elemancy) w Final Fantasy XV poradnik Final Fantasy XV

Mamy już za sobą opis działania systemu czarów, pora więc zająć się kolejną czynnością - pozyskiwaniem surowców do tworzenia czarów. W rozdziale tym dowiesz się skąd wziąć punkty żywiołów (raw elements), które tworzą trzon zaklęć, a także czym są katalizatory (catalysts), jak je wykorzystać i skąd je brać.

Punkty żywiołów (raw elements)

Główne źródło punktów żywiołów to złoża (deposit). - Pozyskiwanie surowców i tworzenie czarów | Magia (Elemancy) w Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Główne źródło punktów żywiołów to złoża (deposit).

Najważniejszym surowcem wykorzystywanym do produkcji czarów są, rzecz jasna, punkty żywiołów (raw elements). Żywioły dostępne w grze to: ogień (Fire), lód (Ice) i błyskawica (Lightning). To od nich zależy to, jaki typ obrażeń zadawał będzie czar i jaki rodzaj efektu (jak, na przykład, podpalenie, czy spowolnienie) będzie mu towarzyszył.

Na ekranie tworzenia czarów (elemancy) widoczne są trzy zbiorniki na wspomniane elementy. Każdego z nich możesz mieć maksymalnie 99 jednostek - gdy zbiornik się zapełni, nie będziesz w stanie pozyskać więcej jednostek danego żywiołu, póki nie wykorzystasz tych już zmagazynowanych. W grze są w sumie dwa główne źródła punktów żywiołów:

 1. Złoże (deposit) - są to po prostu skupiska żywiołów, z których czerpać możesz moc. Oznaczone są one specjalnymi ikonami na mapie (zależnymi od samego rodzaju żywiołu), przez co dość łatwo jest je wypatrzeć.
 2. Pokonywanie wrogów przy pomocy określonych broni. Każdy wróg położony przy pomocy tego typu broni da ci niewielką szansę na zdobycie punktów żywiołów.

Ze złóż standardowo możesz "wyciągnąć" 33 jednostki danego żywiołu, da się jednak zwiększyć tą ilość poprzez rozwijanie zdolności z drzewka "Magic" - Elementalism, Elementality i Enhanced Elemtality. Po wyciągnięciu ze złoża wszystkich jednostek danego żywiołu zostanie ono opróżnione, jednak zregeneruje się po upływie jednego dnia w grze.

Złoża znaleźć można w wielu miejscach w grze. Najprostszą metodą jest po prostu udanie się w miejsce, gdzie znajduje się obozowisko (tam, gdzie możesz rozbić namiot i spędzić noc) - tam zawsze znajdziesz po jednym złożu z każdego żywiołu. Złoża znaleźć można także w podziemiach i w miejscach, które odwiedzasz podczas wykonywania misji głównego wątku.

Jak zostało wspomniane, punkty żywiołów zyskać można także poprzez eliminację wrogów (zadanie ostatniego ciosu) przy pomocy określonego oręża. Są to:

 1. Engine Blade, Ultima Blade - sword
 2. Force Stealer - greatsword
 3. Plunderer - daggers
 4. Drain Lance - polearm
 5. Valiant - firearm
 6. Absorb Shield - shield

Domyślnie, każdy wróg ma 50% szansy na wyrzucenie z siebie kilku jednostek żywiołów, jeśli wykończysz go przy pomocy jednej z powyższych broni. Nie są to jednak duże ilości (średnio 2-3), przez co nie warto traktować tego jako główne źródło pozyskiwania punktów żywiołów. Jednakże, większość z tych broni (a szczególnie ich ulepszone wersje - o czym poczytasz w jednym z rozdziałów tego poradnika) posiada dość dobre statystyki, przez co walka przy ich pomocy nie będzie jakimś dużym problemem.

Najlepszym sposobem jest więc pobieranie punktów żywiołów ze złóż, okazjonalnie posiłkując się punktami zdobywanymi przez eliminację wrogów. Warto też zainwestować w jedną ze zdolności drzewka "Magic", Elementalism. Kosztuje ona jedynie 24AP, a znacząco zwiększy ilość pozyskiwanych punktów żywiołów.

Katalizatory (Catalysts)

Większość przedmiotów w grze służyć może jako katalizator. - Pozyskiwanie surowców i tworzenie czarów | Magia (Elemancy) w Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Większość przedmiotów w grze służyć może jako katalizator.

Katalizatory to po prostu przedmiot, które dodać można do "czarodziejskiej mieszanki", by wzmocnić zaklęcie, bądź nadać mu dodatkowe właściwości. Katalizatorem mogą być przedmioty użytkowe (jak Potion, Elixir, Remedy - grupa "Items"), składniki do gotowania (grupa "Ingredients") jak i przedmioty zdobywane za zadania i eliminację potworów (grupa "Treasures"). Każdy katalizator nadaje zaklęciu odmienny efekt, a od jakości katalizatora zależy także siła samego efektu. Jakość to po prostu rzadkość danego składnika - im trudniej jest go zdobyć (składniki pochodzące z potężnych stworów, bądź przedmioty kosztujące sporą ilość Gil), tym katalizator jest bardziej wartościowy.

Katalizatory dodaje się podczas procesu tworzenia zaklęcia, tuż po umieszczeniu punktów żywiołów do mieszanki. Dzięki temu zaklęcia mogą zyskać dodatkowe właściwości - możliwość uzdrowienia postaci rzucającej zaklęcie, zatrucia wrogów, czy zmniejszenia ich zdolności bojowej. Jednakże, część katalizatorów wykorzystywana jest wyłącznie do tego, by zwiększyć moc (potency) czaru, lub ilość możliwych użyć. Dokładną rozpiskę katalizatorów, a także tego, w jaki sposób wpływają one na zaklęcia znajdziesz w oddzielnym rozdziale tego poradnika.

Tworzenie zaklęć

Stworzone zaklęcia trzeba następnie ekwipować na postać. - Pozyskiwanie surowców i tworzenie czarów | Magia (Elemancy) w Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Stworzone zaklęcia trzeba następnie ekwipować na postać.

Proces tworzenia zaklęć jest, teoretycznie, dość prosty - wystarczy dodać interesującą cię ilość punktów żywiołów, a następnie kliknąć przycisk Craft i gotowe. W ten sposób jednak będziesz w stanie tworzyć tylko najprostsze czary, bez żadnych dodatkowych efektów. Do mieszanki, jak zostało wspomniane wcześniej, dodać można katalizator. Przy tworzeniu czaru można dorzucić tylko jeden rodzaj katalizatora, jednak możesz dowolnie zmieniać ilość sztuk - każda kolejna sztuka katalizatora zwiększa tak siłę samego zaklęcia, jak i wzmacnia efekt oferowany przez sam katalizator.

By stworzyć zaklęcie, wejdź do okienka Elemancy i wskaż jedną z pustych fiolek (flasks) - jeśli brakuje pustych fiolek, możesz wykorzystać czar, by ją zwolnić, bądź po prostu wcisnąć wskazany na ekranie przycisk, by pozbyć się czaru. Następnie należy dodać interesującą cię ilość punktów żywiołów przy pomocy przycisków L1/LB i L2/RB (PS4/Xone), katalizator (jeśli chcesz) i wybrać przycisk Craft. Po wszystkim otrzymasz opcję wyposażenia jednej z postaci (Equip) w wytworzony czar, bądź zostawienia go sobie na później (Store).

Pamiętać należy także o kilku kwestiach związanych z zaklęciami. Są to:

 1. Potency - czyli po prostu siła czarów. Im wyższa wartość, tym czar zada większe obrażenia. Wartość ta rośnie wraz z dodawaniem kolejnych punktów żywiołów (1 punkt żywiołów to 1 punkt potency), lecz jest także zwiększana przez katalizatory - szczegółową rozpiskę wszystkich katalizatorów i ich wpływu znajdziesz w następnym rozdziale.
 2. Tier - ranga stworzonego czaru, o czym więcej przeczytasz za moment.
 3. Effect level - siła dodatkowego efektu, który otrzymać można po dodaniu do mieszanki katalizatora. Im wyższa wartość, tym efekt mocniejszy i/lub większa szansa na jego zaaplikowanie.
 4. Ilość użyć stworzonego czaru. Określa po prostu ile razy możesz rzucić dany czar zanim zostanie on kompletnie zużyty i przepadnie, a fiolka zostanie opróżniona.

Rangi (Tier) tworzonych czarów

Rangi (tier) to po prostu wyższe wersje danego czaru związanego z żywiołem. Same w sobie nie wpływają na siłę czaru, jednak zwiększają znacząco zasięg rażenia. Ranga zaklęcia uzależniona jest od poziomu Potency. Poniższa tabela przedstawia rangi dostępne dla czarów ognia (Fire), lodu (Ice) i błyskawic (Lightning).

Ranga

Żywioł

Potency

Nazwa czaru

1

Ogień (Fire)

1-99

Fire

1

Lód (Ice)

1-99

Blizzard

1

Błyskawica (Lightning)

1-99

Thunder

2

Ogień (Fire)

100-199

Fira

2

Lód (Ice)

100-199

Blizzara

2

Błyskawica (Lightning)

100-199

Thundara

3

Ogień (Fire)

200+

Firaga

3

Lód (Ice)

200+

Blizzaga

3

Błyskawica (Lightning)

200+

Thundaga

Zwiększanie mocy (potency) zaklęć

Są trzy sposoby podnoszenia mocy (Potency) zaklęć:

 1. Dodawanie punktów żywiołów do mieszanki
 2. Dodawanie katalizatora do mieszanki - większość z katalizatorów zwiększa siłę zaklęć, jednak niektóre z nich dodają "jedynie" specjalny efekt. Więcej o tym przeczytasz w następnym rozdziale.
 3. Odblokowanie umiejętności z drzewka Magic - Powercraft, Extra Powercraft, Super Powercraft i Ultimate Powercraft, zwiększające moc tworzonych czarów o 10/30/50/100 punktów.

O ile drugi i trzeci punkt są dość jasne, z dodawaniem punktów żywiołów wiąże się dość ciekawy mechanizm, który opisany jest poniżej.

Dodawanie punktów żywiołów (raw elements) do mieszanki

Z mieszanki powstanie czar Thundara, gdyż w mieszance jest ponad 50% żywiołu błyskawic (Thunder). - Pozyskiwanie surowców i tworzenie czarów | Magia (Elemancy) w Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Z mieszanki powstanie czar Thundara, gdyż w mieszance jest ponad 50% żywiołu błyskawic (Thunder).

Standardowo, każdy punkt żywiołu (np. ognia) dodaje jeden punkt potency. Dla przykładu: dodając 50 punktów ognia stworzysz (bez udziału zdolności i katalizatorów) czar ognia po sile (Potency) 50. Oznacza to jednak, iż "normalnie" jesteś w stanie stworzyć maksymalnie zaklęcie o mocy 99 - gdyż nie możesz mieć więcej niż 99 punktów danego żywiołu w jednym momencie.

W tej sytuacji można posiłkować się pozostałymi żywiołami - w przytoczonym przypadku lodem (Ice) i błyskawicami (Lightning). Jednakże, sprawa wygląda tutaj trochę inaczej - gdy w mieszance jest już jakiś żywioł (np. 50 punktów ognia), by zwiększyć moc o 1 punkt musisz dodać 2 punkty lodu/błyskawic. W ten sposób da się znacznie wzmocnić zaklęcie bez konieczności dodawania katalizatorów (albo mniejszej ich ilości).

Tutaj pojawia się kolejny "problem" - proporcje żywiołów. Dodając do mieszanki kolejne żywioły sam czar także ulegnie zmianie. Jeśli w mieszance znajdzie się powyżej 50% ognia, powstanie czar ognia (Fire/Fira/Firaga). Jeśli natomiast w mieszance żaden z żywiołów nie ma 50%, powstanie czar Unicast. W takim przypadku żywioł czaru zostanie dobrany losowo - może to być Fire/Fira/Firaga, Thunder/Thundara/Thundaga, bądź Blizzard/Blizzara/Blizzaga.

Tutaj z kolei powstanie czar Unicast, gdyż w mieszance nie przeważa (powyżej 50%) żaden żywioł. - Pozyskiwanie surowców i tworzenie czarów | Magia (Elemancy) w Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Tutaj z kolei powstanie czar Unicast, gdyż w mieszance nie przeważa (powyżej 50%) żaden żywioł.

Jak wynika z powyższych wyliczeń, dodając podczas tworzenia czaru kolejne żywioły można stworzyć bardzo silne zaklęcia, jednak czary "Unicast" mają jedną wadę - nie wiesz nigdy jaki rodzaj (żywioł) zostanie wykorzystany, przez co czasami możesz cisnąć we wroga odpornego na lód czar powiązany właśnie z tym żywiołem.

Dodatkowe efekty czarów

Dodawanie katalizatorów podczas tworzenia czaru pozwala, jak zostało już kilkakrotnie wspomniane, uzyskać dodatkowy efekt zaklęcia. Poniżej znajdziesz tabelę przedstawiającą możliwe kombinacje, wraz z opisami ich działania. Rozpiskę katalizatorów i oferowanych przez nie efektów znajdziesz w kolejnym rozdziale.

Efekt

Opis

Wyjaśnienie

Dualcast (2 Chain)

Pozwala rzucić czar do dwóch razy.

Pierwszy czar jest gwarantowany, kolejny ma szansę uzależnioną od ilości i jakości katalizatorów. Minimalna szansa to zawsze 50%.

Obliczana jest ze wzoru: 50 + (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Tricast (3 Chain)

Pozwala rzucić czar do trzech razy.

Pierwszy czar jest gwarantowany, kolejny ma szansę uzależnioną od ilości i jakości katalizatorów. Minimalna szansa to zawsze 50%.

Obliczana jest ze wzoru: 50 + (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Quadcast (4 Chain)

Pozwala rzucić czar do czterech razy.

Pierwszy czar jest gwarantowany, kolejny ma szansę uzależnioną od ilości i jakości katalizatorów. Minimalna szansa to zawsze 50%.

Obliczana jest ze wzoru: 50 + (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Quintcast (5 Chain)

Pozwala rzucić czar do pięciu razy.

Pierwszy czar jest gwarantowany, kolejny ma szansę uzależnioną od ilości i jakości katalizatorów. Minimalna szansa to zawsze 50%.

Obliczana jest ze wzoru: 50 + (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Venomcast (Poison)

Pozwala rzucić czar z szansą na wywołanie efektu Poison.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu, a następnie ma szansę na zatrucie celu. Zatruty cel traci punkty życia co sekundę.

Obliczana jest ze wzoru: (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Cursecast (Attack Down)

Pozwala rzucić zaklęcie z szansą na wywołanie efektu Curse.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu, a następnie ma szansę na przeklęcie celu. Przeklęty cel zadaje zmniejszone obrażenia.

Obliczana jest ze wzoru: (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Stopcast (Stop)

Pozwala rzucić zaklęcie z szansą na wywołanie efektu Stop.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu, a następnie ma szansę na nałożenie na wroga efektu Stop, który zatrzyma go w miejscu.

Obliczana jest ze wzoru: (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Killcast (Death)

Pozwala rzucić zaklęcie z szansą na wywołanie efektu Death.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu, a następnie ma szansę na natychmiastowe zabicie wroga.

Obliczana jest ze wzoru: (jakość katalizatora x ilość katalizatorów)

Szansa nigdy nie może przekroczyć 20%. Bossowie są odporni na ten efekt.

Healcast (Healing)

Pozwala rzucić zaklęcie z efektem Heal.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu, a następnie leczy procent maksymalnego zdrowia rzucającego.

Ilość leczenia jest uzależniona od wartości "Effect Level" czaru - 25 wyleczy 25% zdrowia, 50 wyleczy 50% i tak dalej.

Freecast (Free Magic)

Pozwala rzucić zaklęcie z szansą na efekt Free Magic.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu i ma szansę na nie wykorzystanie ładunku czaru.

Obliczana jest ze wzoru: (jakość katalizatora x ilość katalizatorów) /100

Expericast (EXP Bonus)

Pozwala rzucić zaklęcie z efektem EXP Bonus.

Pozwala rzucić czar, który zadaje normalne obrażenia od danego żywiołu i dodaje określoną ilość punktów doświadczenia otrzymywanych na koniec walki.

Premia nie jest procentowa - to sztywna wartość, nie ma więc znaczenia na jakim wrogu czar zostanie wykorzystany.

Premia liczona jest według następującego wzoru: wartość "Effect level" x 100 - dla 50 będzie to 5,000 punktów doświadczenia, dla 70 to 7,000 i tak dalej.

Premie z tego czaru kumulują się - podczas jednej walki można wykorzystać go kilkukrotnie i otrzymać dziesiątki tysięcy punktów doświadczenia.

Failcast (Misfire)

Rzuca zaklęcie z szansą na niepowodzenie.

Pozwala rzucić czar danego żywiołu, dając przy tym szansę, że czar się nie powiedzie (nie zada obrażeń).

Szansa na niepowodzenie rośnie wraz z ilością zainwestowanych w czar katalizatorów.

Obliczana jest ze wzoru: (jakość katalizatora x ilość katalizatorów) / 100.

Powercast (Compact)

Pozwala rzucić czar ze zwiększoną siłą, lecz niezmienionym polem rażenia.

Pozwala rzucić czar zadający zwiększone obrażenia, jednak bez zwiększania pola rażenia i rangi (tier) czaru. Pozwala to więc rzucić czar o mocy (Potency) 200, który będzie czarem Fire/Ice/Lightning, zada gigantyczne obrażenia, jednak rani pojedynczy cel.

Efekt doskonały do walki z pojedynczymi celami, a także wtedy, gdy nie chcesz razić reszty drużyny.

Blastcast (Backfire)

Pozwala rzucić czar, który rani cel i postać rzucającą zaklęcie.

Pozwala rzucić czar zadający spore obrażenia, jednak po wszystkim poziom zdrowia rzucającej postaci zostanie zmniejszony do 1 punktu.

Maxicast (Limit BreaK)

Pozwala rzucić najpotężniejsze zaklęcie danego żywiołu.

Pozwala rzucić czar, który jest w stanie zadać więcej niż 9,999 punktów obrażeń.

Warto jeszcze wiedzieć, iż jakość katalizatora to po prostu wartość "Effect Level", którą katalizator normalnie posiada. Wartość tą można sprawdzić dodając 1 sztukę katalizatora do mieszanki - dokładna rozpiska znajdzie się także w kolejnym rozdziale.