Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Final Fantasy XV - poradnik do gry

Final Fantasy XV - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Informacje ogólne i odblokowanie | Final Fantasy XV Jak pokonać ukryte podziemia w Final Fantasy XV?

Menace Beneat Lucis to tytuł zadania, które z kolei odblokowuje serię innych zadań. Związane są one z wysokopoziomowymi podziemiami, dostępnymi z poziomu "regularnych" podziemi. Wewnątrz czekają na ciebie dziesiątki pomieszczeń wypełnionych przeciwnikami i potężnymi przedmiotami, a na końcu każdego znajduje się boss. Podziemia te są jednymi z najtrudniejszych wyzwań w grze - szczególnie to zlokalizowane w Steyliff Grove i Costlemark Tower - jednak pozwalają zdobyć potężne nagrody. W kolejnych rozdziałach poznasz krótki opis każdego z nich, wraz z dostępnymi wewnątrz przeciwnikami i skarbami możliwymi do zdobycia.

Odblokowanie

Zacznijmy od tego, iż najpierw trzeba odblokować dostęp do zadania, jak i podziemi z nim związanych. By to zrobić, musisz spełnić kilka warunków:

 • Musisz ukończyć główny wątek fabularny (wszystkie rozdziały);
 • Musisz wyczyścić 4 podziemia - Crestholm Channels, Balouve Mines, Costlemark Tower i Daurell Caverns. Opisy wszystkich czterech znajdziesz w rozdziale temu poświęconym.
Miejsce, w którym rozpocząć możesz zadanie. - Informacje ogólne i odblokowanie | Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Miejsce, w którym rozpocząć możesz zadanie.

Następnie należy udać się do Meldacio Hunter HQ i odnaleźć Ezmę, jedną z tamtejszych bohaterek. Siedzi ona na tarasie jednego z domków, trudno ją przeoczyć - lokalizację miasteczka znajdziesz na powyższym obrazku. Podczas rozmowy z kobietą dowiesz się o wspomnianych podziemiach, a na mapie pojawi się 8 nowych znaczników. Za wykonanie wszystkich zadań otrzymasz od niej jeden z medali, który wykorzystać można do wytworzenia zaklęcia z grupy Maxicast.

Ezma - postać, u której zaczynasz i kończysz zadanie. - Informacje ogólne i odblokowanie | Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Ezma - postać, u której zaczynasz i kończysz zadanie.

Same wejścia do podziemi z grupy Menace często znajdują się po prostu na końcu regularnych podziemi. Wejścia to z kolei bramy z okrągłymi pieczęciami - natrafić na nie można podczas wykonywania misji związanych z głównym wątkiem fabularnym. Gdy otrzymasz od Ezmy klucz, będziesz w stanie otworzyć każde z nich.

Informacje ogólne o podziemiach

Podziemia z grupy Menace skonstruowane są w prosty sposób. - Informacje ogólne i odblokowanie | Final Fantasy XV - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Podziemia z grupy Menace skonstruowane są w prosty sposób.

Każde podziemie z grupy Menace podzielone jest na kilkadziesiąt jednakowych, niewielkich pomieszczeń, wewnątrz których czyhać będzie na ciebie wróg (bądź ich grupa) i losowy przedmiot. Co mniej więcej 10 pomieszczeń (w większości przypadków) znajdziesz z kolei miejsce do rozbicia obozu - o ile w przypadku łatwiejszych podziemi nie jest to kluczowe, o tyle te trudniejsze są praktycznie niemożliwe do przejścia bez korzystania z tego. Warto jest więc zaopatrzyć się w odpowiednie składniki do gotowania i przygotowywać najlepsze potrawy.

Co jakiś czas trafisz także na pomieszczenie z kilkoma możliwymi przejściami - jedno jest w takiej sytuacji prawidłowe, dwa prowadzą do ślepych zaułków, w których znajdziesz dodatkowe przedmioty. W poradniku tym opisane zostaną dokładne trasy przejścia przez podziemia - dzięki temu będziesz w stanie ominąć te, które nigdzie nie prowadzą, bądź udać się tam, jeśli interesować będzie cię dodatkowy przedmiot.

W grze dostępnych jest 8 tego typu podziemi, ulokowanych w:

 • Keycatrich Trench
 • Glacial Grotto
 • Fociaugh Hollows
 • Daurell Caverns
 • Balouve Mines
 • Steyliff Grove
 • Crestholm Channels
 • Costlemark Tower

Informacje odnośnie skarbów w podziemiach

Warto pamiętać o kilku rzeczach związanych ze skarbami w podziemiach typu Menace, które rozpisane są w kolejnych rozdziałach:

 • Podane w tabelach numery nie odnoszą się do kolejności zdobywania skarbów - służą po prostu do tego, by tabelę wygodniej się czytało.
 • Podane w kolejnych rozdziałach tabele ze skarbami wskazują przedmioty, które możesz znaleźć wewnątrz podziemi. Nie oznacza to, iż zawsze znajdziesz wszystkie podane tam przedmioty - jedynie część.
 • Jeśli chcesz zdobyć wszystkie przedmioty, które rozpisane są w tabeli, będzie trzeba odwiedzić podziemie więcej niż raz.
 • Nie ma "tej jednej jedynej kolejności znajdywania przedmiotów" - nie licząc części z nich, sporo skarbów generowane jest w momencie podnoszenia ich.
 • Przedmioty unikalne, jak bronie, znaleźć można tylko raz - przy ponownym odwiedzeniu, w ich miejscu znajdzie się jeden z przedmiotów losowych. Nie przejmuj się jednak, że je ominiesz - przedmioty te zawsze znajdują się w głównych pomieszczeniach, nigdy nie będą schowane w bocznych korytarzach zakończonych ślepym zaułkiem.
 • Komórki, w których jest kilka przedmiotów na raz, przedstawiają miejsca, w których znaleźć można kilka różnych skarbów, na podstawie szansy procentowej. Oznacza to, iż po znalezieniu jednego z tych przedmiotów, nie będziesz mieć szansy na znalezienie pozostałych - chyba, że skarb występuje w innym miejscu (podany w innej komórce tabeli).

Porady ogólne

Kilka rad, które mogą ci się przydać:

 • Podbij nieco poziom drużyny, szczególnie w przypadku wysokopoziomowych podziemi. Wrogowie, których tam spotkasz, sprawiają problemy nawet drużynie na 99 poziomie doświadczenia, nie warto wiec wybierać się tam na, na przykład 60, gdyż wszyscy wdeptają twoją drużynę w ziemię.
 • Zaopatrz się w składniki wykorzystywane do gotowania i przedmioty lecznicze. Niektóre z podziemi z grupy Menace są naprawdę długie (rekordzistą jest Steyliff Grove, gdzie znajdziesz 100 pomieszczeń!), przez co przedmioty będą wykorzystywane w zawrotnym tempie.
 • Jeśli chodzi o potrawy, najlepszymi są te zwiększające szansę na trafienie krytyczne - jak Gold Tail Soup, czy Marrowshroom Chowder. Trafienia krytyczne zwiększają zadawane obrażenia, a także pozwalają szybciej napełniać pasek Armiger.
 • Zdobyć wszystkie legendarne bronie. Szczególnie przydatne są sztylety Zwill Crossblades - dzięki nim będziesz w stanie zadawać spore obrażenia, a niektórzy wrogowie występujący w tych podziemiach posiadają setki tysięcy punktów zdrowia.
 • Praktycznie wszyscy wrogowie są tutaj wrażliwi na Light. Warto więc zaopatrzyć się w przedmioty z tym parametrem.
 • Pamiętaj też, by wcześniej przygotować zaklęcia. Część z tutejszych przeciwników jest odporna, albo całkiem niewrażliwa na fizyczne ataki i ranić można ich jedynie przy pomocy zaklęć.