Final Fantasy XV: Rozwój Chocobo
Aktualizacja:
W innym rozdziale FAQ ("Jak odblokować dostęp do Chocobo") poznać możesz sposób odblokowania specyficznych dla serii wierzchowców, w tym zaś rozdziale poznasz sposoby na rozwój ich zdolności, a także to, jaki wpływ będzie to miało na rozgrywkę.
- Rozwój - informacje ogólne
- Rozwój - czas wymagany, by awansować na kolejne poziomy
- Rozwój - prosty sposób
Rozwój - informacje ogólne
W przeciwieństwie do innych części serii, zyskanie dostępu do Chocobo to nie koniec drogi. W Final Fantasy XV można (a jeśli chcesz czerpać pełnię z tego mechanizmu - trzeba) rozwijać odblokowanego wierzchowca, zwiększając jego parametry (szybkość poruszania, wysokość skoku czy wytrzymałość) jak i odblokowując dodatkowe, przydatne w walce i po za nią zdolności.
Chocobo rozwijać można w bardzo prosty sposób - podróżując po prostu na jego grzbiecie. Każda minuta przemieszczania się w ten sposób zwiększa ilość posiadanego przez Chocobo doświadczenia, a po pewnym czasie pozwala mu awansować na wyższy poziom. O ile nie możesz w żaden sposób podejrzeć postępów w zdobywaniu doświadczenia przez Chocobo, o tyle czas potrzebny na wbicie kolejnego poziomu da się w prosty sposób przewidzieć.
Rozwój - czas wymagany, by awansować na kolejne poziomy
Poniższa tabela przedstawia ilość czasu, którą trzeba spędzić na grzbiecie Chocobo by wskoczyć na dany poziom, a także, z czym to się wiążę.
Poziom | Czas | Odblokowuje |
1 | - | Brak - Chocobo startuje na tym poziomie |
2 | 2 minuty | Dash de Chocobo - pozwala uciec z walki |
3 | 6 minut | +10 Stamina, zwiększona szybkość poruszania się |
4 | 8 minut | Kick de Chocobo - Chocobo dołącza się na moment do walki, atakując wrogów |
5 | 12 minut | +10 Stamina, zwiększona szybkość poruszania się |
6 | 16 minut | Dance de Chocobo - Chocobo dołącza się na moment do walki, wykonuje specyficzny "taniec" i zwiększa statystyki Noctisa |
7 | 20 minut | +10 Stamina, zwiększona wysokość skoku |
8 | 20 minut | Rush de Chocobo - wzmocniona wersja "Dash de Chocobo" |
9 | 24 minuty | +10 Stamina, Stamina regeneruje się dwa razy szybciej |
10 | 30 minut | Link de Chocobo - Chocobo może dołączyć się ataku typu Link-Strike, tak samo jak reszta drużyny. |
Uwaga - ilość czasu kumuluje się. Oznacza to, iż chcąc wskoczyć z, na przykład, 3 na 7 poziom, potrzeba będzie 62 minuty (6+8+12+16+20).
Rozwój - prosty sposób
Rzecz jasna, Chocobo rozwijał będzie się samoistnie, wraz z korzystaniem z jego usług - po mniej więcej 25-30 godzinach rozgrywki i intensywnym wykorzystywaniu Chocobo powinien dotrzeć do 10 poziomu doświadczenia. Jednakże, jeśli nie korzystałeś z niego regularnie, bądź po prostu chcesz rozwinąć go znacznie szybciej, jest na to banalnie prosta metoda.
Wystarczy udać się do dowolnego miasta czy osady - ważne, by nie robić tego w "dziczy", gdyż tam będą pojawiać się wrogowie (szczególnie w nocy). Gdy już dotrzesz do miasta, dosiądź Chocobo, znajdź miejsce, przez które nie będziesz w stanie przebiec (jak ogrodzenie, czy ściana budynku), a następnie biegnij przed siebie, biegnąć niejako "w ścianę". W ten sposób Chocobo pozostał będzie cały czas w ruchu, doświadczenie będzie więc się nabijać, a w całym procesie nie przeszkodzi ci żaden wróg, gdyż w mieście ich nie uświadczysz.

Jako iż nie jest to zbyt interesujący sposób na nabijanie doświadczenia, można ułatwić sobie dodatkowo życie - wciśnij po prostu przycisk odpowiedzialny za bieganie (R2/RT - PS4/Xone), a następnie delikatnie podklej go taśmą, by pozostawał wciśnięty. Po tym zabiegu możesz zająć się czymś innym i spokojnie czekać, aż będą wbijać się kolejne poziomy.
Uwaga - pamiętaj, iż za każdym razem, gdy Chocobo awansuje na wyższy poziom, na ekranie wyświetli się informacja z profitami związanymi z danym poziomem. Okno z ową informacją trzeba zamknąć, gdyż inaczej gra będzie spauzowana - nie możesz więc zostawić w ten sposób Chocobo na 2 godziny i awansować z 1 na 10 poziom, gdyż po kilku minutach gra się zatrzyma, do momentu zamknięcia okna z informacją o awansie.
- Final Fantasy XV - poradnik do gry
- Final Fantasy XV: Poradnik do gry
- Final Fantasy XV: FAQ - Często zadawane pytania
- Final Fantasy XV: Summon - jak wezwać astralnych?
- Final Fantasy XV: Szybkie i skuteczne zdobywanie EXP
- Final Fantasy XV: Szybkie zdobywanie AP
- Final Fantasy XV: Jak włączyć Wait Mode?
- Final Fantasy XV: Jak użyć umiejętności Libra?
- Final Fantasy XV: Nieskończona Stamina
- Final Fantasy XV: Jak odblokować jazdę na Chocobo?
- Final Fantasy XV: Rozwój Chocobo
- Final Fantasy XV: Jak odblokować wyścigi chocobo?
- Final Fantasy XV: Wszystkie Moogle Charm +20%EXP
- Final Fantasy XV: Jak odblokować Stacked Ham Sandwich (+50% EXP)?
- Final Fantasy XV: Opcjonalne krypty Royal Arms
- Final Fantasy XV: Odblokowanie muzyki z innych gier
- Final Fantasy XV: Koloseum - walki potworów
- Final Fantasy XV: Mini-gra Justice Monster Five
- Final Fantasy XV: Czym jest New Game+?
- Final Fantasy XV: FAQ - Często zadawane pytania
- Final Fantasy XV: Poradnik do gry
Komentarze czytelników
Gra się zmieniła - rozdział 10 - są 2 zadania poboczne, których nie ma opisanych w poradniku.
Rozdział 13 - jest wersja alternatywna, w której sterujemy pozostałą 2 bohaterów
Rozdział 14 został całkowicie przemodelowany - zadania poboczne (3), nowi wrogowie i nowe przedmioty
Poradnik wymaga sporej aktualizacji
Witam wszystkich,
może ktoś pomoże... Gram w FF XV na Xbox One S i mam problem z pokonaniem ostatniego bossa, tj. Ifrit. Kiedy HP spada mu do minimum i wgląda jakby zaraz miał być koniec to potem mogę tak naście minut go atakować i nic :(
Pozdr.
Słabo już pamiętam, bo chwilę temu przechodziłem, ale bodajże trzeba sparować/skontrować jeden z jego specjalnych ataków. Spróbuj poczekać, aż wystrzeli się w powietrze i spróbuje Cię zaatakować - może pojawi się quick time event. Ogólnie to jak ma minimum hp, to nie skupiaj się na ataku, tylko właśnie polataj po arenie, poczekaj na jakiś combo wroga i w końcu "coś" się stanie.
Witam wszystkich czy kto ktokolwiek wie jak wrocic do altissia city on the sea? niechcacy wrocilem na lad i nie wiem jak wrocic tam by dokaczyc Qesta z glownego watku.Odrazu pisze ze motorowka nie da sie plync drugi raz chyba ze czegos nie wiem heh.Prosze o pomoc bez tego moge zapomniec o ukonczeniu finala ktorego tak kochamy.
Jak pójdziesz wypocząć do jakiegoś miejsca, hotelu itp. to jest tam opcja w pokoju "Call Umbra" możesz tam wybrać czy chcesz się gdzieś przetransportować.
witam , jeśli poradnik jest ukończony to gdzie są misje związane z niszczeniem baz wroga , ja skończyłem juz dwie ,misje te pojawiaja się jak na niebi widać wielki statek magitecku, jak przegapiłem to w poradniku to przepraszam
czemu nie moge zdobyc Ulric's Kukris zabijam ifria potem wracam do pierwszej lokacji i nie ma Psychomancera tylko cały czas pojawia sie Iseultalon
Po ubiciu Ifrita, musisz wjechać windą do góry, a następnie zjechać w dół, pokonać 2 red gianty, które będą w miejscu walki z Ifritem. Dopiero teraz możesz wrócić w wyznaczone miejsce i zdobyć daggery.
Czasami lokacja się buguje i konieczne jest jeszcze zgładzenie 3 black flanów, zaraz obok wejścia do tunelu (blisko walki z behemoth kingiem). Jeśli i to nie pomoże, możliwe, że konieczne będzie zgładzenie Iseultalona. (kolejność zabijania: Iseultalon -> black flany -> wjazd windą na górę -> zabicie 2x giantów -> mob od daggerów się pojawi).
pomogło dzieki a czym sie rózni new game + teraz ?
W New Game + zachowujesz:
+Doświadczenie i poziom
+Ascension
+Survival, Photography i Fishing
+Ubrania drużyny
+Bronie
+Royal Arms
+Akcesoria
+Przedmioty
+Gil
+Zaklęcia
+Receptury Ignisa
+Modyfikacje i ulepszenia Regali (poza możliwością latania)
+Możliwość wynajęcia Chocobo od początku gry
Tymczasem, cała fabuła, hunty, misje poboczne zostaną zresetowane i po prostu gramy od początku. Na chwilę obecną to tyle. Twórcy zapowiedzieli, że FFXV dostanie więcej cutscenek, niektóre wątki zostaną lepiej poprowadzone, czy rozdział 13 zostanie zmodyfikowany. New Game+ ma ułatwić graczom, którzy ukończyli grę w ponownym przejściu fabuły i dotarciu do tych nowości w przyszłości. Możesz również po raz kolejny zdobyć unikalne przedmioty w grze. Niewykluczone, że dlc też coś dodadzą w przyszłości ;)
Bedzie cos jak zdobyc najlepszy ekwipunek itp ? :)
Tak, będzie rozdział o "legendarnych" questach, w którym opisane będzie zdobycie najlepszych w grze broni. :) Będzie też rozdział o podziemiach z kategorii "menace", gdzie dobre bronie też są. :P
Zabrania się kopiowanie jakichkolwiek obrazków, tekstów lub informacji zawartych na tej stronie. Strona nie jest powiązana i/lub wspierana przez twórców ani wydawców. Wszystkie loga i obrazki są objęte prawami autorskimi należącymi do ich twórców.
Copyright © 2000 - 2025 Webedia Polska SA wszelkie prawa zastrzeżone.
