Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 września 2022, 11:30

8. Władca Pierścieni: Trzecia Era. Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni

„Jedna, by wszystkimi rządzić. Jedna, by wszystkie odnaleźć. Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”. Innymi słowy – wybieramy najlepszą grę osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni.

8. Władca Pierścieni: Trzecia Era

  1. Gatunek: RPG
  2. Rok wydania: 2004
  3. Platformy: PS2, Xbox, GBA, GCN
  4. Producent: Visceral Games / EA Redwood Shores

W Trzecią Erę grałem relatywnie późno, bo mniej więcej na przełomie lat 2007 i 2008. W sumie dobrze się złożyło, bo za sprawą lektury Silmarillionu, Niedokończonych opowieści i Dzieci Hurina – o Hobbicie i Władcy Pierścieni nie wspominając – zdążyłem rozsmakować się w uniwersum stworzonym przez Tolkiena. Dzięki temu mogłem bardziej docenić ową produkcję, bo choć jej autorzy nie mieli praw do książkowego pierwowzoru, a jedynie do filmów, z powodzeniem napisali historię, rozgrywającą się w tle wojny o Pierścień.

Dość powiedzieć, że przygodę zaczynaliśmy „w skórze” Gondorczyka Berethora, który wyruszył do Rivendell, by odnaleźć Boromira. Nim jednak dotarł do domu Elronda, został zaatakowany przez jednego z Nazguli. Na szczęście z pomocą przyszła mu elfka Idrial. Razem ruszyli tropem Drużyny Pierścienia, po drodze na własną rękę odkrywając fakty, o których wielu mieszkańców Śródziemia nie miało jeszcze pojęcia (np. zdradę Sarumana). W trakcie wyprawy do dwójki bohaterów dołączali kolejni – krasnolud Hadhod, mieszkanka Rohanu Morwen czy żołnierz króla Theoden Eoaden. Ich podróż miała się skończyć aż pod Czarną Bramą Mordoru.

Trzecia Era pozwala spojrzeć na wiele wydarzeń z nowej perspektywy. Źródło grafiki: GameSpot.com. - Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji - dokument - 2022-09-18
Trzecia Era pozwala spojrzeć na wiele wydarzeń z nowej perspektywy. Źródło grafiki: GameSpot.com.

Po latach The Third Age wspominam głównie przez pryzmat ciekawej fabuły, systemu walki rodem ze starych odsłon serii Final Fantasy i momentami dość żmudnego grindu. Im dalej w las, tym gra wydawała mi się coraz trudniejsza, co skutecznie zachęcało do awansowania postaci na coraz wyższe poziomy doświadczenia. Mimo wszystko uważam, że warto było trochę się pomęczyć, by móc zobaczyć napisy końcowe.

Szkoda jedynie, iż nie sprawdziły się słowa Gandalfa – tak, w Trzeciej Erze spotykamy wielu bohaterów z Władcy Pierścieni – kierowane do Berethora, jakoby jego opowieść miała się dopiero rozpocząć. Dawały one nadzieję na sequel, którą dodatkowo podsycała niezła sprzedaż tego tytułu – na poziomie miliona kopii w dwa miesiące od premiery. Ten jednak nigdy nie powstał.

  1. Więcej o grze Władca Pierścieni: Trzecia Era

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grałeś w gry oparte o uniwersum Władcy Pierścieni?

Tak, bywały całkiem udane.
45,5%
Zdarzało się ale nie zachwycały.
28,6%
Nie interesują mnie gry osadzone w Śródziemiu.
18%
Nie, mają kiepską opinię, staram się je omijać.
7,9%
Zobacz inne ankiety
Śródziemie: Cień Mordoru

Śródziemie: Cień Mordoru

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Władca Pierścieni: Powrót Króla

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online

15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać
15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać

John Lennon przygotowywał się do roli Golluma, Galadriela miała uwieść Froda, który wcześniej był Bilbem, a Sauron to gatunek pająka. Brzmi dziwnie? I powinno, bo przygotowaliśmy dla Was ciekawostki, o których mogliście nie mieć pojęcia.

W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie
W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie

Przez cały rok zbieraliśmy dane dotyczące growych wyborów członków naszej redakcji i w końcu przyszedł czas na podzielenie się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z nimi związanymi. Oto, w co grał GOL przez ostatnie 12 miesięcy!

Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie
Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie

Na licencji Władcy Pierścieni powstało wiele gier, a na popularności serialu Amazonu mogą wyrosnąć kolejne. Tylko jeden tytuł jest jednak w stanie rządzić nimi wszystkimi, mimo że ma już na karku 15 lat.