Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 maja 2021, 12:46

autor: Froozyy

Top 100 najlepszych gier z otwartym światem - ranking redakcji

Otwarte światy i sandboxy od lat kuszą nas pięknymi widokami, mnogością aktywności do wykonania i obietnicami kilometrów niezwykłej przestrzeni do poznania. Wybraliśmy sto najlepszych z nich.

90. The Crew

Kolejną dziesiątkę naszego zestawienia otwiera gra wyścigowa z otwartym światem, którą gracze pokochali przede wszystkim za różnorodną mapę USA. Zabawa w The Crew nastawiona jest głównie na rywalizację sieciową, która zgodnie z planami twórców miała być kwintesencją ich dzieła. I tak ścigamy się po rozmaitych lokacjach (do dyspozycji oddano nam blisko 5000 mil kwadratowych terenu), mierząc się z innymi graczami. Nie zabrakło oczywiście masy topowych aut oraz opcji ich tuningu, zarówno wizualnego.

Zdaniem redakcji

Forza Horizon 4 nie nosiłaby korony królowej samochodówek tak pewnie, gdyby The Crew równało się z nią modelem jazdy. Jej otwarty świat jest piękny, ale zbyt mały. Brak w nim miejsca na „gran turismo” – nie da się jechać przed siebie godzinami, chłonąc ciągle zmieniające się widoki za szybą. Piaskownica Ubisoftu zaś – onieśmielająca rekonstrukcja USA z 10 tysiącami kilometrów dróg – daje takie możliwości, zwłaszcza w The Crew 2. Tylko jak się nimi cieszyć, kiedy wozy prowadzi się jak w Need for Speed?

Draug

89. Everspace 1 i 2

Debiutancka produkcja studia Rockfish – Everspace – dzięki udanemu połączeniu kosmicznego symulatora i prostej, aczkolwiek dynamicznej rozgrywki szybko zdobyła sympatię graczy łaknących przygód w przestrzeni kosmicznej. Uwagę przyciągnęły także elementy roguelike’a – po śmierci trafia się tu do tego samego uniwersum, ale jego kluczowe aspekty zostają zmienione tak, by przygoda była nieco inna. Duży sukces oryginału przyczynił się do powstania kontynuacji, w którą można już grać w ramach Early Accessu na platformie Steam.

88. LEGO City: Undercover

Jak dobre mogą być gry z serii LEGO? Na przestrzeni ostatnich lat przekonaliśmy się, że nawet bardzo i że pod specyficzną grafiką potrafią często skrywać prawdziwe perełki. Nie inaczej było w przypadku LEGO City: Undercovera. To produkcja, w której wcielamy się w oficera policji Chase’a McCaina i pracując pod przykrywką, próbujemy pojmać złoczyńcę znanego jako Rex Fury. Cała akcja dzieje się w podzielonym na dzielnice mieście, po którym poruszać możemy się zarówno pieszo, jak i za pomocą różnych pojazdów. Oprócz misji fabularnych na graczy czeka masa dodatkowych atrakcji w postaci minigier, a twórcy nie żałowali solidnej dawki humoru i nawiązań do znanych filmowych dzieł.

Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

World of Warcraft

World of Warcraft

Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie
Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie

Wśród twórców gier z otwartymi światami panuje wielki wyścig o to, kto zrobi najbardziej gigantyczną wirtualną makietę. Tymczasem serca graczy często zdobywają twórcy, którzy zamiast na rozmiar, stawiają na wypełnienie niewielkich przestrzeni atrakcjami.

Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?
Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?

Znacie to. Wielka mapa, multum aktywności i swoboda działania, a w tle niezapadająca w pamięć fabuła z jakimś tam łotrem, jakimiś tam przyjaciółmi do uratowania i zwrotem akcji, o którym zapominamy po dziesięciu minutach. Czy naprawdę tak musi być?