Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 lutego 2021, 15:31

Gry jak Dark Souls - nasz ranking od najłatwiejszej do najtrudniejszej

Seria Dark Souls wsławiła się wysokim poziomem trudności, uczącym pokory i cierpliwości. Inspirowane nią gry soulslike starają się również nie dawać taryfy ulgowej, czasem stanowiąc większe, a czasem mniejsze wyzwanie od dzieł FromSoftware.

12. The Surge 2

Data premiery: 24 września 2019

Platformy: PC, PS4, XOne

Producent: Deck13 Interactive

Wydawca: Focus Home Entertainment

Studio Deck13 wyciągnęło wnioski po wydaniu The Surge i przyłożyło się do kontynuacji, która jest tytułem lepszym pod każdym względem. Jednak z tego też powodu mamy do czynienia z grą łatwiejszą od swojej poprzedniczki. Usprawniona praca kamery nie jest już przyczyną frustracji podczas potyczek z większymi przeciwnikami, a lepszy design lokacji przestał tak bardzo stresować poukrywanymi wrogami. The Surge 2 jest bardzo dobrym przykładem pokazującym, że im lepsza technicznie jest dana produkcja, tym staje się łatwiejsza, gdyż mniej czasu poświęcamy na walkę z maszyną, mogąc skupić się na rozgrywce.

The Surge 2 ma momenty, w których poziom trudności skacze wyłącznie w imię sztucznego podbicia i zatrzymania nas nieco dłużej w grze, co widać najmocniej przy ostatnim bossie. Nie wiem, czy ekipa Deck13 robi to specjalnie, czy po prostu nie potrafi zaprojektować nic lepszego. Przekonamy się przy okazji The Surge 3 – o ile powstanie.

  1. Więcej o grze The Surge 2

11. Lords of the Fallen

Data premiery: 28 października 2014

Platformy: PC, PS4, XOne

Producent: CI Games / Deck13 Interactive

Wydawca: CI Games

CI Games przy tworzeniu Lords of the Fallen bardzo mocno inspirowało się pierwszą odsłoną serii Dark Souls, również jeśli chodzi o poziom trudności. Mam jednak wrażenie, że w przypadku tej gry najmocniej na to ostatnie wpływa ogólna ociężałość poruszania się głównego bohatera. Bossowie wydają się tu dużo łatwiejsi, podobnie jak zwykli przeciwnicy. Gdy dodamy do tego fakt, że po odpoczynku w punktach zapisu odnawia się nam poziom życia, a wrogowie pozostają martwi, otrzymamy produkcję, z którą raczej nawet początkujący nie będą mieć większego problemu.

Zabawa nie jest jednak trywialna. Patrząc na całokształt, widać, że Lords of the Fallen jest debiutem studia Deck13 w tym gatunku i sporo aspektów rozgrywki skopiowano tu po omacku. Prowadzi to oczywiście często do frustracji, gdy pozornie znany element pojawia się w niedopracowanej formie i w efekcie czyni rozgrywkę trudniejszą, niż powinna ona być..

  1. Więcej o grze Lords of the Fallen
TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem wolisz przechodzić Soulsy?

50,8%
Klasycznie - padem
31,7%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
8,9%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
8,6%
Oryginalnie - mikrofonem
Zobacz inne ankiety
NiOh 2 Remastered: Edycja kompletna

NiOh 2 Remastered: Edycja kompletna

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice

Dark Souls III

Dark Souls III

Bloodborne

Bloodborne

Dark Souls: Remastered

Dark Souls: Remastered

The Surge 2

The Surge 2

Dark Souls II: Scholar of the First Sin

Dark Souls II: Scholar of the First Sin

Lords of the Fallen (2017)

Lords of the Fallen (2017)

Wierność ponad wszystko - wywiad z twórcami remake’u Demon’s Souls
Wierność ponad wszystko - wywiad z twórcami remake’u Demon’s Souls

Remaki gier, które zdefiniowały poprzednie generacje konsol, to zawsze ryzykowne przedsięwzięcie. Dlatego Gavin Moore, jeden z deweloperów nowej wersji Demon’s Souls, mówi wyraźnie: nie będziemy niepotrzebnie mieszać.

Czy Sekiro było za trudne? Sprawdziliśmy to
Czy Sekiro było za trudne? Sprawdziliśmy to

Od chwili swego debiutu, Sekiro: Shadows Die Twice wywołuje tyleż zachwytów, co frustracji. Część graczy uważa je przy tym za najtrudniejszą grę From Software, podczas gdy inni sądzą, że jest ona łatwiejsza od poprzedniczek. Sprawdziliśmy, kto ma rację.