Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2021, 11:31

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

10 gier, które podbiją serca Polaków w 2021 roku

Są gry, które darzymy w Polsce szczególną sympatią, niezależnie od ich popularności na świecie czy stanu technicznego. Wybraliśmy takie nadchodzące tytuły, które powinny być szczególnie oczekiwane w naszym kraju.

Persona? Halo? – Mlehhh...

Gothic? Elex? – Mmm... poproszę w trzech edycjach!

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o gry komputerowe to – podobnie jak inne nacje – mamy pewne lokalne (by nie nadużywać słowa „narodowe”) gusta. Niektóre uznane gdzie indziej marki nie wzbudzają w polskich graczach żadnych emocji, inne z kolei są obiektem kultu przez dekady. I nie chodzi tu tylko o miejscowy patriotyzm i wspieranie polskich dzieł, takich jak Wiedźmin czy Dying Light, ale także o konkretne gatunki lub tytuły (z nieśmiertelnym, niemieckim przecież, Gothikiem na czele), które fajnie się nam kojarzą, bo kiedyś były bardzo dobre i popularne bądź zagrywaliśmy się w nie w młodości.

Pokusiliśmy się więc o wytypowanie dziesięciu gier, które będą szczególnie oczekiwane przez polskich graczy w 2021 roku. Braliśmy tutaj pod uwagę nasze ogólnie znane gusta, częściowo kształtowane od bardzo dawna, dlatego znaleźli się tu także przedstawiciele mało popularnych dziś gatunków. Ale swój wpływ miała również chociażby niezmiennie wysoka popularność owych tytułów w naszej encyklopedii.

NA PEWNO 2021?

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że niektóre z tych pozycji zostaną opóźnione i nie doczekają się premiery do końca roku. Niewykluczone jednak, że pojawią się za to ich zwiastuny, obszerne zapowiedzi czy fragmenty rozgrywki, które będziemy pilnie śledzić i analizować. Oto więc nasze zestawienie dziesięciu gier, na które szczególnie czekamy w Polsce!

Elex 2

Jak będzie wyglądać Elex 2? To wiedzą tylko jego twórcy... - 10 gier, które podbiją serca Polaków w 2021 roku - dokument - 2021-01-22
Jak będzie wyglądać Elex 2? To wiedzą tylko jego twórcy...
  1. Producent: Piranha Bytes
  2. Gatunek: RPG akcji
  3. Przewidywana data premiery: nieznana

Gra widmo, na temat której możemy głównie spekulować, że powstaje i że w tym roku usłyszymy choćby garść konkretów. To, że sequel RPG twórców Gothica prawdopodobnie jest w planach, wywnioskowaliśmy głównie z zakończenia poprzedniej gry, które mocno go sugerowało. Od tego czasu studio Piranha Bytes zostało przejęte przez nowego wydawcę – THQ Nordic, pojawiły się pogłoski o nowej, czwartej odsłonie Gothica oraz potwierdzone informacje, że powstaje remake pierwszej części tej serii na pecety i next-genowe konsole (nad tym ostatnim pracuje jednak inny zespół). O drugiej części Elexa za to ani słowa. Co więc z dalszymi losami Jaxa w świecie SF? Czekamy na jakieś konkrety! Te miały spore szanse zostać ujawnione w 2020 roku, w którym studio Piranha Bytes planowało pochwalić się swoim nowym projektem, jednak do tego nie doszło. Może 2021 okaże się bardziej łaskawy dla fanów tej gry?

Dlaczego Polacy lubią Elexa?

Bo to dzieło autorów Gothica – i w zasadzie tyle tłumaczenia wystarczy. Swój wkład ma tu przede wszystkim sentyment do tej marki oraz może nieco zaskakujący kredyt zaufania, jakim obdarzamy twórców ze studia Piranha Bytes, którzy przecież nie serwują zbyt dopracowanych czy atrakcyjnych wizualnie produkcji. Wielu za to ceni klimat wymyślanych przez nich światów czy warstwę fabularną. Czy więc bez Gothica Elex nie byłby u nas tak popularny? Być może, a może właśnie zyskałby swoją własną sławę?

  1. Więcej o grze Elex 2
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
54,5%
Tak, lubię wspierać naszych
45,5%
Zobacz inne ankiety
Dying Light 2

Dying Light 2

Gothic Remake

Gothic Remake

The Settlers

The Settlers

King's Bounty II

King's Bounty II

S.T.A.L.K.E.R. 2

S.T.A.L.K.E.R. 2

Elex 2

Elex 2

Builders of Egypt

Builders of Egypt

Atomic Heart

Atomic Heart

Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata
Gry ze Steam, które Polacy pokochali bardziej niż reszta świata

Jesteśmy specyficzni i to widać także na Steamie. Gry, które cały świat uznaje za średniaki dla nas potrafią być arcydziełami. Dlaczego? Przyjrzyjmy się konkretnym przypadkom.

Polacy na Steamie - najpopularniejsze gry i jak wypadamy na tle innych krajów?
Polacy na Steamie - najpopularniejsze gry i jak wypadamy na tle innych krajów?

Liczba grających na Steamie stale rośnie a o sile platformy Valve w dużej mierze decydują także Polacy. W co gramy najchętniej? Przy czym spędzamy najwięcej czasu? Analizujemy profil polskiego gracza na Steamie na podstawie dostępnych danych.