Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2021, 11:31

10 gier, które podbiją serca Polaków w 2021 roku

Są gry, które darzymy w Polsce szczególną sympatią, niezależnie od ich popularności na świecie czy stanu technicznego. Wybraliśmy takie nadchodzące tytuły, które powinny być szczególnie oczekiwane w naszym kraju.

Spis treści

Persona? Halo? – Mlehhh...

Gothic? Elex? – Mmm... poproszę w trzech edycjach!

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o gry komputerowe to – podobnie jak inne nacje – mamy pewne lokalne (by nie nadużywać słowa „narodowe”) gusta. Niektóre uznane gdzie indziej marki nie wzbudzają w polskich graczach żadnych emocji, inne z kolei są obiektem kultu przez dekady. I nie chodzi tu tylko o miejscowy patriotyzm i wspieranie polskich dzieł, takich jak Wiedźmin czy Dying Light, ale także o konkretne gatunki lub tytuły (z nieśmiertelnym, niemieckim przecież, Gothikiem na czele), które fajnie się nam kojarzą, bo kiedyś były bardzo dobre i popularne bądź zagrywaliśmy się w nie w młodości.

Pokusiliśmy się więc o wytypowanie dziesięciu gier, które będą szczególnie oczekiwane przez polskich graczy w 2021 roku. Braliśmy tutaj pod uwagę nasze ogólnie znane gusta, częściowo kształtowane od bardzo dawna, dlatego znaleźli się tu także przedstawiciele mało popularnych dziś gatunków. Ale swój wpływ miała również chociażby niezmiennie wysoka popularność owych tytułów w naszej encyklopedii.

NA PEWNO 2021?

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że niektóre z tych pozycji zostaną opóźnione i nie doczekają się premiery do końca roku. Niewykluczone jednak, że pojawią się za to ich zwiastuny, obszerne zapowiedzi czy fragmenty rozgrywki, które będziemy pilnie śledzić i analizować. Oto więc nasze zestawienie dziesięciu gier, na które szczególnie czekamy w Polsce!

Elex 2

Jak będzie wyglądać Elex 2? To wiedzą tylko jego twórcy... - 10 gier, które podbiją serca Polaków w 2021 roku - dokument - 2021-01-22
Jak będzie wyglądać Elex 2? To wiedzą tylko jego twórcy...
  1. Producent: Piranha Bytes
  2. Gatunek: RPG akcji
  3. Przewidywana data premiery: nieznana

Gra widmo, na temat której możemy głównie spekulować, że powstaje i że w tym roku usłyszymy choćby garść konkretów. To, że sequel RPG twórców Gothica prawdopodobnie jest w planach, wywnioskowaliśmy głównie z zakończenia poprzedniej gry, które mocno go sugerowało. Od tego czasu studio Piranha Bytes zostało przejęte przez nowego wydawcę – THQ Nordic, pojawiły się pogłoski o nowej, czwartej odsłonie Gothica oraz potwierdzone informacje, że powstaje remake pierwszej części tej serii na pecety i next-genowe konsole (nad tym ostatnim pracuje jednak inny zespół). O drugiej części Elexa za to ani słowa. Co więc z dalszymi losami Jaxa w świecie SF? Czekamy na jakieś konkrety! Te miały spore szanse zostać ujawnione w 2020 roku, w którym studio Piranha Bytes planowało pochwalić się swoim nowym projektem, jednak do tego nie doszło. Może 2021 okaże się bardziej łaskawy dla fanów tej gry?

Dlaczego Polacy lubią Elexa?

Bo to dzieło autorów Gothica – i w zasadzie tyle tłumaczenia wystarczy. Swój wkład ma tu przede wszystkim sentyment do tej marki oraz może nieco zaskakujący kredyt zaufania, jakim obdarzamy twórców ze studia Piranha Bytes, którzy przecież nie serwują zbyt dopracowanych czy atrakcyjnych wizualnie produkcji. Wielu za to ceni klimat wymyślanych przez nich światów czy warstwę fabularną. Czy więc bez Gothica Elex nie byłby u nas tak popularny? Być może, a może właśnie zyskałby swoją własną sławę?

  1. Więcej o grze Elex 2

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,5%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,5%
Zobacz inne ankiety
„Nasze gry zawsze były pełne wulgaryzmów” - wywiad z Piranha Bytes
„Nasze gry zawsze były pełne wulgaryzmów” - wywiad z Piranha Bytes

Fanów Gothica i gier „Piranii” czeka w 2022 roku niezły prezent – Elex 2 – czyli sequel kolejnej marki tego studia. O pracę nad grą i inne ciekawostki spytaliśmy samych twórców Elexa: Bjorna i Jenny Pankratz z Piranha Bytes.

Nadchodzą ciekawe gry na PC. Oto niektóre z nich
Nadchodzą ciekawe gry na PC. Oto niektóre z nich

Jakie gry na pecety czekające na swoją premierę warto mieć na oku? Odpowiedzi na to pytanie pomógł udzielić nam gamescom 2021, dzięki czemu ułożyliśmy dla Was następującą listę pełną najróżniejszych tytułów.

Największe gry, które odpalimy jeszcze w tym roku
Największe gry, które odpalimy jeszcze w tym roku

Jesień to w branży gier komputerowych najgorętszy okres. Wtedy wielcy wydawcy wytaczają swoje największe działa, wypuszczając te najbardziej reklamowane i wyczekiwane produkcje. Przedstawiamy więc naszą listę kolejnych potencjalnych hitów 2021 roku.