Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 10 stycznia 2021, 11:29

17 świetnych gier 2020 roku, które mogliście przegapić

Wśród Cyberpunkowego zamieszania czy trzystu godzin potrzebnych, by liznąć zawartość Valhalli, sporo tytułów wydanych w zeszłym roku mogliśmy przeoczyć. A niektóre zdecydowanie na to nie zasłużyły. Oto nasza lista niesłusznie przegapionych gier 2020 roku.

Co roku wychodzi mnóstwo gier – nie tylko o wiele więcej, niż jesteśmy w stanie przetestować, ale nawet dostrzec, że w ogóle pojawiły się na rynku. Nasza uwaga koncentruje się zwykle na tych najbardziej oczekiwanych hitach bądź tytułach najczęściej reklamowanych. Swoje pięć minut mają też niespodziewane przeboje, o których głośno robi się za sprawą poczty pantoflowej, a popularność rośnie na zasadzie śnieżnej kuli.

Pół biedy, gdy przegapiamy ogromną większość crapów i wszelakiego badziewia, jakie ciągle zalewa Steama lub inne platformy. To głównie przez nie robi się tłok, w którym trudno dostrzec gry, niemające wielkich kampanii marketingowych i niezdobywające od razu ogromnej rzeszy fanów, ale z jakichś powodów dobre, ciekawe i warte zainteresowania.

Wybraliśmy więc dla Was piętnaście „przegapionych” gier. „Przegapionych”, czyli takich spoza głównego nurtu medialnego, zagłuszonych przez szum wokół licznych kandydatów na grę bądź odkrycie roku. To po prostu solidne produkcje, które warto zapamiętać i zostawić sobie na później czy zerknąć na nie w czasie oczekiwania na pierwsze przeboje 2021 roku.

TO MA BYĆ „PRZEGAPIONA” GRA?

Oczywiście termin „przegapiona” nie oznacza, że gra jest kompletnie nieznana. Niektórzy z Was mogli grać w jeden czy drugi tytuł lub całkiem sporo o nich słyszeć, być może zdobyły one nawet pewien rozgłos, ale nie towarzyszył im taki szum medialny jak reszcie przebojów 2020 roku i siłą rzeczy nie wszyscy gracze o nich wiedzą. Są to też pozycje, które z różnych powodów nie są popularne w naszym kraju, choć gdzie indziej wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Spelunky 2

  1. Producent: Mossmouth / BlitWorks
  2. Gatunek: roguelike’owa platformówka 2D
  3. Platformy: PC Windows, PlayStation 4
  4. Ocena w serwisie Metacritic: 91/100

O czym jest Spelunky 2?

To większa, nieco bardziej różnorodna produkcja, ale ogólnie bez wielkich rewolucyjnych zmian względem poprzedniej części. Spelunky 2 to bezpieczny sequel, niewnoszący zbyt wiele do gatunku platformówek, który z różnych powodów zdołał zdobyć uznanie. Wcielamy się tu w grotołazów eksplorujących losowo generowane jaskinie, pełne skarbów, pułapek i różnego rodzaju przeciwników.

Do dyspozycji mamy spory ekwipunek w postaci lin, broni palnej, bomb, a nawet magicznych artefaktów. Można grać samemu, w co-opie lub przeciwko innym uczestnikom zabawy na specjalnej arenie. Wszystko to podano w bardzo ładnej, kolorowej oprawie graficznej, jednak kojarzącej się mocno z 16-bitowymi grami z lat 90. Jest to więc pozycja dla fanów takiego stylu lub do sprawdzenia, jakie dzieła wzbudzały kiedyś zachwyt.

Za co chwalą Spelunky 2?

Przede wszystkim za uzależniający gameplay, który zachęca do ciągłego powracania do gry, mimo relatywnie wysokiego poziomu trudności i częstych zgonów. Sama rozgrywka jest z kolei łatwa do opanowania dzięki przemyślanemu sterowaniu. Spore uznanie zdobyła też oprawa graficzna oraz fakt, że każde podejście okazuje się inne, dzięki czemu zabawa się nie nudzi. W Spelunky 2 znajdą coś dla siebie zarówno hardcore’owi gracze szukających bicia rekordów, jak i niedzielni miłośnicy platformówek.

  1. Więcej o grze Spelunky 2
TWOIM ZDANIEM

Lubisz gry niezależne (Indie)?

Niektóre mają swój urok.
50,8%
Uwielbiam je, większość tytułów tego typu jest bardzo pomysłowa.
17,4%
Nie mam zdania na ich temat.
13,3%
Nie lubię ich, preferuję wysokobudżetowe produkcje.
11,5%
Może jedna przypadła mi do gustu.
7%
Zobacz inne ankiety
Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Yakuza: Like a Dragon

Yakuza: Like a Dragon

Immortals: Fenyx Rising

Immortals: Fenyx Rising

Persona 5 Royal

Persona 5 Royal

Visage

Visage

Spiritfarer

Spiritfarer

Streets of Rage 4

Streets of Rage 4

13 Sentinels: Aegis Rim

13 Sentinels: Aegis Rim

Halo 3

Halo 3

Spelunky 2

Spelunky 2

Creaks

Creaks

Chicken Police

Chicken Police

Huntdown

Huntdown

A Short Hike

A Short Hike

Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

10 świeżych zapowiedzi, o których mogliście nie słyszeć
10 świeżych zapowiedzi, o których mogliście nie słyszeć

Chyba każdy z nas zaskoczył się kiedyś pozytywnie jakimś nieznanym szerszej publiczności tytułem. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć Wam dziesięć interesujących moim zdaniem gier, o których możecie nie wiedzieć, a warto zwrócić na nie uwagę.

Przegapione gry pierwszej połowy 2020 roku, które warto poznać
Przegapione gry pierwszej połowy 2020 roku, które warto poznać

Czy w przerwie pomiędzy odwołanymi prezentacjami gier, a przesuniętą premierą Cyberpunka warto jedynie zabijać czas przy darmowym GTA5? Zdecydowanie nie! Na rynku ukazało się sporo tytułów wartych uwagi, które mogliście przegapić.